0

دلمه کاهو

 
sajad2007
sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9109
محل سکونت : رفسنجان

دلمه کاهو

 

دلمه کاهو به دو روش بدون گوشت و همراه با گوشت تهیه می شود که شما می توانید بسته به سلیقه خود دلمه کاهو را درست نمایید.

مواد لازم

دلمه کاهو همراه با گوشت

برگ کاهو به تعداد نیاز
آب گوشت1تا 2 ليوان
کره 50 گرم
برنج پخته شده  400 گرم
رب گوجه فرنگي 2 قاشق غذا خوري 
آب ليمو 2 قاشق غذا خوري
گوشت چرخ کرده 500 گرم
سبزي دلمه ( تره، جعفري، شويد، گشنيز، ترخان) 400 گرم پاک شده و خرد شده 
نمک، فلفل،زرد چوبه به ميزان دلخواه

دلمه کاهو بدون گوشت

برگ کاهو
روغن هسته انگور، کره يا روغن زيتون به ميزان لازم
برنج پخته شده 200 گرم
لپه پخته شده 200 گرم
رب گوجه فرنگي 2 قاشق غذاخوري
آب ليمو 2 قاشق غذاخوري
قارچ 400 گرم
فلفل دلمه اي قرمز 1 عدد کوچک
فلفل دلمه اي سبز 1 عدد کوچک
نمک، فلفل،زردچوبه به ميزان دلخواه

طرز تهيه

ابتدا نوع پيچيدن و پخت دلمه کاهو که در هر دو مشترک است را آموزش مي دهيم و سپس به پخت مايه درون دلمه (هر دو نوع) مي پردازيم.
ابتدا کاهو را مي شوييم، برگ هاي آن را جدا مي کنيم، همان طور که خيس کف قابلمه مي چينيم و با کمي آب نمک مي گذاريم يکي- دو جوش بزند تا برگ ها نرم شوند.آنها را سپس در آبکش مي ريزيم تا آب آن کشيده شود (توجه داشته باشيد فقط يکي دو جوش، چون بيشتر از آن، باعث پارگي برگ ها مي شود). 
بعد برگ ها ي بزرگ را دولا و برگ هاي کوچک را دوتا دوتا داخل هم قرار مي دهيم و از مايه دلمه يک قاشق غذا خوري داخل برگ مي ريزيم . 2 طرف برگ ها را ابتدا به داخل و سپس آن را مانند بقچه يا رولي، محکم مي پيچيم. سپس دلمه هاي آماده شده را در قابلمه نزديک هم مي چينيم که فاصله اي بين آنها نباشد تا دلمه ها باز شوند. داخل ظرف را کمي آب گوشت يا سبزيجات، کره يا روغن، فلفل و آب ليمو اضافه مي کنيم و مي گذاريم حدود نيم ساعت بپزد و آبش کشيده شود و حال آنها را مي کشيم و به دلخواه تزيين مي کنيم.

طرز تهيه مواد داخل دلمه کاهو همراه با گوشت

ابتدا پياز داغ درست مي کنيم. گوشت چرخ کرده را داخل آن سرخ مي کنيم و نمک و فلفل و زردچوبه را به ميزان دلخواه اضافه مي کنيم. حال در ظرف ديگري سبزي دلمه ر اسرخ مي کنيم و آن را به گوشت اضافه مي کنيم. رب گوجه فرنگي را در اندکي آب حل کرده و به مايه اضافه مي کنيم . همچنين لپه پخته شده و برنج پخته را اضافه مي کنيم و خوب هم مي زنيم تا يکدست و کاملاً مخلوط شوند.

طرز تهيه مواد داخل دلمه کاهو بدون گوشت 

فلفل ها و قارچ ها را مي شوييم و ريز خرد مي کنيم و بعد آنها را در روغن کاملاً تفت مي دهيم تا پخته شود رب گوجه فرنگي را نيز اضافه کرده و تفت مي دهيم. نمک و فلفل و زردچوبه را نيز اضافه مي کنيم و خوب هم مي زنيم؛ حال برنج و لپه پخته شده را اضافه مي کنيم و خوب هم مي زنيم. مايه دلمه ما حاضر است.

شنبه 14 مرداد 1391  5:05 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها