0

پاسخ رهبر معظم انقلاب به چند استفتاء درباره حقوق ناشران و مؤلفان

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ رهبر معظم انقلاب به چند استفتاء درباره حقوق ناشران و مؤلفان

نسخه چاپيارسال به دوستان
پاسخ رهبر معظم انقلاب به چند استفتاء درباره حقوق ناشران و مؤلفان

خبرگزاری فارس: پاسخ‌ مقام معظم رهبری در خصوص حقوق مؤلفان و پدیدآورندگان که از سوی معاونت امور فرهنگی وزیر ارشاد مطرح شده بود اعلام شد.

خبرگزاری فارس: پاسخ رهبر معظم انقلاب به چند استفتاء درباره حقوق ناشران و مؤلفان

به گزارش خبرگزاری فارس، بهمن درّی ضمن تأکید بر رعایت حقوق کامل مؤلفان و پدیدآورندگان گفت: ناشران کشور باید با توجه به آموزه‌های دینی و قوانین و ضوابط موجود، نسبت به رعایت حقوق کامل مؤلفان و پدیدآورندگان اقدام کنند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به دغدغه برخی تشکل‌های صنفی نشر درباره عدم رعایت حقوق متقابل مؤلفان و ناشران و نیز مشکل انتشار غیرقانونی برخی از کتاب‌ها و کپی‌برداری از کتاب‌های ناشران و نویسندگان و همچنین عدم پرداخت حقوق صاحبان اثر از سوی برخی از ناشران و تأمین هزینه‌های تولید کتاب توسط پدیدآورندگان به جای ناشران، با اشاره به مقررات و آیین‌نامه‌های موجود تصریح کرد: بر مبنای آموزه‌های دینی و قوانین جاری کشور ناشران و پدیدآورندگان باید ضمن رعایت حقوق یکدیگر چرخه نشر کتاب را به حرکت مضاعف درآورند.

درّی ضمن استناد به پاسخ مقام معظم رهبری به سه استفتاء درباره حقوق مؤلفان، مترجمان و صاحبان آثار هنری، تجدید چاپ کتابها و حق تألیف افزود: پاسخ صریح مقام معظم رهبری در این زمینه راهگشا خواهد بود.

 

متن سه استفتاء از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و پاسخ معظم له به این شرح است:

 

س: آیا جایز است مؤلفان و مترجمان و صاحبان آثار هنری، مبلغی را در برابر زحماتشان و یا به عنوان حق تألیف در مقابل تلاش و وقت و مالی که برای انجام آن کار صرف کرده‌اند، تقاضا نمایند؟

ج: آنان حق دارند در برابر واگذاری نسخه اول یا اصلی اثر علمی و هنری خود به ناشر، از وی هر مبلغی می‌خواهند، دریافت نمایند.

 

س: تجدید چاپ کتابها و مقاله‌هایی که از خارج وارد شده و یا در داخل جمهوری اسلامی ایران چاپ می‌شوند، بدون اجازه ناشران آنها چه حکمی دارد؟

ج: مسئله تجدید چاپ کتابهایی که در خارج از جمهوری اسلامی ایران منتشر شده‌اند و یا تصویربرداری به طریق افست از آنها، تابع قراردادهایی است که راجع به آنها بین جمهوری اسلامی ایران و آن دولتها منعقد گشته است و اما کتابهایی که در داخل چاپ می‌شوند، احوط این است که حق ناشر با کسب اجازه از او نسبت به تکرار و تجدید چاپ کتاب رعایت شود.

 

س: آیا چاپ کتاب بدون اجازه صاحب آن و یا وجود عبارت «حقوق چاپ برای مؤلف محفوظ است»، جایز است؟

ج: احوط این است که حقوق مؤلف و ناشر با کسب اجازه از آنان برای تجدید چاپ رعایت شود.

انتهای پیام/و

دوشنبه 16 مرداد 1391  8:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها