0

رویترز: ایران با تغییر نام نفتکش‌هایش تحریم‌های غرب را دور می‌زند

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

رویترز: ایران با تغییر نام نفتکش‌هایش تحریم‌های غرب را دور می‌زند

خبرگزاری فارس: رویترز در گزارشی نوشت شرکت ملی نفتکش ایران از طریق تغییر نام نفتکش های خود با تحریم های غرب مقابله می کند.

خبرگزاری فارس: رویترز: ایران با تغییر نام نفتکش‌هایش تحریم‌های غرب را دور می‌زند

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس رویترز طی گزارشی اعلام کرد شرکت ملی نفتکش ایران تغییر اسامی نفتکش‌های خود را بخشی از شیوه مقابله این شرکت با تحریم‌ها می داند.

بر اساس این گزارش کشتی‌های شرکت ملی نفتکش ایران با هویت‌های جدید وارد آب می‌شوند و نام آنها با اسامی فارسی تحت پوشش ارزش‌های انسانی عوض می‌شود.

این گزارش افزود شرکت ملی نفتکش ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: تغییر پرچم‌های این ناوگان یک اقدام شفاف و پیش‌دستانه به منظور جلوگیری از تحریم‌های جدید است.  

بر این اساس، یک کاپیتان سابق شرکت ملی نفتکش ایران گفت: هرکسی که در این کار است، تلاش می‌کند تا هویت واقعی یک کشتی خاص را بداند و تغییرنام کسی را فریب نمی دهد. یک نفتکش هنوز با شماره هویت مخصوصش می‌تواند ردیابی شود.

شرکت ملی نفتکش ایران پرچم اکثر نفتکش‌های خود را تغییر داده است؛ این شرکت پرچم‌های مالت و قبرس را با تانزانیا و توالو تعویض کرده است.

این شرکت توضیح داد: از اینرو ما به شدت هرگونه ادعایی مبنی بر دولتی بودن این شرکت را تکذیب کرده و تکرار می‌کنیم که کشتی‌های ناوگان ما همیشه قانونی و تحت قوانین بین‌المللی فعالیت می‌کنند.

یک مقام ارشد این شرکت گفت: این گروه تحریم‌ها را به چالش می‌کشد اما در این‌باره توضیح نداد.

وی افزود: شرکت ملی نفتکش ایران همیشه شفاف عمل کرده است و به قوانین بین‌المللی و معاهده‌ها به طور کامل احترام می‌گذارد.

شرکت ملی نفتکش ایران در سال 1955 تاسیس شده است و در سال 2000 (1379) خصوصی شد. سهام‌داران اصلی این شرکت، 3 صندوق بازنشستگی ایران است.

به گفته این شرکت، سود این شرکت به بیش از 5 میلیون بازنشسته پرداخت می‌شود. هیچ بودجه واحدی به این شرکت توسط دولت اختصاص نیافته است و شرکت ملی نفتکش ایران دارایی دولت این کشور نیست.

رویترز افزود با این وجود، سوال‌های بسیاری در مورد اینکه چه کسی سرپرستی آن را به عهده دارد، وجود دارد. در اواخر ماه ژانویه، حمید بهبهانی وزیر سابق راه و ترابری ایران اداره این شرکت را بر عهده گرفت.

یک منبع آگاه در صنعت کشتی‌رانی گفت: ریاست بهبهانی نشانه نوعی وابستگی این شرکت به دولت ایران نیست.

در اوایل سال جاری، بسیاری از کشتی‌های شرکت ملی نفتکش ایران دستگاه ردیابی خود را خاموش کردند و این امر نظارت بر حرکت‌ کشتی‌ها را مشکل ساخته است. اقدامات تغییر نام و پرچم همچنان ادامه دارد.

شنبه 14 مرداد 1391  5:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها