0

تأكیدات مهم رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور و صمیمانه دانشجویان

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

تأكیدات مهم رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور و صمیمانه دانشجویان

تهران - حدود هزار نخبه و فعال دانشجویی، عصر امروز (دوشنبه) در دیداری صمیمانه و صریح با رهبر معظم انقلاب اسلامی حدود سه و نیم ساعت با ایشان به گفتگو و تبادل نظر درباره مسائل مختلف دانشگاهی، علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پرداختند.

1391/05/16 - 10:39

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری،در ابتدای این دیدار یازده فعال سیاسی فرهنگی و علمی دانشجویی،‌حدود دو و نیم ساعت به نمایندگی از تشكلها، اتحادیه ها، انجمن ها و كانونهای دانشجویی دیدگاههای متفاوت خود را درباره مسائل مختلف كشور بیان كردند. سپس رهبر انقلاب ضمن پاسخ به سؤالات و ابهامات مطرح شده، آرمانگرایی سیاسی، علمی و اخلاقی – معنوی را مهمترین توقع از مجموعه های دانشجویی خواندند و به تبیین بایدها و نبایدهای نگاه نقادانه، معتدل، منصفانه و پر امید به مسائل كشور پرداختند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با اشاره به مطالبی كه نمایندگان دانشجویان در این دیدار مطرح كردند، آنها را بسیار خوب و منعكس كننده فضای دانشجویی خواندند و تأكید كردند: برخی از این مطالب، راهگشا و برخی هم حاوی نكات مفیدی بودند كه مسئولین مربوطه باید به آنها توجه جدی كنند.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس به برخی نكات مطرح شده از جانب دانشجویان، اشاره كردند.

«لزوم شرح صدر سیاسی در میان دانشجویان» یكی از این نكات بود كه رهبر انقلاب اسلامی درخصوص آن گفتند: در پایبندی دقیق به اصول و ارزشها و در عین حال رعایت شرح صدر با افراد غیر همفكر در زمینه های مختلف از جمله مسائل سیاسی، هیچ منافاتی وجود ندارد.

حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص موضوع «حضور نیافتن مسئولان در دانشگاهها» كه از جانب دانشجویان مطرح شده بود، خاطرنشان كردند: این اشكال كاملاً وارد است و مسئولان اعم از رؤسای سه قوه، مسئولان میانی، رئیس سازمان صدا و سیما، و فرماندهان سپاه و نیروهای مسلح باید در دانشگاهها حضور یابند و ضمن شنیدن سخنان دانشجویان، سخنان و استدلال های خود را نیز بیان كنند كه در این صورت، بسیاری از ابهامات و سؤال های نسل جوان برطرف خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب مطرح شده درخصوص برخی برخوردهای قضایی با تشكل ها، سایت ها و وبلاگ های دانشجویی افزودند: البته قوه قضاییه در این خصوص، استدلالهایی دارد كه اگر مطرح شود احتمالاً برخی ابهامات برطرف خواهند شد اما عقیده من هم این است كه نباید در قبال اظهار نظر تند یك جوان دانشجو، برخورد تند شود.

ایشان درخصوص نگاه اقتصادی عدالت محور و دیدگاه اسلام درباره سرمایه داری كه از جانب یكی از دانشجویان مطرح شد، خاطرنشان كردند: نگاه اقتصادی در كشور باید عدالت محور باشد و این موضوع منافاتی با سیاستهای اصل 44 ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر سیاستهای اصل 44، آنگونه كه تبیین شد، اجرا شود، قطعاً به سرمایه داری مذموم و محور شدن سرمایه داری در تصمیمات كلان كشور منتهی نخواهد شد.

ایشان افزودند: مشكلات و فشارهای روزافزون اقتصادی كنونی در غرب و اروپا ناشی از ذات نظام سرمایه داری، یعنی سرمایه سالاری است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه باید مراقب بود تا نگاه سوسیالیستی بر تفكرات اقتصادی غلبه پیدا نكند، خاطرنشان كردند: اگر سیاستهای اصل 44، در همان چارچوبی كه تبیین شد، اجرا شود، قطعاً مكمل اقتصاد عدالت محور خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای، اقتصاد مقاومتی را متفاوت از اقتصاد تهاجمی دانستند و با اشاره به صحبتهای یكی ازدانشجویان درخصوص اقتصاد تهاجمی افزودند: اگر در این زمینه، یك تبیین دقیق دانشگاهی ارائه شود، شاید بتواند به عنوان تكمیل كننده اقتصاد مقاومتی مورد استفاده قرار گیرد.

ایشان خاطرنشان كردند: منظور از اقتصاد مقاومتی، اقدامات تدافعی و حصاركشی به دور خود نیست بلكه اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است كه برای یك ملت، حتی در شرایط فشار و تحریم، زمینه رشد و شكوفایی را فراهم می كند.

رهبر انقلاب اسلامی درخصوص سؤال یكی از دانشجویان مبنی بر اینكه «آیا انتقاد كردن به معنای تكمیل كردن پازل دشمن است» تأكید كردند: من به هیچ وجه اعتقادی به انتقاد نكردن ندارم بلكه همواره اصرار دارم، جریان دانشجویی موضع انتقادی خود را حفظ كند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اما در بیان انتقادها باید به این نكته توجه شود كه طرح آن به گونه ای باشد كه مقصود دشمن را برآورده نكند.

یكی از دانشجویان درخصوص «تفاوت برخی دیدگاههای كارشناسی با نظرات رهبری و اینكه آیا این تفاوت دیدگاه به معنای مخالفت با ولایت و نظام است» پرسیده بود كه رهبر انقلاب اسلامی گفتند: هیچ نظر كارشناسی كه مخالف با نظر رهبری باشد به معنای مخالفت با ولایت نیست.

ایشان تأكید كردند: كار كارشناسی و دقیق علمی، به هر نتیجه ای كه برسد، برای صاحب آن نظر، معتبر است و نباید مخالفت با نظام تعبیر شود.

ایشان همچنین با اشاره به سخنان یكی از دانشجویان ارتباط تشكلهای دانشجویی با مجموعه های دانشجویی دخیل در نهضت بیداری اسلامی را ضروری دانستند.

رهبر انقلاب همچنین درباره سخنان یكی از دانشجویان درباره كم تحركی شورایعالی فضای مجازی افزودند: نباید برای دیدن نتایج فعالیت این شورا تعجیل كرد چرا كه اینگونه كارها، نیازمند چند سال زمان است.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دوم سخنانشان با طرح برخی از توقعات از مجموعه ها و محیطهای دانشجویی تأكید كردند: دانشگاه یك جریان سیال متراكم از نیروست كه اگر آزاد و هدایت شود كشور را به طور كامل هدایت خواهد كرد.

ایشان توان متراكم محیطهای دانشجویی را متكی به دو عنصر نیروی فیاض جوانی و نیروی ناشی از علم و دانش جویی دانستند و افزودند: دانشگاه می تواند با تكیه بر نشاط و اعتماد به نفس تشدید شده پس از انقلاب به همه توقعات پاسخ دهد.

رهبر انقلاب در تشریح این توقعات، آرمانگرایی را به عنوان یك توقع اساسی مورد تأكید قرار دادند و در سه بخش به تبیین آن پرداختند: آرمانگرایی در سیاست، در علم و در معنویت و اخلاق.

ایشان افزودند: آرمانگرایی در علم یعنی به دنبال قله های علمی رفتن كه این هدف، خوب درس خواندن را ضروری می سازد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تكیه بر این منطق، خطاب به میلیونها نفر دانشجوی كشور خاطرنشان كردند: امروز درس خواندن،‌علم آموزی، پژوهش و جدیت در كار اصلی دانشجویی، یك جهاد است.

ایشان در تبیین آرمانگرایی در معنویت و اخلاق نیز به لزوم پاك بودن محیطهای دانشجویی و تقید به دین و ارزشها اشاره كردند.

رهبر انقلاب در این بخش با ریشه یابی و انتقاد شدید از نگاهی كه دانشگاهها را محیطهایی مخالف دین می خوانَد، افزودند: این نگاه ارتجاعی و كاملاً غلط، به آغاز شكل گیری دانشگاه در ایران در چندین دهه قبل از انقلاب و تلاشهای برخی برای تربیت یك نسل روشنفكر غربگرای خودباخته برمی گردد.

حضرت آیت الله خامنه ای با رد این نگاه،‌خاطرنشان كردند: دانشگاه محیط دین و اخلاق و پاكیزگی و معنویت است و توقع این است كه دانشگاهها به گونه ای باشد كه هركس به آن وارد می شود تقیدات دینی و اخلاقی اش بیشتر شود.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین بایدها و نبایدهای آرمانگرایی، به سخنان خود در دیدار مسئولان نظام درباره لزوم آرمانگرایی سیاسی توأم با واقع بینی اشاره كردند و در تذكری مهم افزودند: آرمانگرایی نباید با پرخاشگری اشتباه شود بلكه می توان بدون این مسئله بشدت پایبند به ارزشها و اصول بود .

ایشان كنترل احساسات و پرهیز از تصمیم گیری در اوج احساسات را ضروری دانستند و افزودند: حضور تشكلهای دانشجویی در 2-3 سال اخیر در مسائل مختلف اجتماعی – سیاسی فعالانه و قابل تقدیر بوده است اما در همین سالها مواردی وجود دارد كه براساس احساسات پاك و مقدس دانشجویان، تشكلها تصمیماتی گرفته و اقداماتی انجام داده اند كه صحیح نبوده است چرا كه تصمیم باید بر مطالعه موشكافانه و دقیق متكی باشد نه بر احساسات.

رهبر انقلاب به عنوان مثال برای روشن شدن مرز آرمانگرایی و احساسات با اشاره به مخالفت بنیانی نظام با مجموعه های استبدادی منطقه خاطرنشان كردند: با وجود مواضع كاملاً روشن نظام در این زمینه، نباید با كار دیپلماسی سنتی و متعارف مخالفت شود.

ایشان خاطرنشان كردند: میان وظیفه آرمانگرایی مجموعه های دانشجویی و ملاحظه مصالح كشور، عمل به قانون و تدبیر و درایت مدیریتی منافاتی وجود ندارد یعنی می توان هم جوان و پر احساس و آرمانگرا بود و هم جوری عمل كرد كه با مسائل مدیریتی و مصالح كشور اصطكاكی نداشته باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان خاطرنشان كردند: باید به معنا و عمق آرمانگرایی توجه كرد و ضمن پرهیز از تندروی با ملاحظه واقعیات و مصالح، تصمیم گرفت و اقدام كرد و همیشه به یاد داشت كه آرمانگرایی یعنی پایبندی به اصول و ارزشها و آرمانها، تأثیرگذاری بر جهت مخالف و تأثیر ناپذیری از آن.

رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان در جمع نخبگان و فعالان دانشجویی حضور فیزیكی و فكری مجموعه های دانشجویی در مسائل مختلف كشور را لازم دانستند و افزودند: حضور فكری با فعالیت فرهنگی در رسانه های دانشجویی و ارائه مواضع و نظرات امكان پذیر است ضمن اینكه اجتماعات دانشجویی متكی بر تصمیمات صحیح نیز حضور فیزیكی را ممكن می سازد.

ایشان تصمیمات احساساتی در اینگونه اجتماعات را دارای پیامدهای منفی خواندند و برای پرهیز از بروز اینگونه تصمیمات و اقدامات پیشنهاد كردند: لازم است مجموعه های دانشجویی یك كانون تصمیم و اقدام تشكیل دهند و در مسائل گوناگون با مشورت و پختگی و نخبگی به یك تصمیم و اقدام واحد برسند و همه دانشجویان نیز به این تصمیم پایبند باشند كه در اینصورت تصمیمات و اقدامات ناشی از احساسات، به پای مجموعه های دانشجویی نوشته نمی شود.

حضرت آیت الله خامنه ای سخنان خود را با یك تذكر اخلاقی مهم ادامه دادند: از «قول به غیر علم» بپرهیزید.

ایشان خطاب به همه دانشجویان كشور افزودند: از شما خواهش می كنم همانطور كه به نماز و روزه اهتمام دارید به پرهیز از غیبت و تهمت و بیان مطالبی كه به آن علم ندارید جداً اهتمام كنید.

مراقبت از لغزشگاه خطرناكی به نام پست و مقام، توصیه دیگر رهبر انقلاب به جوانان دانشجو بود.

ایشان گفتند: البته در دوره ای تشكلهای ارزش گرایی دانشجویی منزوی بودند اما الان اینگونه نیست و ممكن است مسئله پست و مقام برای برخی مجموعه ها و عناصر مطرح باشد شما جوانان مراقب این لغزشگاه باشید چرا كه آدمهای گردن كلفت را هم زمین می زند.

توجه به هدف دشمن در جنگ نرم، محور دیگر سخنان امروز رهبری بود.

حضرت آیت الله خامنه ای به دانشجویان گفتند: از سر اعتقاد شما را افسران جنگ نرم می دانم به همین علت تأكید می كنم كه به دقت هدف اصلی دشمن از جنگ نرم یعنی ایجاد تغییر در محاسبات مردم و مسئولان را مد نظر داشته باشید.

ایشان، دل، ذهن، تفكرات و اراده مردم را كانون تهاجم نرم دشمنان دانستند و خاطرنشان كردند: آنها به صراحت می گویند باید كاری كنیم كه ایرانیان محاسباتشان را عوض كنند یعنی به این نتیجه برسند كه ادامه ایستادگی در مقابل استكبار و زورگویان جهانی به نفع آنها نیست و افسران جنگ نرم باید با درك این هدف گیری دشمن، به طور صحیح با آن مقابله كنند.

ایشان در ارائه مقابله صحیح با هدف اصلی دشمنان در جنگ نرم، افزایش سطح معرفت را مورد تأكید فراوان قرار دادند.

رهبر انقلاب به دانشجویان توصیه كردند: سطح معرفت خود را مطالب سایتها،‌وبلاگها و اینجور مسائل قرار ندهید بلكه سعی كنید با اتكای به قرآن، نوشته های استاد مطهری و نوشته های فضلای بزرگ و فضلای جوان حوزه ها، بطور روزافزون سطح معارف خود را ارتقا دهید.

حضرت آیت الله خامنه ای،‌نگاه پرامید را اساسی ترین مسئله خواندند و افزایش مطالعات اسلامی، نگاه مستبصرانه به واقعیات كشور، انتقاد منصفانه و نظارت مستمر و متعادل را جزو وظایف اساسی مجموعه های دانشجویی دانستند و تأكید كردند: همه این موارد باید با مدارا و عقلانیت همراه و از افراط و تفریط بدور باشد.

رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: واقعیات كشور، امید را در دلها افزایش می دهد هرچه می توانید این شعاع درخشان امید را در دل خودتان و در دل مردم زنده نگه دارید و گسترش دهید.

در این دیدار قبل از سخنان رهبر انقلاب، 11 نفر از فعالان دانشجویی آقایان و خانمها:

- علی حسن زاده - نماینده بسیج دانشجویی

- جواد مختاری علی آبادی – دانشجوی نخبه سال آخر دكترای شیمی

- مهدی امیریان – نماینده دفتر تحكیم وحدت

- بشری هاتف قوچانی – دانشجوی نخبه سال آخر دكترای فیزیوتراپی

- علی جمشیدی – نماینده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل

- محمدیاسر ترابی – نماینده گروههای جهادی دانشجویی

- محمد پهلوان كاشی– نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

- مهسا قربانی – نماینده انجمنهای علمی دانشجویی

- مهدی خوجیگی – جنبش عدالتخواه دانشجویی

- سهیل كیارش – نماینده رسانه های دانشجویی

- لیلا عبدالله زاده – دانشجوی نخبه دكتری اقتصادی بین المللی دانشگاه آزاد

- و محمدحسین عبداللهی – به نمایندگی از كانونها و هیأتهای دانشجویی

دیدگاههای خود را درباره مسائل مختلف علمی – دانشگاهی – صنفی – فرهنگی – اجتماعی – سیاسی و اقتصادی بیان كردند.

مهمترین نكاتی كه نمایندگان تشكلها و فعالان دانشجویی در سخنان خود مطرح كردند به این شرح است:

- انتقاد از عملكرد كُند دستگاه دیپلماسی در برخی تحولات منطقه

- گلایه از ضعف اخلاق اسلامی در فضای سیاسی و رسانه ای كشور

-لزوم برائت و عذرخواهی رسمی حامیان فتنه 88 از ملت ایران

- انتقاد از تنگ نظری برخی مدیران میانی در باب آزادی بیان

- ضرورت رعایت عملی و همه جانبه قانون در تصمیمات و اقدامات مسئولان

- لزوم خدمت رسانی بدون «حاشیه سازی و جدل سیاسی» از جانب مسئولان

- گستاخی بیشتر جبهه استكبار در صورت هرگونه عقب نشینی با هر بهانه و توجیه

- ضرورت پرهیز عناصر و فعالان سیاسی از سیاسی بازی و فریب كاری برای ورود به عرصه انتخابات

- نگرانی از نهادینه شدن انتخاباتِ تبلیغات محور و نقش آفرینی كانونهای قدرت و ثروت در انتخابات

- ضرورت هوشیاری مسئولان در قبال فرصت طلبان تفرقه انگیز

- استفاده كامل از ظرفیتهای مردمی نظام و پرهیز از محدود كردن این ظرفیت به انتخابات و راهپیماییها

- مراقبت از بازی در پازل دشمن و در عین حال آسیب شناسی و بیان هوشمندانه نقاط ضعف

- گلایه از برخی الگوسازی های غیر ارزشی و ارائه تصویر غیرواقعی و ناامیدانه از كشور، در رسانه ها

- الگوسازی درباره فرهنگ صحیح اقتصادی و اقتصاد مقاومتی در رسانه ملی و پرهیز از تبلیغ و ترویج تجمل گرایی

- نبود توجیه منطقی و اقتصادی برای هزینه های میلیاردی برخی رشته های ورزشی و تأثیر منفی این مسئله بر نخبگان كشور

- بی نتیجه بودن تحریم ها و فشارهای اقتصادی غرب

- نبود نقشه راه فرهنگی و عدم انسجام برخی فعالیتهای دستگاههای فرهنگی

-انتقاد از كمبود خلاقیت و ابتكار در ارائه پیشرفتهای نظام به افكار عمومی

- انتقاد از تغییرات مكرر برخی قوانین بویژه قوانین مربوط به خدمت نظام وظیفه

- نبود نگاه مناسب و دقیق به جنگ نرم و الزامات آن، در برخی دستگاههای فرهنگی و اجرایی

- لزوم تدوین نقشه جامع برای بهره برداری از فرصت های فضای مجازی

- انتقاد از كم تحركی شورایعالی فضای مجازی

- نبود نگاه جامع و برنامه ریزی های دقیق فرهنگی در دانشگاهها

- ضرورت برخورد عبرت آموز با سودجویان و اخلال گران در نظام اقتصادی

- لزوم اهتمام جدی دستگاهها و سه قوه به فرمان 8 ماده ای رهبر انقلاب برای مقابله با فساد مالی

- ضرورت برخورد جدی با سودجویان اقتصادی و برنامه ریزی علمی و منسجم برای مقابله با برخی مشكلات اقتصادی

- برنامه ریزی برای تبدیل تحریم به فرصت

- توجه همزمان به پیشرفت همراه با عدالت

- لزوم حضور فعال و غیر انفعالی در فضای مجازی و استفاده از برخی فرصت ها بجای برخوردهای محدود كننده و سلبی

- ضرورت ارائه تعریف صحیح از سرمایه ایرانی و سرمایه داریِ مورد تأیید و تفاوت آن با سرمایه داری منفعت پرست

- بی ثباتی در سیاستهای بخش كشاورزی

- هشدار درباره ورود برخی سازمانها و نهادهای غیردولتی به موضوع محرومیت زدایی با الگوهای غربی

- ارتقای سیستم ثبت حقوق معنوی مالكیت

- لزوم تبیین دقیق موضوع «مردمی كردن اقتصاد» و مرز میان واگذاریهای اصل 44 و حركت نكردن به سمت سرمایه داری

- اقتصاد تهاجمی به عنوان مكمل اقتصاد مقاومتی

- و نیاز مبرم كشور به فرهنگ كار و تلاش خستگی ناپذیر

- اهمیت هدفمند شدن پژوهش ها در دانشگاهها بر مبنای نیازهای كشور

- منطقی كردن ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های تخصصی در مقاطع تحصیلات تكمیلی

- ضرورت اعتماد سازی میان دانشگاهها و بخش صنعت

- رعایت موازین قانونی و عدالت در انتخاب اعضای هیأت علمی دانشگاهها

- خلاء نظریه پردازی در حوزه بیداری اسلامی در دانشگاهها

- گرفتار شدن موضوع تحول در علوم انسانی در بروكراسی نظام آموزش عالی

- انتقاد از پدیده هایی همچون تحصیلات دانشگاهی پولی و دانشگاههای غیر انتفاعی

- ضرورت ایجاد ساختارهای لازم برای افزایش تعامل دانشجویی با دانشجویان كشورهای دیگر

- نگاه عمیق و ژرف و به دور از اقدامات ظاهری، به موضوع دانشگاه اسلامی

- نبود تحرك و تحول لازم در اسلامی كردن علوم انسانی

- تقویت و گسترش رشته های كاربردی در دانشگاهها

- ارتباط بیشتر و نظام مند با نخبگان دانشجویی

-انتقاد از سیاست خصوصی سازی امكانات رفاهی و خوابگاههای دانشگاهها

- تحقق نیافتن كرسی های آزاداندیشی به معنای واقعی كلمه، در دانشگاهها

- ضرورت سعه صدر در برخوردهای قضایی با تشكل ها و فعالیتهای دانشجویی

انتقاد از حضور نیافتن سران قوا و مسئولان در جلسات پرسش و پاسخ دانشجویی

- اهمیت ارتقای زیرساخت های مراكز علمی و پاركهای علم و فناوری برای تولید علم بومی

- ضرورت ایجاد بستر لازم برای استفاده از روشهای غیردارویی همچون طب سنتی

سه شنبه 17 مرداد 1391  8:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها