0

تحریمها، حربه ای بی اثربرتحریم شوندگان وبی سود برای تحریم كنندگان

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

تحریمها، حربه ای بی اثربرتحریم شوندگان وبی سود برای تحریم كنندگان

شیراز - تحریم هایی كه استكبار جهانی از سه دهه پیش علیه ملت ایران آغاز كرده و هر روز بر شدت آن افزوده است، حربه ای چنان ناكارآمد بوده كه به اعتراف دوست و دشمن نه اثری بر تحریم شوندگان داشته و نه سودی برای تحریم كنندگان به ارمغان آورده است.

1391/05/16 - 09:20

جمع بندی گفت و شنود ها در عرصه رسانه ای جهان نشان می دهد كه ملت ایران نه تنها از تحریمها زیان ندیده بلكه گاهی جسورانه این تحریمها را دور زده و در بسیاری از موارد نیز از این فضا به عنوان فرصت بهره گرفته و خلاقیتهای خود را به منصه ظهور رسانده است.

اعتراف به شكست تحریمها از زبان خود سران استكبار تاجایی پیش رفته است كه برخی از آنان برای هم شاخ و شانه می كشند كه نابخردی به خرج داده اند و با سرگرم شدن به واژه ای به نام تحریم، به ملت ایران فرصت داده اند كه پله های ترقی را زودتر از زمانی كه انتظار می رفت، طی كند.

گفتار اخیر برخی مقامات ر‍ژیم صهینویستی به عنوان كینه توز ترین دشمن ملت ایران مبنی بر اینكه تحریمهای آمریكا علیه نظام جمهوری اسلامی بازی سرگرم كننده ای بیش نیست، مستند ترین اعترافی است كه نشان می دهد تحریمها نه اثری بر تحریم شوندگان داشته و نه سودی برای تحریم كنندگان به ارمغان آورده است.

واكاوی فضای رسانه ای غرب از یك سو و نظرات كارشناسانه متعددی كه در گوشه و كنار جهان نشر پیدا می كند، نشان می دهد كه ایران راه های مختلفی را برای دورزدن تحریمها یافته است.

روزنامه اینترنتی ایتالیایی 'الصداقه' هفته گذشته نوشت: ایرانی ها همیشه در برابر تحریم های اقتصادی علیه كشورشان جایگزینی پیدا می كنند.

این روزنامه ایتالیایی در مطلبی با عنوان 'تهران برای مقابله با تحریم های نفتی اتحادیه اروپا، اعتباری برای بیمه نفتكش ها اختصاص می دهد'، نوشت: تهران قادر به جایگزینی تحریم های اقتصادی است و كسی كه با ایران داد و ستد نمی كند اولین كسی است كه ضرر خواهد كرد.

این روزنامه اینترنتی با ذكر اینكه تحریم ها در تمام تاریخ به قدرت ملت ها می انجامد نه به ضعف آنها، افزود: ایران كشوری ثروتمند و قدرتمند است كه در برابر طوفانها مقاومت می كند، در حالی كه دیگر كشورهای به اصطلاح 'نفتی، دلاری' جان كمتری دارند.

این روزنامه ایتالیایی ادامه داد: ایران اعتباری را برای بیمه نفتكش هایش برای مقابله با تحریم های اتحادیه اروپا كه مانع شركت های اروپایی از بیمه ناوهای نفتكش می شوند، اختصاص داده است.

این روزنامه اینترنتی ایتالیایی در ادامه نوشت :به خاطراستكبار دولتهای اروپایی، كسی كه ضرر می كند، طبیعتا شركت های اروپایی هستند.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز در مطلبی نوشت: تحریم ها قادر نیستند حتی از تغییر نام و محل ثبت نام كشتی های ایرانی جلوگیری كنند تا چه رسد به توقف برنامه هسته ای ایران.

این روزنامه در گزارشی كه به دور زدن تحریم ها از سوی ایران اختصاص داشت، یادآورشد: ایران با تغییر نام و پرچم كشتی ها، از تحریم ها شانه خالی می كند.

روزنامه آمریكایی اضافه كرد: ایران از سالها قبل برای دور زدن تحریم ها از روش های مشابه استفاده كرده و از جمله برخی كشتی های خود را در مالت و قبرس به ثبت رسانده است.

این روزنامه در پایان تاكید كرد: به این ترتیب تحریم های بین المللی علیه ایران نه تنها نتوانسته اند برنامه هسته ای این كشور را متوقف كند، بلكه حتی قادر نیست كه از تغییر نام و محل ثبت كشتی های ایرانی جلوگیری كند.

یك محقق ارشد 'شورای امور جهانی هند' (Indian Council of World Affairs) هم گفت: سیاست های آمریكا برای تحریم ایران مانند اقدام های پیشین واشنگتن بی اثر و ناكارآمد است.

'ذاكر حسین'جمعه گذشته درگفت و گویی در دهلی نو افزود: در زمانی كه ایران به منظور حل موضوع برنامه ایران برای انجام مذاكرات ابراز آمادگی می كند، آمریكا در جهت دنبال كردن سیاست مغرضانه خود برای تحریم غیر قانونی جدیدی علیه ایران تصمیم گیری كرده است.

این كارشناس ارشد امور بین الملل كه تحولات منطقه آسیای غربی را از نزدیك دنبال می كند، گفت: آمریكا همیشه به دنبال كردن منفعت طلبی و منافع خودبا ساختن دشمن های دروغین بوده و اكنون در جهت ترساندن مردم منطقه و جهان از 'ایران هراسی' استفاده می كند.

این محقق ارشد شورای امور جهانی هند اظهارداشت: سیاست های آمریكا در قبال ایران نشان می دهد كه واشنگتن تنها خواستار ایجاد موانعی در راه برنامه صلح آمیز هسته ای نیست بلكه می خواهد تا ایران نیز مثل عراق از لحاظ سیاسی و اقتصادی ضعیف شود اما با توجه به سابقه سیاسی و اقتصادی ایران می توان گفت كه تحقق خواسته غیرقانونی آمریكا امكان پذیر نیست.

یك كارشناس روس نیز اذعان كرد كه تحریم ها قادر به متوقف كردن روند پیشرفت ایران نیستند.

'سیمون باغداساروف' تحلیلگر امور خاورمیانه روسیه با اشاره به تلاش غرب برای اعمال فشار بر ایران از طریق تحریم ها و محدودیت های اقتصادی گفت: تحریم ها بر اراده مردم ایران برای پیشرفت تاثیری نخواهد گذاشت وتلاش های غرب در این زمینه بیهوده و بی ثمر است.

وی در مصاحبه با روزنامه 'كامرسانت' با بیان اینكه ایران راهكارهای جایگزینی برای مقابله با تحریم نفتی دارد، خاطرنشان كرد: تهران می تواند برای بی اثر كردن محدودیت های غرب برای فروش نفت، خریداران جدیدی پیدا كند.

تحلیل گر روس گفت: 'محمود احمدی نژاد' رییس جمهوری اسلامی ایران تلاش می كند این مساله را با كمك شركای خود وكشورهای دوست ایران حل كند.

وی افزود: ایران می تواند در كشورهای آفریقایی خریداران جدیدی برای نفت خود بیابد یا صادرات نفت خود به كشورهای چین وهند را كه خریداران عمده این كشور نفت خیز محسوب می شوند، افزایش دهد.

تحلیلگر امور خاورمیانه روسیه خاطرنشان كرد: تمام تلاش های آمریكا برای واداشتن چین وهند به قطع یا كاهش خرید نفت ازایران بی نتیجه مانده است و در آینده نیز این تلاش ها ادامه خواهد یافت.

باغداساروف به آغاز فروش نفت ایران به برخی كشورهای واقع در مسافت نزدیك به خلیج فارس به عنوان راه دیگر ایران برای دور زدن تحریم آمریكا اشاره كرد.

نویسنده ای آمریكای هم معتقد است كه تحریم ها علیه ایران غیر مشروع است و اثری بر این كشور ندارد.

'استفان لندمن' نویسنده كتاب 'امپریالیسم امریكا' در مقاله ای با عنوان 'تحریم های غیرمشروع علیه ایران' نوشت: واشنگتن مسوول تمامی

تحریم های غیرمشروعی است كه علیه ایران اعمال می كند، زیرا سایر كشورها با اجبار امریكا در تحریم ها شركت می كنند و با این كار به منافع خود لطمه می زنند.

به گفته وی تحریم ها از نظر قوانین بین المللی فاقد مشروعیت است، زیرا منشور حقوق اقتصادی مجمع عمومی و وظائف دولت های عضو در قبال ان تصریح كرده است: 'هیچ كشوری نمی تواند از ابزارهای اقتصادی سیاسی و سایر اقدامات مشابه علیه كشور دیگر و حاكمیت و حقوق ان استفاده یا سایرین را به انجام ان تشویق كند.'

لندمن تاكید كرد كه ایران می تواند علیه تمامی اقدامات غیر قانونی امریكا اعلام جرم كند همانگونه كه بسیاری از كشورها در دادگاه بین المللی جرائم احقاق حق می كنند.

روحانی سرشناس كشمیری هم ابراز عقیده كرد كه ایران مردمی قوی دارد و نیروهای شیطانی هرچند هم قدرتمند باشند نمی توانند اراده آنها را در دستیابی به اهدافشان تضعیف كنند.

مولانا 'سبط محمد شبیر قمی' در سخنانی درگردهمایی جمعی از علما و مردم كشمیر ضمن محكوم كردن تحریم های اخیری كه كنگره آمریكا علیه ایران اعمال كرده گفت: تحریم های آمریكا علیه ایران ناقض حقوق بین الملل است.

نماینده كنگره آمریكا نیز با انتقاد از تحریم ها علیه ایران گفت: این كار بجز زشت كردن چهر آمریكا نزد افكار عمومی جهان سود دیگری ندارد.

'ران پل' نماینده جمهوریخواه كنگره آمریكا در 1 آگوست (11 مرداد) در نطقی اعتراض آمیز علیه تحریم های جدید علیه ایران،ضمن صلح آمیز دانستن برنامه هسته ای تهران، تحریم های واشنگتن را جنگ افروزی توصیف و از آنها به شدت انتقاد كرد.

وی لایحه تحریم های جدید علیه ایران را به عنوان اقدامی غیر ضروری در جهت جنگ افروزی علیه كشوری دانست كه هدفش تولید تسلیحات هسته ای نیست.

پل در سخنان خود با بیان اینكه ایران تهدیدی برای امنیت ملی ما نیست، گفت:در10 تا 15 سال گذشته دغدغه ذهنی ما این بوده كه با جنگ با ایران همه مشكلات جهان را حل كنیم. در حالی كه همین طرز تفكر ما را به خاك سیاه نشانده است.

دوشنبه 16 مرداد 1391  6:33 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها