0

شکنجه و شهادت، تحفه بعثی‌ها برای اسرای روزه‌دار

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

شکنجه و شهادت، تحفه بعثی‌ها برای اسرای روزه‌دار

 

10 روز از ماه مبارک رمضان گذشته بود، به عراقی‌ها خبر رسید که قرائت قرآن باعث برهم زدن آرامش اسرا شده است! در همین حین نیروهای بعثی به اردوگاه حمله بردند و عده‌ای را با کابل شکنجه کردند که منجر به شهادت یک اسیر شد.

 

خبرگزاری فارس: شکنجه و شهادت، تحفه بعثی‌ها برای اسرای روزه‌دار

 

«حسین مطور» در سال 67 و پس از عملیات مرصاد در منطق شرحانیه فکه به اسارت نیروهای عراقی درآمد، وی از آن دوران این‌گونه یاد می‌کند: پس از استقرار در اردوگاه اسرا در بغداد و در روزهای نخستین انواع شکنجه‌های مختلف را تحمل کردیم.

این آزاده خرمشهری ادامه می‌دهد: در طول ایام اسارت دیدن آفتاب برای ما به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شد، چرا که در روز فقط برای 10 دقیقه به بیرون از اردوگاه می‌رفتیم.

مطور تصریح می‌کند: در رمضان سال 68 بود که اکثر اسرا به استقبال این ماه مبارک رفته و روزه‌دار بودند، با توجه به اینکه بعثی‌ها اعتقادی به این ماه نداشتند، سهمیه ناهار اسرا را آورده و بچه‌های روزه‌دار آن‌را برای افطار خود نگه ‌می‌داشتند چرا که شام اسرا اغلب سوپ و یک تکه نان بود و در بیشتر مواقع بچه‌ها شب تا صبح را با شکم گرسنه سر می‌کردند.

وی می‌افزاید: یکی از اسرای مشهدی به مناسبت ماه مبارک رمضان مسابقاتی را ترتیب داده بود و هر شب جوایزی به برندگان می‌داد، علاوه بر آن هر شب در اردوگاه قرائت جزء قرآن کریم را انجام می‌دادیم.

مطور اظهار می‌دارد: 10 روزی از ماه مبارک رمضان گذشته بود که یکی از هم‌سلولی‌های ما به بهانه اینکه قرائت قرآن و برنامه‌های مذهبی ما مانع از استراحتش شده است، عراقی‌ها را از این مسئله آگاه کرد، در این حین نیروهای بعثی با هجوم به اردوگاه، من و پنج نفر دیگر از اسرا را به محوطه بیرون اردوگاه کشیدند.

وی ادامه می‌دهد: پس از شکنجه شدید و وحشیانه‌ای که با ما انجام دادند ما را به سلول انفرادی تبعید کردند، روز بعد این اتفاق دوباره تکرار شد و با کشاندن ما به محوطه بیرون این بار با کابل به شکنجه من و دیگر بچه‌ها پرداختند که بر اثر شدت این شکنجه یکی از اسرا که از اهالی ملاثانی بود به دلیل خون‌ریزی داخلی به شهادت رسید.

مطور با بیان اینکه شکنجه و شهادت سهم اسرا از روزه‌داری در ماه مبارک رمضان بود، ابراز می‌دارد: همزمان با آغاز جنگ عراق و کویت بود که خبر مبادله اسرای ایران و عراق به گوشمان رسید، از این روز بود که دیگر تاب و تحمل اسارت از همه اسرا گرفته شده بود و لحظه لحظه انتظار آزادی و بازگشت به کشورمان را می‌کشیدیم، در هجدهم شهریور 69 بود که همراه با دیگر اسرای اردوگاه به میهن اسلامی بازگشتیم و پس از 30 ماه دوری دوباره بر خاک مقدس میهن اسلامی قدم گذاردیم.

شنبه 14 مرداد 1391  1:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها