0

چـرا بعـضی جـوانـان سکته مغـزی مـی کنند؟

 
mostafataleb
mostafataleb
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 1378
محل سکونت : اصفهان

چـرا بعـضی جـوانـان سکته مغـزی مـی کنند؟

سلامت نیوز : در عروق مغزی سالمندان به دلیل بیماری های عروقی، دیابت و پرفشاری خون لخته ایجاد می شود و سکته مغزی اتفاق می افتد اما سکته همیشه مختص افراد مسن نیست بلکه در جوانان نیز رخ می دهد. به خصوص اگر بیمار کمتر از ۴۰ سال سن داشته باشد، باعث تعجب همگان خواهد شد اما سوال این است چرا جوانان سکته مغزی می کنند؟
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ یک مورد خاص وجود دارد که به دلایل مادرزادی، عروق خونی مغز بعضی از انسان ها نازک است و به طور ناگهانی پاره می شود. همین مساله باعث پارگی لخته و فرد دچار سکته می شود، اما علت اصلی سکته جوانان نوعی بیماری به نام نشانگان آنتی فسفولیپید است. در این بیماری آنتی بادی هایی ایجاد می شوند که با فاکتورهای انعقادی خون تداخل می کنند و باعث بروز لخته در عروق می شوند. ۴۶ درصد سکته های مغزی بیماران زیر ۴۰ سال در اثر وجود همین آنتی بادی هاست که از این تعداد
 
۷۰ تا ۸۰ درصد آن را زنان تشکیل می دهند. این نشانگان به ۲ گروه اولیه و ثانویه تقسیم می شود؛ اولیه یعنی هیچ علتی برای وجود آن یافت نمی شود و ثانویه یعنی در اثر بدخیمی، مصرف برخی از داروها و... آنتی بادی در خون نمایان می شود.البته آنتی بادی ممکن است در خون افراد عادی هم دیده شود ولی این به آن معنا نیست که حتما فرد در آینده دچار سکته مغزی خواهد شد. بیماری بیشتر در خانم های باردار به خصوص بعد از زایمان شایع است زیرا به علت افزایش هورمون های آزادشده توسط جفت و تخمدان زن باردار، خاصیت انعقاد پذیری خون بالا می رود پس احتمال بروز لخته در اندام های تحتانی خانم باردار و سایر نقاط بدنش مثل مغز زیاد است.

 گاهی بیمارانی به ما مراجعه می کنند که سطح هوشی شان کاهش یافته و اختلال شناختی ادراکی پیدا کرده اند و در سن ۵۰ ۴۵ سالگی به یک کودک معصوم تبدیل می شوند و وقتی ام ارآی درخواست می شود با لخته های ریز متعدد در مغز روبرو می شویم آنها نیز مبتلا به این نشانگان هستند. نوع دیگر آنتی فسفولیپید ثانویه مربوط به بیماری لوپوس است که یک بیماری اتوایمیون است و در آن فرد مبتلا، مستعد سکته مغزی، لخته در ریه و پا یا نقاط دیگر است.

بیماری دیگر نشانگان بهجت است که در موارد اندکی بیماری دیواره عروق را هدف می گیرد و یکی از عوارض اختلال دیواره عروق، بروز لخته است که اگر این لخته ها در مغز باشد، ممکن است با فلج اندام ها، اختلال در راه رفتن و حرف زدن توأم باشد. برای تشخیص نشانگان آنتی فسفولیپید، تست آنتی بادی درخواست می کنیم و اگر به فاصله ۶ هفته (۲ بار آزمایش تکرار می شود) تست مثبت باشد، بیماری قطعی است و درمانش رقیق کننده خون است.


بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: بیماری ها:چـرا بعـضی جـوانـان سکته مغـزی مـی کنند؟::.
شنبه 14 مرداد 1391  6:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها