0

قیمت نفت و دلار قابل پیش‌بینی است

 
MeysamNone
MeysamNone
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 809
محل سکونت : آذربایجان غربی

قیمت نفت و دلار قابل پیش‌بینی است

یک استاد دانشگاه گفت: با استفاده از روش‌های آماری قیمت نفت و دلار قابل پیش‌بینی است.

مهدی کلانتری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با اشاره به کاربرد آمار در اقتصاد و استفاده از سری‌های زمانی در اقتصادسنجی، افزود: با استفاده از روابط خاص نظیر رگرسیون لجستیک و روابط رگرسیونی یک متغیره و دو متغیره می‌توان نرخ تورم و یا رابطه تورم و بیکاری را در بلندمدت پیش‌بینی کرد.

وی افزود: با ساختن معادلات دیفرانسیل تصادفی و فرآیندهای قوسی می‌توان قیمت سهام شرکت‌ها را پیش‌بینی کرد و با کنترل کیفیت‌های آماری در هر زمینه‌ای نظیر صنایع خودروسازی و صنایع فولادی، تولید و کیفیت مواد را کنترل کرد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به کاربرد آمار در پزشکی نیز تصریح کرد: زمانی که یک داروی جدید برای درمان سرطان کشف می‌شود برای مطالعه میزان اثرگذاری این دارو در قدم اول دارو را برروی حیوانات آزمایش می‌کنند و دومین قدم با استفاده از روش‌های آماری، دارو را بر روی نمونه‌ای تصادفی از افراد انسانی آزمایش می‌کنند، اگر عوارض دارو از یک حد استاندارد کمتر بود دارو را به تولید انبوه می‌رسانند.

کلانتری یادآور شد: در بخش علوم کشاورزی و زراعت نیز با استفاده از روش‌های طرح آزمایشات می‌توان بهترین شرایط برای رشد یگ گونه گیاهی را انتخاب و یا برای مناطق مختلف آب و هوایی، گونه‌ای خاص از گیاهی را تعیین کرد.

وی ادامه داد: برخی از داده‌ها نظیر آمار جمعیت، سن افراد، تعداد و افراد خانوار، توسط دولت و مرکز آمار جمع‌آوری و برای برنامه‌ریزی‌های کلان کشوری استفاده می‌شود.

یک شنبه 15 مرداد 1391  11:16 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها