0

«اقتصاد مقاومتي پدافند يا استراتژي براي پيشرفت» - روزنامه رسالت - صالح اسکندري

 
salmanjavan
salmanjavan
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 11418
محل سکونت : اصفهان

«اقتصاد مقاومتي پدافند يا استراتژي براي پيشرفت» - روزنامه رسالت - صالح اسکندري

«اقتصاد مقاومتي پدافند يا استراتژي براي پيشرفت»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم صالح اسکندري است كه در آن مي‌خوانيد؛

‏1- اقتصاد مقاومتي يک شعار نيست بلکه واقعيتي ناظر به ملاحظات داخلي و خارجي حاکم بر مناسبات پيشرفت ملت ايران است. حرکت رو به جلو ملت ايران براي فتح قله هاي پيشرفت يک واقعيت است اما معارضان و معارضه هايي نيز در داخل و خارج دارد. براي مقابله با اين موانع بايد ضمن شناخت موقعيت کنوني کشور و چشم انداز آينده نقشه راهي براي رسيدن به قله پيش رو داشت و به عنايت پروردگار اميدوار بود.

خداوند متعال در آيه 30 سوره فصلت مي فرمايد: "إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ-آنـهـايـي كـه گفتند پروردگار ما اللّه است و بر گفته خود مقاومت و استواري هم كـردنـد مـلائكـه بـر آنـان نـازل گـشـتـه و مـي گويند نترسيد و غم مخوريد و به بهشت بشارت و خوشوقتي داشته باشيد بهشتي كه در دنيا همواره وعده اش را به شما مي دادند." در تفسير الميزان ذيل اين آيه و در توضيح  "ثُمَّ اسْتَقَامُوا" علامه  طباطبائي قدس سرُّه به نقل از راغب مي نويسد:"كـلمه استقامت در اصل در خصوص طريقي به كار مي رفته كه به خط مـسـتـقـيـم كـشيده شده باشد، و در آيه شريفه (اهدنا الصراط المستقيم ) حق را به چنين راهـي تـشـبـيـه كـرده . سـپس مي گويد: و استقامت انسان به اين معني است كه همواره ملازم طـريـقه مستقيم باشد كه خداي تعالي درباره چنين انسانهايي فرموده : (ان الّذين قالوا ربـنـا اللّه ثـم اسـتـقـامـوا)" در واقع استقامت بر طريق مستقيم خير و برکت الهي را به همراه دارد. اما طريق مستقيم و تلازم به اين طريق چگونه تحصيل مي شود؟

 امروزه کوهنوردان براي طي طريق و پيمايش مناطق بكر و ناشناخته بدون هراس از گم كردن راه از ابزارهايي پيشرفته نظير موقعيت ياب هاي جي پي اس استفاده مي کنند. ديگر اکتفا به قطب نما ها و نقشه ها کفايت نمي کند بلکه بايد ابزاري پيشرفته در هر لحظه از زمان به شما اطلاع دهد که در کدام نقطه مسير هستيد، با چه مشکلاتي روبرو هستيد، مقصد نهايي کجاست و چقدر تا قله فاصله داريد.

در مسير پيشرفت کشور هم بايد ضمن پيش رو داشتن آرمانها و اهداف واقعيات مثبت و منفي را در نظر داشت تا بتوان بر اساس آن براي هر لحظه برنامه ريزي کرد. پيشرفت قله نهايي ملت ايران و اقتصاد مقاومتي استراتژي يا همان موقعيت ياب و نقشه پيشرفته اي است که هم براي شرايط تحريم و تشديد خباثت هاي دشمن و هم براي شرايط عادي مي تواند برنامه عملياتي داشته باشد.‏

‏2- مولفه ها و ارکان اقتصاد مقاومتي نظير مديريت مصرف، اجتناب از خام فروشي نفت، خصوصي سازي اقتصادي، اتکا بر شرکت هاي دانش بنيان در توليد ثروت و ... بيش از آنکه اقداماتي پدافندي و ستادي باشد يک استراتژي بلند مدت به منظور اولويت بندي سياست گذاري ها در عرصه اقتصاد به منظور پيشرفت کشور است. اقتصاد ايران با در اختيار داشتن سرمايه هاي عظيم طبيعي، ساختاري، انساني و فکري در 33 سال گذشته همواره از فقدان يک استراتژي منسجم به منظور مديريت اين منابع بي بهره بوده است.

مثلا اين سئوال در افکار عمومي وجود داشته و دارد کشوري که قادر است در شرايط سخت تحريم ها و در حالي که حتي کشورهاي عضو کلوپ هسته اي از دادن يک قطعه ساده مربوط به تاسيسات غني سازي مضايقه مي کنند، چرخه سوخت خود را تکميل کند چطور نمي تواند از پس مديريت توليد، توزيع و مصرف يک کالاي مصرفي ساده نظير مرغ به خوبي برآيد؟ يا مثلا چرا با در اختيار داشتن ظرفيت خدادادي گسترده در حوزه کشاورزي هنوز کشور ما در موضوع نهاده هاي ماکيان به کشورهاي بيگانه نيازمند است؟ مگر در همين مملکت نمي توان سويا و يا ذرت کشت کرد؟

و يا چرا در خصوص خودکفايي در 24 قلم کالاي اساسي مورد نياز مردم تمهيد جدي تا کنون انديشيده نشده تا مورد حقد، حسد و توطئه دشمن واقع نشود؟ يا چرا کشوري که بزرگترين مصرف کنند چادر است بايد پارچه آن را از ژاپن و کره جنوبي وارد کند و يک کارخانه توليد کننده پارچه چادر در اين کشور نباشد؟ و هزاران چراي ديگر... . اقتصاد مقاومتي يک استراتژي بلند مدت به منظور رفع ريشه هاي اساسي اين مشکلات است که در صورت تحقق اهداف آن حتي به طور آفندي مي تواند دشمن را منفعل کند. ‏

‏3- کوهنوردان براي رسيدن به قله نهايي معمولا در چند پناهگاه توقف مي کنند. براي رسيدن به قله نهايي پيشرفت نيز بايد ابتدا به يک هدف مياني دست يافت که آن چيزي نيست جز استقلال اقتصادي. انقلاب اسلامي در سال 1357 ايران را از وابستگي سياسي نجات داد اما هنوز براي رسيدن به استقلال اقتصادي بايد تلاشهاي مستمر و جدي صورت بپذيرد. رسيدن به استقلال اقتصادي نيازمند يک استراتژي است و اقتصاد مقاومتي مي تواند آن استراتژي باشد. رسيدن به استقلال اقتصادي به مراتب مشکل تر از تحصيل اقتصاد سياسي است. استقلال اقتصادي مي‌تواند مقدمه استقلال فرهنگي نيز واقع شود. از نگاه رهبر معظم انقلاب پيشرفت کشور مسبوق به استقلال اقتصادي است و پيشرفت بدون استقلال اقتصادي سرابي بيش نمي‌تواند باشد. (مقام معظم رهبري، 27/02/1388) ‏

‏4- در پايان اما بايد گفت اقتصاد مقاومتي از جنس انقلاب اسلامي و يک پويش اصيل ضد سرمايه داري است که منطق و اصول حاکم بر نظم اقتصاد جهاني را با چالش مواجه مي کند. اين اقتصاد به معناي انزواي اقتصادي و بستن درهاي کشور به روي دنيا نيست بلکه مقدمه مراودات اقتصادي را استقلال اقتصادي مي داند.

اقتصاد مقاومتي نسخه قابل اعتمادي براي يک انقلاب اقتصادي در کشور است. اين گزاره ساده ماحصل سه دهه تجربه کار اقتصادي در ايران پس از انقلاب اسلامي است. در واقع اقتصاد مقاومتي يک استراتژي است که مي تواند در يک زمانبندي مشخص ضمن تحصيل استقلال اقتصادي کشور را در عرصه اقتصادي به مرحله‌اي برساند که تحريم و محاصره اقتصادي در آن تاثيرگذار نباشد.‏

یک شنبه 15 مرداد 1391  5:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها