0

استفاده از روبات برای مقابله فاجعه هسته‌ای

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

استفاده از روبات برای مقابله فاجعه هسته‌ای

 

 
 
ژاپن ممکن است پیشگان علم روباتیک باشد و کودکان آن با کارتون هایی روبات های قهرمان یا شرور بزرگ شوند، اما این کشور برای کمک به حل بحران هسته ای اش به ماشین های ساخت آمریکا تکیه کند. زمین لرزه و سونامی شدید 11 مارس در ژاپن باعث از کار افتادن سیستم های سردکننده رآکتورها در نیروگاه هسته ای فوکوشیما در شمال غرب توکیو شد، و کارگران به مقابله با نشت مواد رادیواکتیو و ذوب شدن کامل هسته رآکتور بپردازند.
 
گرچه ژاپن برای تولید انرژی بر نیروی هسته ای متمرکز است و در میان کشورهایی توسعه یافته در جهان در تولید ماشین های انسان نما پیشگام بوده ، ما هیچ روباتی برای مقابله با حوادث هسته ای تولید نکرده است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه شرکت گرداننده نیروگاه هسته ای فوکوشیما، شرکت نیروی برق توکیو (TEPCO) یک جفت از روبات های خزنده PackBot ساخت آمریکا را برای بررسی به نواحی فرستاد که میزان پرتوها در خرابه های به جا مانده از انفجارات بیش از حد بالا بود که انسان ها امکان وارد شدن به آن را داشته باشند.
 
کارشناسان می گویند دولت منابع مالی کافی برای تولید روبات تخصصی برای فجایع، که بازار تجاری ندارد، را تامین نکرده است. هاجیم آساما، استاد مهندسی در دانشگاه توکیو و عضو یک کارگروه روبات که پس از این فاجعه تشکیل شده است، گفت: "در مورد روبات های خانه دار، بازاری وجود دارد و بنابراین شرکت ها می تواند به توسعه آنها ادامه دهند."
 
او افزود: "در آمریکا، ارتش مقدار زیادی پول برای این نوع روبات ها خرج می کند. اما ژاپن از داشتن روبات های نظامی ممنوع شده است.
 
او گفت این باور نادرست که چنین فاجعه هسته ای هرگز در ژاپن رخ نخواهد داد، را نیز باید مقصر دانست.
 
آساما گفت: "به همین علت است که دولت پول کافی برای تولید این نوع سیستم های روبایت خرج اختصاص نداده بود. آنها سرمایه گذاری اولیه برای تولید سیستم روباتی را انجام دادند، اما به این کار ادامه ندادند."
 
 یکی دیگر از اعضای این کارگروه شاتوشی تاداکورو، استاد روباتیک در دانشگاه توهوکو، متخصص روبات های نجات گفت با توجه به مشکلات قگوناگون درون نیروگاه بیش از یک نوع روبات مورد نیاز است.
 
در حال حاضر این کارگروه استفاده از روبات جمع و جور کوئینس Quince ساخت ژاپن را توصیه کرده است که دارای دو چرخ و زنجیر اصلی و چهار چرخ و زنجیر کوچکتر قابل بیرون آمدن دارد که می تواند به سمت بالا و پایین زاویه پیدا کند تا از روی آوار عبور کند و از پله ها بالا رود.
 
با وجودی که روبات های انسان نما مانند روبات آسیمو ASIMO ساخت شرکت هوندا هم اکنون وجود دارند، کارشناسان می گویند هنوز تا هنگامی چنین ماشین هایی بتوانند مانند یک انسان در یک نیروگاه هسته ای کار کنند، فاصله وجود دارد.
 
کازوهیتو یوکوئی، معاون رئیس موسسه پژوهشی سیستم های هوشمند که روبات رقصنده انسان نمای HRP-4 را تولید کرده است، گفت: "تولید این روبات سه سال تولید کشید، اما در مقایسه با انسان این روبات تازه یک کودک نوپا است."
 
"برای اینکه روباتی بتواند در فوکوشیما کار کند، هنوز نیاز به پژوهش و توسعه بیشتر وجود دارد."
 
آساما گفت این مرکز عملیاتی در حال بحث در این مورد است که کدام روبات برای این نیروگاه به کار رود. او گفت: "آنها به این مسئله اهمیت نمی دهند که این روبات در ژاپن ساخته شده باشد یا در خارج آن. آنها تنها می خواهند که بهترین کاربرد را داشته باشد، روبات هایی که برای این ماموریت ها مناسب باشند."
 
منبع : همشهري آنلاين
 
 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

سه شنبه 17 مرداد 1391  1:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها