0

رانت ۶ میلیارد تومانی واردات خودرو با ارز دولتی/ فهرست گران ترین خودروهای وارداتی

 
architect0811
architect0811
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1391 
تعداد پست ها : 6050
محل سکونت : همدان

رانت ۶ میلیارد تومانی واردات خودرو با ارز دولتی/ فهرست گران ترین خودروهای وارداتی

 

رانت ۶ میلیارد تومانی واردات خودرو با ارز دولتی/ فهرست گران ترین خودروهای وارداتی
براساس آمار واردات خودرو در تیرماه، بالغ بر 69 دستگاه خودروی با قیمت بالای 100 هزار دلار وارد کشور شده است.
 
[-] اندازه متن [+]
 

به گزارش روز یکشنبه سرویس اقتصادی جام نیوز به نقل از ایران اکونومیست، طرح موضوع رانت واردات خودرو به کشور از محل ارز دولتی و البته مابه التفاوت فاحش بین قیمت واردات با قیمتی که به دست مشتری نهایی می رسد بازتاب های گوناگونی به دنبال داشته است ولی به نظر می رسد علی رغم این بازتاب ها که از صحن مجلس تا سطح معاونت وزیر امور اقتصاد و دارایی کشیده شد، همچنان رانت واردات خودرو ادامه دارد.


 

 

آمارهای گمرک ایران نشان می دهد در تیرماه سال جاری بالغ بر 3712 دستگاه خودرو به کشور وارد شده که برای واردات این میزان خودرو رقمی معادل 82.7 میلیون دلار با قیمت رسمی 1226 تومان هزینه شده است. در دوره مورد اشاره قیمت هر دلار در بازار آزاد به طور متوسط رقمی معادل 1927 تومان بوده است و با یک مقایسه ساده می توان گفت رانت واردات خودرو از محل ارز دولتی تنها در یک ماه معادل 5.8 میلیارد تومان بوده است.

 


باشگاه 100 هزار دلاری ها
در این بین جالب ترین قسمت فهرست خودروهای وارداتی، باشگاه 100 هزار دلاری ها محسوب می شود. خودروهایی که با قیمتی بیش از 100 هزار دلار در گمرک به ثبت رسیده اند، در تیرماه، 69 دستگاه خودرو به این باشگاه اضافه شده و میهمان خیابان های کشور شده اند. در این فهرست 66 دستگاه پورشه و مرسدس بنز و سه دستگاه مازاراتی به چشم می خورد.

 


گران ترین خودروی وارداتی ثبت شده در تیرماه یک دستگاه پورشه پانوراما توربو 210 هزار دلاری بود که قیمت این خودرو با احتساب ارقام مندرج در اسناد گمرک در نهایت تا مرحله پلاک شدن معادل 592 میلیون تومان قابل محاسبه است، اما قیمت این خودرو در تیرماه در بازار داخلی رقمی معادل 620 میلیون تومان بوده و البته رانت حاصل از ارز دولتی صرف شده برای واردات هر یک از این دو خودرو رقمی معادل 147 میلیون تومان بوده است.
به عبارت ساده تر واردات یک دستگاه پورشه پانوراما در تیرماه سودی معادل 175 میلیون تومان به همراه داشته است.111/7

 

 

 

 

یک شنبه 15 مرداد 1391  7:16 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها