0

سردار نقدي: تنها 10 شهيد از 7000 شهيده زن را معرفي كرده‌ايم

 
MeysamNone
MeysamNone
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 809
محل سکونت : آذربایجان غربی

سردار نقدي: تنها 10 شهيد از 7000 شهيده زن را معرفي كرده‌ايم

راسم رونمايي از كتاب و فيلم زندگي شهيدان «نسرين افضل» و «مريم فرهانيان» امروز در «سراي اهل قلم» برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرويس فرهنگ حماسه خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در اين مراسم سردار نقدي رئيس سازمان بسيج مستضعفين گفت: ابعاد عظيم جهاد زنان در انقلاب و دفاع مقدس براي نسل امروز بسيار ناشناخته است و شايد عرصه‌اي به اين غربت و مظلوميت در جهاد فرهنگي و انقلابي نداشته باشيم. خيلي از ارزش‌ها در اين عرصه براي جامعه پنهان مانده، به گونه‌اي كه حتي براي خواص نيز به خوبي تبيين نشده است.

وي خاطرنشان كرد: رمزگشايي از عرصه جهاد و مقاومت زنان مي‌تواند فضاي جديدي را در پيشبرد انقلاب و ارزش‌هاي آن ايجاد كند. همچنين معرفي اين بانوان شهيده مي‌تواند در داخل كشور باعث تثبيت انقلاب مي‌شود. در سطح بين‌الملل نيز كمك بسياري براي شناساندن انقلاب اسلامي مي‌كند و باعث مي‌شود بستر تحولات بشري را به ارمغان بياورد.

سردار نقدي گفت متاسفانه ما در عرصه معرفي بانوان شهيده هنوز در اول راه هستيم چرا كه تا كنون توانسته‌ايم شايد 10 تن از 7000 بانوي شهيده را معرفي كنيم. اگر اين عرصه به خوبي تبيين شود بخش بزرگي از آسيب‌ها كه گريبانگير زنان و دختران جامعه ماست برطرف خواهد شد چرا كه اين شهيدان مانند اقيانوسي هستند كه خيلي از ناپاكي‌ها را از صحنه جامعه محو مي‌كنند.

سردار نقدي با اشاره به عملكرد دستگاه‌ها در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي تصريح كرد: بسياري از دستگاه‌ها و دست‌اندركاران پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي در حوزه بانوان مي‌كوشند تا آسيب‌ها را كاهش دهند اين در حالي است كه آنها هيچ افق روشن‌كننده‌اي را در پيش روي خود نمي‌بينند. تبيين حماسه، ايثار‌ و ارواح آرماني شهيدان زن براي جامعه حركتي است كه مي‌تواند به يكباره صدها برابر از آسيب‌ها را كاهش دهد و نتيجه بخش باشد.

رئيس سازمان بسيج مستضعفين يادآور شد: يكي از بزرگترين اتهاماتي كه از سوي استكبار به ما وارد مي‌شود بي‌اعتنايي به حقوق زنان است. آنها مي‌خواهند ما را از اين طريق منزوي كنند اما اگر بتوانيم اين عرصه را خوب تبيين كنيم تمام اين اتهامات عليه كشورمان بي‌اثر خواهد شد..

سردار نقدي درباره كتاب شهيده مريم فراهانيان نيز اظهار كرد: اين كتاب؛‌ كتاب خوبي است و نويسنده به خوبي توانسته است شرايط زماني را از يكديگر تفكيك كند و اين ابتكاري در خاطره نويسي و بيان زندگينامه شهيدان ما به شمار مي‌رود. همچنين فيلم مستندي كه درباره شهيده مريم فرهانيان ساخته شده است بسيار جذاب و اثرگذار است و قابليت انتشار و نمايش در سطح بين‌المللي را دارد.

وي خاطر نشان كرد: فيلم‌ها و آثاري كه ساخته مي‌شوند بايد پيوست تبليغي و تدريجي در جامعه داشته باشند تا اثرگذار شوند. براي اينگونه كارها نيز بايد طرح و نقشه مناسبي داشته باشيم چرا كه يك كتاب و يا فيلم بدون سناريوي تبليغاتي در جامعه شناخته نخواهد شد.

سردار نقدي خطاب به مسئولان و برگزاركنندگان كنگره ملي زنان شهيده نيز گفت: مسئولان بايد به كنگره ملي زنان شهيده توجه و دقت خاصي داشته باشند چرا كه فعاليت آنها فعاليتي تبليغي نيست بلكه نشر ارزش‌هاي هشت سال دفاع مقدس است. اگر اين كار صورت نگيرد دشمن دست به كار خواهد شد تا جامعه ما را دچار آسيب‌هاي اجتماعي كند.

وي در پايان گفت:‌اگر امروز در كشورهايي مانند بحرين مصر و يمن‌، بانوان‌ با حجاب اسلامي جهاد مي‌كنند برگرفته از مكتب اسلام و انقلاب اسلامي كشور ما است. اگر معارف عظيم انساني را استخراج كنيم قطعا شاهد اتفاق‌هاي عظيم در سطح جهان خواهيم بود.

در اين مراسم، با حضور سردار محمدرضا نقدي رئيس بسيج مستضعفين و سردار علي فضلي جانشين بسيج مستضعفين، مينو اصلاني رئيس بسيج جامعه زنان كشور، سردار ملكي جانشين سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس‌ سپاه‌ و بسيج‌ و دكتر جعفري رئيس بسيج صدا و سيما از كتاب و فيلم زندگاني «شهيدان نسرين افضل» و «مريم فرهانيان» رونمايي شد.

«نشر فاتحان» با همكاري بنياد سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي بسيج، كتاب‌هاي زندگي‌نامه شهيده مريم فراهانيان و شهيده نسرين افضل را با عناوين «دختري كنار شط» و «دختري با روسي آبي» به چاپ رسانده است.

سردار ملكي جانشين بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه و بسيج نيز در اين مراسم گفت: قرار است «نشر فاتحان» 48 كتاب براي كنگره ملي زنان شهيده كشور آماده كند. كتاب «نقش زنان در دفاع‌مقدس» نيز تا پايان شهريورماه سال جاري آماده چاپ خواهد شد.

«آرش سجادي» كارگردان تله فيلم «تيغ و تورنج» نيز در سخناني كوتاه گفت: فيلم زندگينامه شهيده نسرين افضل محصول يك سال كار بي‌وقفه برادران و خواهران ما در بخش‌هاي اداري و فيلم‌سازي بسيج صدا و سيما بوده است .

عبدالرضا سالمي‌نژاد نويسنده كتاب «دختري كنار شط» نيز در اين مراسم گفت:حدود سال 1380 بود كه درباره شهداي زن استان خوزستان كتابي را مي‌نوشتم. هنگامي كه پرونده‌ها را مرور مي‌كردم در بين آنها به پروند شهيده مريم فرهانيان رسيدم و با اطلاعات كمي كه در آن سال داشتم توانستم كتاب «قصه من و مريم» را بنويسم.

وي افزود: ويژگي‌هايي چون شهادت‌طلبي،‌ روحيه خودسازي‌، زندگي در مناطق جنگي ‌،امدادگري در بيمارستان‌، داشتن دست‌نوشته و وصيت‌نامه و ويژگي‌هاي مبارزاتي خانواده‌ شهيده مريم فرهانيان باعث شد تا كتاب «دختري كنار شط» را به نگارش درآورم. فكر مي‌كنم اين كتاب توصيه‌اي براي دختران جوان باشد كه بتوانند او را الگوي خود قرار دهند.

در بخش ديگر اين مراسم، روح‌الله سهرابي، قائم مقام انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس درباره فيلم مستند «بالاتر از ابرها» به كارگرداني محمد شرف‌الدين گفت: ساخت اين مستند يك و سال و نيم به طول انجاميده است و خروجي آن نسبت به ديگر مستندهايي كه در حوزه دفاع مقدس به نقش بانوان مي‌پردازند متفاوت است چرا كه از زوايه ديگر به آن پرداخته شده است. در اين پروژه حفظ شأن محتوايي و ساختاري كار برايمان بسيار مهم بود. در اين مستند از يك بانوي كشور اوكراين تقاضا كرده‌ايم كه ما را در پروسه فيلمسازي همراهي كند.

همچنين در اين مراسم، با حضور سردار نقدي،‌ سردار فضلي‌،دكتر جعفري رئيس بسيج صدا و سيما و مينو اصلاني‌ رئيس بسيج جامعه زنان‌، از نويسندگان كتاب «دختري كنار شط» و «دختري با روسري آبي» و كارگردانان دو فيلم «تيغ و تورنج» و «بالاتر از ابرها» با اهداي لوح، تقدير شد.

یک شنبه 15 مرداد 1391  11:05 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها