0

کشته شدن یک مقام ارشد نظامی در حوادث "بدخشان"

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

کشته شدن یک مقام ارشد نظامی در حوادث "بدخشان"

 

 منابع رسمی تاجیکستان از کشته شدن معاون فرمانده واحد ویژه پلیس وزارت کشور در حوادث بدخشان خبر دادند.

 

خبرگزاری فارس: کشته شدن یک مقام ارشد نظامی در حوادث "بدخشان"

 

، بنا بر بیانیه وزارت کشور تاجیکستان جسد سرهنگ دوم "فرخ ظریف اف" که از 10 روز قبل در شمار نظامیان مفقودالاثر بود از سوی ساکنان یک منطقه روستایی افغانستان در ساحل رود مرزی "پنج" کشف و با کمک نهادهای رسمی به تاجیکستان منتقل شد.

بنا به گفته این منبع، این افسر پلیس در آغاز عملیات نظامی "خاروغ" مرکز استان بدخشان در تاریخ 24 جولای (3 مرداد) کشته و به آب رود انداخته شده است.

منابع خبری همچنین بیان کرده‌اند که جنازه این افسر 40 ساله پلیس پس از انتقال به شهر دوشنبه روز یک شنبه گذشته در گورستان محل تولد او واقع در حومه این شهر دفن شد.

نهادهای رسمی تاجیکستان این مقام نظامی را هجدهمین قربانی در عملیات حدود 2 هفته قبل علیه گروه‌های جنایی مسلح در مرکز استان بدخشان می‌دانند.

بنابراین گزارش در جریان این عملیات همچنین 30 نفر از اعضای گروه جنایی نیز کشته شده‌اند.

عملیات نیروهای دولت در مرکز بدخشان در پی کشته شدن ژنرال "عبدالله نظراف" رئیس بخش محلی کمیته امنیت ملی آغاز و حدود یک هفته ادامه پیدا کرد.

دولت، "طالب ایام بیک اف" و 3 نفر دیگر از نیروهای مخالفان سابق را مسئول قتل این مقام امنیتی دانسته و با هدف خنثی کردن طرفداران این گروه، عملیات نظامی گسترده‌ای را انجام داد.

گفته می‌شود، ایام بیک اف عامل اصلی این خشونت‌ها پس از آغاز عملیات خاک تاجیکستان را ترک کرده و هم اکنون در قلمرو خاک افغانستان پناه برده است.

عملیات نظامی در بدخشان در پی درخواست مردم از "امامعلی رحمان" رئیس جمهوری تاجیکستان و با دستور وی متوقف شد و مسائل مورد اختلاف و بحث از جمله تسلیم افراد مظنون به جنایات و خلع سلاح افراد مسلح از طریق مذاکرات مورد بررسی قرار گرفته است.

تحلیلگران می‌گویند: حوادث بدخشان تاجیکستان اگرچه انگیزه و زمینه داخلی دارد ولی دست نهادهای جاسوسی خارجی در آن دیده می‌شود.

بنا به گفته این تحلیلگران، این حوادث بخشی از برنامه کشورهایی است که در پی خروج از افغانستان می‌خواهند زمینه تنش و تشنج را به کشورهای آسیای مرکزی منتقل کنند.

دوشنبه 16 مرداد 1391  8:08 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها