0

حفاران غیرمجاز لایه‌های تاریخی را از بین می‌برند/کشف 304 سکه دوره هخامنشی

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

حفاران غیرمجاز لایه‌های تاریخی را از بین می‌برند/کشف 304 سکه دوره هخامنشی

 

سرپرست یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: حفاران غیرمجاز به دلیل ناآگاهی، لایه‌های تاریخی را از بین برده و سبب بروز مشکلاتی در تشخیص قدمت منطقه خاص می‌شوند.

 

خبرگزاری فارس: حفاران غیرمجاز لایه‌های تاریخی را از بین می‌برند/کشف 304 سکه دوره هخامنشی

 

روح‌الله خاوری‌مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد: یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی در حوزه حفاظت آثار تاریخی و فرهنگی ثبت شده وظیفه خاص و تعریف شده‌ای دارد.

وی با بیان اینکه شش پایگاه دائم برای حفاظت آثار میراث فرهنگی در استان وجود دارد گفت: افراد فعال در این پایگاه‌ها بر اساس ماموریت خود روزانه از بخش‌های مختلف تاریخی بازرسی می‌کنند.

سرپرست یگان حفاظت اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم خاطر نشان کرد: دادستانی و نیروی انتظامی در خصوص حفاری غیرمجاز همکاری‌های فراوانی با اداره‌ کل میراث فرهنگی داشته‌اند.

وی از کشف 304 سکه دوره هخامنشی خبر داد و افزود: استاندار وقت به همین منظور جلسه‌ای تشکیل داد و از نیروی انتظامی و اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تقدیر کرد.

خاوری‌مقدم با اشاره به حفاری غیرمجاز در تپه‌های تاریخی گفت: متاسفانه هنوز حفاری‌های غیرمجاز اتفاق می‌افتد و ما نیازمند همکاری مردمی هستیم، بنابراین از افراد داوطلب به منظور شناسایی این حفاری‌ها استقبال می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: به جز تپه‌های تاریخی و ابنیه ثبت شده ممکن است برخی مکان‌های تاریخی از سوی کارشناسان مورد غفلت واقع شود بنابراین از افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند،استقبال می‌کنیم.

سرپرست یگان حفاظت اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم عنوان داشت: با توجه به ظرفیت‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حفاری‌های غیرمجاز در دادگاه‌های ذی صلاح پیگیری و با آنها به شدت برخورد می‌شود.

وی یادآور شد: متأسفانه برخی از حفاران غیرمجاز به دلیل ناآگاهی لایه‌های تاریخی را از بین برده که این امر سبب بروز مشکلاتی در تشخیص قدمت منطقه خاص می‌شود.

یک شنبه 15 مرداد 1391  2:11 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها