0

'شاپرك' در سیستم بانكی آغاز به كار كرد

 
architect0811
architect0811
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1391 
تعداد پست ها : 6050
محل سکونت : همدان

'شاپرك' در سیستم بانكی آغاز به كار كرد

'شاپرك' در سیستم بانكی آغاز به كار كرد

'شاپرك' در سیستم بانكی آغاز به كار كرد
رییس كل بانك مركزی گفت: با اجرایی‌ شدن طرح 'شاپرك'‌ و نصب یك دستگاه پایانه فروش(POS) در هر فروشگاه، از بار سنگین دستگاه‌های خودپرداز (ATM ) كاسته خواهد شد و سرانه اسكناس نیز كاهش خواهد یافت.
 

 به گزارش ایرنا از روابط عمومی بانك مركزی، 'محمود بهمنی' رییس كل بانك مركزی در آیین رونمایی از طرح شاپرك كه دیروز شنبه و همزمان با میلاد فرخنده امام‌ حسن‌مجتبی(ع) برگزار شد،‌ گفت: در‌حال‌ حاضر‌،2میلیون و 300 هزار دستگاه POS ' پایانه فروش ' در مراكز فروشگاهی نصب شده و كل فروشگاه‌های كشور در حدود 2میلیون باب است. اگر این دستگاه‌ها به صورت بهینه توزیع و طرح شاپرك هم قبلا' اجرا می شد، دیگر نیازی به این‌ حجم از پایانه فروش نداشتیم.

در این مراسم كه مدیران ‌عامل شبكه بانكی نیز حضور داشتند، رییس كل بانك مركزی با بیان این كه در كشورهای پیشرفته بدون داشتن‌كارت بانكی امكان خرید وجود ندارد، گفت: سرانه اسكناس در كشورهای پیشرفته بین 12 تا 13 برگ است ولی در ایران این میزان به 113 برگ می رسد و هزینه سرسام‌آوری صرف چاپ و امحای اسكناس می‌شود.
 

رییس شورای پول و اعتبار با تاكید بر همكاری مستمر بانك ها در زمینه گسترش بانكداری الكترونیك افزود: اگر همراهی بانكها نبود، این موفقیت‌ها میسر نمی شد و لازم است با همكاری رسانه ‌ملی برنامه تبلیغاتی مناسبی تنظیم شود تا فرهنگ استفاده از كارت را نهادینه سازیم.
 

بهمنی با اشاره به توفیق‌بانك مركزی برای برنامه‌ریز و پیش ‌بینی راه‌اندازی 20 سامانه‌ مختلف برای خدمت رسانی به كشور و مردم ابراز امیدواری كرد به زودی سامانه پورتال ارزی نیز شروع به كار نماید تا از این پس بر منابع ارزی و نحوه توزیع و هزینه‌كردن آن نظارت مستمری صورت‌ گیرد.
 

'ناصر حكیمی' مدیركل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانك مركزی نیز در این مراسم‌ گفت: پیشرفت‌های اخیر بانكداری الكترونیك حاصل تلاش‌های‌10 سال گذشته و دانش و تجربه 50 ساله صنعت بانكداری بین‌المللی است.
 

وی درباره شاپرك و ‌رشد‌ روزافزون بانكداری الكترونیك در كشور طی سال‌های گذشته گفت : از سال 83 كه ارائه خدمات بانكداری الكترونیك مد‌نظر قرار گرفت، ‌تلاش شد ‌تا هر چه بیشتر با استانداردهای‌ جهانی همسو شویم.
 

حكیمی با اشاره به وضعیت كنونی بانكداری الكترونیك در كشور افزود: اكنون در كشور به ازای هر ایرانی 4/2 فقره كارت وجود دارد، 29 بانك و موسسه مالی و اعتباری به شبكه شتاب متصل هستند، 17 شركت به ارائه خدمات بانكداری الكترونیكPSP اشتغال دارند، 184 میلیون كارت بانكی‌صادر شده‌ است، 27 هزار و 403 خودپرداز و 2‌میلیون و 300 هزار دستگاه پایانه‌فروش به به مردم خدمت می‌رسانند.
 

مدیركل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانك مركزی موازی كاری بانك ها را یكی از مهمترین عامل شكل گیری طرح شاپرك عنوان كرد و افزود: بانك ها اغلب برای ارائه خدمات بانكداری الكترونیك از خدمات شركت های PSP استفاده می‌كنند و با توجه به تقاضای فزاینده برای دسترسی به این خدمات در سال‌های گذشته ، هر بانك به طور مستقل شبكه خود را گسترش داد و در پی آن، موازی‌كاری و رقابت بر سر پایانه‌‌گذاری روی داد و در نتیجه، بانك ها به طور ذاتی از درآمد حاصل از پایانه های فروش محروم شدند و طرح‌های مبتنی بر كارت ناتمام ماند.
 

وی افزود: در چنین شرایطی درصدد برآمدیم تا با ایجاد شبكه‌ای منصفانه برای بانك ها و فروشگاه‌ها ، مشكل را حل كنیم.

مدیركل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانك مركزی پیامدهای استقرار شاپرك را هدایت مجدد بانك ها به سمت فعالیت‌های بانكداری ، ایجاد استقلال بیشتر برای شركت های PSP( ارایه كننده خدمات الكترونیك بانكی) ، افزایش كارایی پایانه‌ها، تجهیز سایر مراكز فروشگاهی و ارائه خدمات به پایانه‌های فروش از طریق بازتوزیع آنها و... برشمرد.
 

همچنین 'قطبی' مدیر عامل شركت شاپرك نیز چشم انداز این طرح را جایگزینی تبادل الكترونیك به جای تبادل فیزیكی پول همراه با نظارت مستمر هوشمند در نظام پرداخت كشور عنوان كرد.
 

وی یكپارچگی ارائه خدمات را خواست شبكه بانكی خواند و افزود: در آینده ،به دلیل گسترش خدمات بانكداری الكترونیك، شعب بانكها كاهش خواهد یافت و از مراجعه مستقیم به شعب كاسته خواهد شد.
 

مدیر‌عامل شركت شاپرك خاطرنشان كرد: اكنون درمرحله آزمایشی كار هستیم و روزانه بین 50 تا 100 هزار تراكنش از طریق شاپرك صورت می‌گیرد و در شهریورماه جاری اتصال شركتها به شاپرك پایان خواهد یافت.
 

قطبی نظارت مستمر، داده كاوی و كمك به هدایت بازار را از مهمترین پیامدهای استقرار شاپرك عنوان كرد.

گفتنی است شاپرك یك نهاد حاكمیتی است كه رابط میان بانك مركزی، شبكه بانكی و شركت‌های PSP است و استاندارد‌سازی پرداخت‌های كارتی، كنترل و نظارت متمركز در شبكه پرداخت‌، بازتوزیع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و هدایت منابع بانكها به سمت امور بهینه ، گسترش بازار كارتی و نظارت بر عملكرد پایانه‌ها را میسر می‌سازد.
 

در ادامه این مراسم، بهمنی از طرح شاپرك رونمایی كرد و قطبی هم به صورت نمادین تراكنشی با آن انجام داد، سپس سهام بانك ها در طرح شاپرك به مدیران عامل بانك ها اهداء شد.


 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ

 

 

یک شنبه 15 مرداد 1391  12:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها