0

گزارش فارس از شاخص بورس تهران در روز جاری

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

گزارش فارس از شاخص بورس تهران در روز جاری

خبرگزاری فارس: با ثبت هفتمین ریزش روزانه بیش از 214 واحدی شاخص بورس در روز جاری ، دماسنج بازار سهام از نیمه کانال 24 هزار واحدی هم عبور کرد.

خبرگزاری فارس: گزارش فارس از شاخص بورس تهران در روز جاری

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، وضعیت ناخوشایند کاهش پی درپی قیمت سهام شرکت ها و متغیرهای اصلی بورس اوراق بهادار امروز هم تکرار شد تا نگرانی سرمایه گذاران و مسئولان از آینده این بازار پر نوسان ادامه دار شود. در این شرایط اکثر سرمایه گذاران خصوصا" حقیقی ها یا از خرید سهام دوری می کنند و یا در صورت تمایل به خرید توسط سهامداران پر ریسک به سراغ شرکت های کوچک چون قندی ها می روند تا شاید از این راه بتوانند مقداری سود شناسایی کنند.

براساس این گزارش، در جریان معاملات امروز بازار سهام هم نه تنها خبری از بهبود شرایط و برگشت نصف و نیمه بازار و شرکت های بزرگ نبود بلکه به علت تداوم جو روانی منفی حاکم بر بورس ، کمبود نقدینگی، عدم رفع ابهامات اقتصادی ، رشد نسبی سایر بازارهای رقیب، تزریق نشدن سرمایه های جدید و در نتیجه نداشتن افق سرمایه گذاری روشن برای اکثر فعالان ، همه شرکت های موثر بر شاخص با کاهش 4 درصدی قیمت و گاه با صف فروش چند میلیون سهمی روبرو شدند.

این اوضاع موجب شد تا شاخص بورس برای هفتمین بار در سال جاری بیش از 200 واحد ریزش کند. چرا که کاهش قیمت هرسهم و اثر منفی 27 تا 7 واحدی شرکت های فولاد مبارکه، گل گهر، بانک ملت، توسعه معادن و فلزات، ملی مس ، مپنا، چادر ملو، خدمات انفورماتیک، بانک کارآفرین و سرمایه گذاری غدیر موجب شد تا شاخص بورس با 214 واحد افت دیگر از نیمه کانال 24 هزار واحدی هم نزول کرده و در عدد 24 هزار و 332 واحدی جاخوش کند.

به این ترتیب در حالی بورس اوراق بهادار طی 5 ماه اخیر 90 روز کاری را به خود دیده که امروز پنجاه و ششمین روز منفی خود را هم به ثبت رساند و چشم انتظار روزهای آینده ماند تا شاید اوضاع بهتر شود.

از سوی دیگر افت بهای هرسهم شرکت های فوق به همراه سایر شرکت های دیگر موجب شد تا متغیر ارزش روز بازار سهام هم که اواخر فروردین رکورد 135 هزار میلیارد تومانی را ثبت کرده بود، به حدود 110 هزار میلیارد تومان برسد. به عبارتی دیگر طی 4 ماه اخیر حدود 25 هزار میلیارد تومان از ارزش روز بازار سهام کاسته شده که بیانگر کاهش شدید قیمت سهام اکثر شرکت های مطرح بورس است.

در کنار این مسائل و آمارها ، حجم معاملات روزانه سهام هم تغییری نکرده و همچنان با تعداد سهام و ارزش معاملات کمی به ثبت می رسد. به طوریکه در نتیجه معامله بیش از 116 میلیون سهم عادی و حق تقدم، بالغ بر 27.9 میلیارد تومان داد وستد که نسبت به معاملات 70 تا 100 میلیارد تومانی فروردین ماه سال جاری و یا ماه های پایانی سال گذشته تفاوت محسوسی دارد.

با این اوصاف کارشناسان و فعالان بازار همچنان امیدوارند تا دولت با چند اقدام و حرکت اساسی و عمل به وعده های مربوط به حمایت از بازار سرمایه ، اوضاع ویترین اقتصادی کشور بهبود یافته و از این وضعیت منفی خارج شود.

شنبه 14 مرداد 1391  5:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها