0

نصرالله: «طایفه‌گرایی و فساد» مانع تشکیل دولت در لبنان است

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

نصرالله: «طایفه‌گرایی و فساد» مانع تشکیل دولت در لبنان است

 

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به فساد و طایفه‌گرایی حاکم بر لبنان، این دو عامل را مهمترین مانع تشکیل دولت در لبنان دانست.

 

خبرگزاری فارس: نصرالله: «طایفه‌گرایی و فساد» مانع تشکیل دولت در لبنان است

 

 سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان امشب در مراسم افطار هیئت حمایت از مقاومت تصریح کرد: می‌گویند که سلاح مقاومت مانع تشکیل دولت است، ما می‌گوییم آیا پیش از مقاومت هم دولتی در لبنان وجود داشت؟ در لبنان از سال 1990 دولتی وجود نداشت، آیا ما مانع تشکیل دولت بودیم؟ آنها به هیچ وجه دلایل واقعی را نمی‌گویند و آن را پنهان می‌کنند و در عوض دلایلی خیالی و موهومی ارائه می‌دهند که هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، مهمترین دلیل عدم تشکیل دولت در لبنان را باید در طایفه‌گرایی موجود در کشور ملاحظه کرد. "کمال جنبلاط" از ملت لبنانی سخن می‌گفت و این چیزی است که هم اکنون عملا شاهد آن هستیم. ما در لبنان طوایفی در کنار یکدیگر هستیم و هنگامی‌که می‌خواهیم نظامی براساس سهمیه‌بندی طایفه‌ای و منازعات طایفه‌ای بنا کنیم، بی‌تردید نه نظامی تشکیل می‌شود و نه دولتی پای می‌گیرد، اگر ما خواهان دولتی ملی و مدرن براساس سهمیه‌بندی و جذب طوایف هستیم، بدانید که هیچ‌گاه موفق به تشکیل چنین دولتی نخواهیم شد، لبنانی‌ها از زمان شکل‌گیری لبنان با بحران بزرگی به نام بحران دولت مواجه هستند.

دبیرکل حزب الله لبنان دومین عامل عدم شکل گیری دولت در لبنان را فساد حاکم بر این کشور در انواع مختلف سیاسی و مالی و اداری آن دانست و تاکید کرد که چگونه است در سایه فساد حاکم بر کشور دولتی تشکیل شود، برخی وفاداری‌های سیاسی را با پول می‌خرند و به جای اینکه سلاح را بر زمین بگذارند، آن را از شانه‌ای به شانه دیگر منتقل می‌کنند و همین موجب شده تا در انجام اصلاحات موفق نباشیم و اصلاحات به تعویق افتد چون فساد در لبنان مورد حمایت است و همچنان به قوت خود باقی است، اکثر نیروهای سیاسی که در انتخابات پیروز می‌شوند، بخشی از فساد هستند و از آن حمایت می‌کنند، و در صورتی که بخواهید با آن به مبارزه برخیزید به برافروختن جنگ طایفه‌ای و داخلی متهم می‌شوید.

 

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد، مشکل مقاومت و در دست داشتن سلاح توسط آن نیست، چون ما حتی اگر سلاح هم به دست نداشته باشیم باز مشکلات دیگری پیش روی ما ایجاد می‌کنند، پس فساد و نه مقاومت مانع اصلی پیش روی تشکیل دولت است.

سید حسن نصر الله در ادامه افزود: امروزه در لبنان فساد و طایفه‌گرایی رو به افزایش است، از سال‌های پیش ما درگیر این مشکل هستیم که تنها طایفه بزرگ لبنان رو به سهمیه‌بندی در دولت روی نیاورده است، بلکه این رسمی شده که طوایف دیگر نیز برآن تکیه می‌کنند و در بین هرچه طایفه‌گرایی در کشور ریشه بدواند، ریشه کن ساختن آن مشکل تر می‌شود. واقعیت امر این است که در عرصه سیاسی لبنان نیروهای سیاسی فعالیت می‌کنند که موجودیت و ادامه بقای خود را مدیون فتنه‌انگیزی‌های طایفه‌ای و مذهبی هستند.

وی تاکید کرد که اگر هدف من آزاد سازی نوار مرزی بود، بدانید که این هدف ملی نخواهد بود، زمانی من ملی‌گرا خواهم بود که هر ذره از خاک و قطره از آب کشورم برایم اهمیت داشته باشد، من زمانی ملی‌گرا هستیم که فقط شیعیان و جنوب مدنظرم نباشند، ملی‌گرایی به ادعا نیست بلکه باید آن را عملی کرد.

 

وی در بخش پایان سخنانش با اشاره به تحولات سوریه آمریکا را عامل برگزار نشدن گفت‌وگوهای ملی در سوریه دانست و شرط پایان دادن به بحران امنیتی سوریه را بازگشت گروههای مختلف این کشور به میز گفت‌وگو و انجام مذاکرات بدون پیش شرط دانست.

 

سه شنبه 17 مرداد 1391  12:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها