0

هیچ نشانه‌ای مبنی بر جدایی روسیه از سوریه وجود ندارد

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

هیچ نشانه‌ای مبنی بر جدایی روسیه از سوریه وجود ندارد

نسخه چاپيارسال به دوستان
بررسی اوضاع سوریه در گفت‌وگو با دیپلمات سابق ایران در این کشور
هیچ نشانه‌ای مبنی بر جدایی روسیه از سوریه وجود ندارد

خبرگزاری فارس: دیپلمات سابق ایران در سوریه با بیان اینکه چین و روسیه نشان ‌داده‌اند که به صورت جدی در کنار سوریه قرار گرفته‌اند، گفت: تا امروز هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه روس‌ها بخواهند از سوریه جدا شوند وجود ندارد.

خبرگزاری فارس: هیچ نشانه‌ای مبنی بر جدایی روسیه از سوریه وجود ندارد

محمد ایرانی سفیر پیشین ایران در اردن و دیپلمات سابق کشورمان در سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص تحولات سوریه با اشاره به یادآور شد:

مشروح این مصاحبه از نظر خوانندگان می‌گذرد.

اهداف عملیات دمشق

فارس: آخرین وضعیت سوریه پس از انفجار ساختمان امنیت ملی دمشق و درگیری‌های حلب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ایرانی: انفجار دمشق قابل پیش‌بینی نبود و کمتر کسی فکر می‌کرد امنیت دمشق تا این حد خدشه پذیر شده باشد که نشان می‌داد نیروهای مخالف به لحاظ آموزش، تجهیزات و اطلاعات میدانی نسبت به گذشته پیشرفت کرده‌اند و دلیل آن هم حمایت گسترده غرب و پشتیبانی‌های امنیتی و اطلاعاتی همه جانبه از آنان است.

کشورهایی که در اردوگاه غرب در کنار مخالفان سوریه قرار دارند این کمک‌ها و امکانات را در اختیار مخالفان سوری قرار می‌دهند، در حالیکه این نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. در قوانین و مقررات بین‌المللی، هیچ کشوری حق ندارد سلاح و امکانات در اختیار مخالفان یک نظام قائم قرار دهد تا آن را ساقط کند، اما غربی‌ها و دوستانشان این کار را کرده‌اند و آن را به صراحت هم اعلام کرده‌اند و هیچ ابایی از اعلام آن ندارند.

مخالفان نیز تنها با پشتوانه همین امکانات و حمایت‌ها وارد دمشق شده و کار خود را انجام دادند. وقایع پیش آمده در دمشق نشان می‌دهد ظاهراً مسئله باید فراتر از موضوع انفجار مذکور باشد. مخالفان در نظر داشتند با حضور در میادین مختلف شهر ضربه بزرگی به بشار اسد وارد کنند و برخی مراکز حیاتی را نیز به تصرف در آورند و برای جبهه مخالف شرایط جدیدی تعریف کنند و به جهان هم این را اعلام کنند که نظام سوریه تا چه حد تضعیف شده است. در ادامه نیز ناامیدی را به سایر بخش‌های کشور تسری دهند و به مردم و بدنه اجتماعی حامی دولت اعلام کنند که نظام سوریه در شرایط بحرانی قرار گرفته؛ اما دولت سوریه در فاصله زمانی کمی وارد قضیه شد و با معرفی وزیر دفاع جدید و سلسله عملیاتی که در دمشق انجام داد طی دو سه روز شهر را به کنترل درآورد.

چرا پایگاه جنگی معارضان در حلب قرار گرفته است

فارس: آیا دولت سوریه پیش از این انفجار از فعالیت‌های مخالفان در دمشق اطلاع یافته و آمادگی قبلی برای عملیات بزرگ در دمشق را داشت یا اینکه در شرایط اضطراری به سرعت خود را بازسازی کرد؟

ایرانی: سوریه آمادگی چنین انفجارهایی را نداشت، اما چارچوب برنامه ریزی نظام بر این بود که مخالفان را از دمشق دور کند، اما از این نظر که پایتخت دو سه روز درگیر جنگ بزرگی شود و پاکسازی‌ بزرگی که صورت گرفت، این موضوع قابل توجه است.

پس از وقایع دمشق، حلب مورد هجوم مخالفان قرار گرفت. حلب از سمت غرب و شمال به ترکیه بسیار نزدیک است و در مناطقی قرار دارد که اطراف آن بحرانی بود. مثل ادلب که به حلب نزدیک است.

حلب از دمشق جمعیت بیشتری دارد و دومین شهر مهم سوریه به شمار می‌رود و مرکز صنعتی و تجاری سوریه محسوب می‌شود ضمن اینکه از لحاظ جمعیتی بافت مذهبی و سنتی دارد.

ویژگی‌های خاص این شهر دارای اهمیت زیادی برای معارضان بود که اگر حلب مورد تعرض قرار بگیرد، می‌توانند مورد حمایت برخی از مردم این منطقه قرار بگیرند و از طرفی حکومت نیز به چالش کشیده می‌شود.

اما کار مقابله با مخالفان و تصرف چند منطقه حلب توسط ارتش سوریه آسانتر از عملیات دمشق بود که نشان می‌دهد نیروهای سوری از قبل آمادگی این کار را در خود ایجاد کرده بودند و برای انجام چنین عملیاتی آماده بودند.

در پی این وقایع مخالفان اسد در وضعیت بدی قرار گرفتند چراکه دمشق توسط نظام سوریه کنترل شد و دولت با روحیه خوبی وارد حلب شده و اعلام کرد وارد شهر نیز خواهد شد.

 محله صلاح‌الدین نیز به تصرف ارتش درآمده و بدین ترتیب خط ارتباطی مخالفان با ترکیه تحت کنترل درآمده است و علی‌القاعده منطقه باید از حضور مخالفان خالی شود. که این کار زمانبر است چراکه بافت منطقه سنتی و قدیمی بوده و مشکلاتی از جمله کوچه‌های باریک و عدم انتقال سلاح‌های سنگین در محله‌ها وجود دارد که با صرف زمان، قابل حل خواهد بود.

تشکیل دولت انتقالی با استفاده از طرح عنان

فارس: آخرین وضعیت طرح عنان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ایرانی: طرح کوفی عنان که شامل 6 بند بود، مورد تصویب شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت و بر اساس آن تعدادی از ناظران وارد سوریه شدند و کار خود را آغاز کردند. از آنجا که این طرح زمینه اجرایی پیدا نکرد مقداری تضعیف شده و مخالفان به این نتیجه رسیدند که به سمت تشکیل دولت انتقالی و جابجایی مسالمت‌آمیز قدرت بروند. به این ترتیب طرح مخالفان برای تغییر قدرت با زیربنا و محتوای طرح عنان و برگرفته از دیدگاه وی در دستور کار قرار گرفت که در کنفرانس ژنو نیز تصویب شد.

فعلاً طرح سیاسی در دستور کار نیست و فضا نظامی است

فارس: نظر شما در خصوص طرح‌های میانجی‌گرانه روسیه و ایران چیست؟

ایرانی: در حال حاضر و پس از وقایع اخیر دمشق و حلب، هرگونه طرح سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. الان طرحی وجود ندارد و شرایط نظامی حاکم شده و به نظر می‌آید که نه نظام حاکم و نه مخالفان به دنبال طرح سیاسی نیستند حتی طرح‌های میانجی‌گرانه‌ای که مطرح می‌شود نیز بر همین مبنا تعریف می‌شود. اما در عین حال تلاش برای خروج از بحران لازم است.

این موضوع هم که به عنوان طرح ایران مطرح شده، از ابتدا هم مطرح بود که در قالب یک طرح صلح‌آمیز حضور مخالفان در دولت سوریه و از طریق انتخابات آزاد انجام پذیرد، اما در شرایط فعلی، اجرای این طرح به لحاظ عملیاتی با مشکلاتی همراه خواهد بود. برای ارائه یک طرح میانجی‌گرانه هر دو طرف باید میانجی را پذیرفته و قبول داشته باشند اما الان ظاهراً این شرایط فراهم نیست و پس از مشخص شدن وضعیت حلب، طرح‌های میانجی‌گرانه بیشتر مطرح می‌شود.

استفاده از سلاح شیمیایی، جنگ روانی سوریه علیه غرب بود

فارس: چرا بحث حمله شیمیایی از سوی دولت سوریه در شرایط کنونی مطرح شد؟

ایرانی: به نظر می‌رسد سوری‌ها این موضوع را مطرح کردند تا جنگ روانی را علیه کشورهایی که در فکر مداخله نظامی در این کشور هستند ایجاد کنند.

زمانیکه آمریکایی‌ها بحث سلاح‌های شیمیایی را مطرح کردند، به نظر می‌رسید می‌خواهند سناریوی عراق را تکرار کنند، اما پس از گره خوردن کار در سوریه، تهدیدهای زیادی علیه دولت شکل گرفت که از جمله آن تهدید به حمله نظامی توسط برخی کشورها، تهدیدات قطر و ترکیه و تهدید از سوی رژیم صهیونیستی بود. لذا دولت سوریه اعلام کرد که از این سلاح‌ علیه حمله خارجی به استفاده خواهد کرد.

طرح حمله شیمیایی بیشتر برای همسایگان سوریه بود

فارس: در شرایط کنونی آیا طرح این موضوع باعث اتحاد بیشتر کشورها علیه سوریه نمی‌شود؟

ایرانی: اینکه ارائه این بحث از سوی سوری‌ها و علت اعلام این موضوع چه نفعی برای آنها دارد، به نظر می‌رسد مسائل از حد خودش گذشته است. نظام بین‌المللی چنین شرایطی را به خودش ندیده است و تحرکات مخالفان دولت نشان دهنده نقض آشکار قوانین بین‌المللی از سوی دشمنان حکومت سوریه است. این تهدید سوریه بیشتر می‌تواند متوجه همسایگان سوریه باشد و علیه آنها به کار گرفته شود و فعلاً یک ‌بازدارندگی را در داخل سوریه ایجاد کرده است. از جمله اینکه در صورت فشار بیشتر بر سوریه احتمال دارد این سلاح‌ها در اختیار برخی گروه‌ها از جمله حزب‌الله لبنان قرار بگیرد که این موضوع برای رژیم صهیونیستی قابل پذیرش نیست.

از طرفی قدرت‌های غربی نیز در حال حاضر دنبال این نیستند که بخواهند از قضیه سلاح‌های شیمیایی علیه سوریه به عنوان یک بهانه استفاده کنند.

موضوع سوریه از این مرحله گذشته که برای فشار بیشتر بر سوریه از آن استفاده شود. برای فشار و یا هرگونه دخالت نظامی در کشورها نیاز به مصوبه شورای امنیت است که روسیه و چین پاسخ آن را داده‌اند و راه بسته شده است.

البته دولت سوریه بخواهد این سلاح‌ها را بکار ببرد قضیه متفاوت خواهد بود اما در مرحله تهدید لفظی شرایط کنونی آنطور که سوریه انتظارش را داشت شده، یعنی احتیاط بیشتر غرب در حمله نظامی.

سوریه پاسخ به حمله غرب به تاسیسات خود را محفوظ داشته است 

فارس: آیا ممکن نیست که دوباره شاهد یک حمله محدود به تاسیسات سوریه از سوی رژیم صهیونیستی باشیم؟

ایرانی: اولاً این سلاح‌ها در مناطق مختلف پراکنده بوده و مشخص نیست که حمله با موفقیت همراه باشد؛ دوماً در صورت حمله نظامی، از سوی طرف مقابل هم پاسخ داده خواهد شد و سوریه حق هرگونه پاسخی را برای خود محفوظ داشته است.

غرب قصدی برای تهاجم نظامی به سوریه ندارد

فارس: طرح دخالت نظامی در سوریه تا چه حد ممکن به نظر می‌رسد؟

ایرانی: طرح دخالت نظامی در شرایط فعلی دقیق نیست و جبهه غرب و آمریکایی‌ها، همچنان تردید دارند که در موضوع سوریه به صورت مستقیم و نظامی وارد شوند.

آنها موافق شیوه یمن در سوریه هستند و طرح بر کناری اسد و شیوه‌های دیگر را هم در نظر دارند. اما با توجه به شرایط آمریکا در عراق و افغانستان و وضعیتی که آنها در این کشورها پیدا کرده‌اند، آنها قصد حمله نظامی مستقیم به سوریه را ندارند.

غربی‌ها موضوع امنیت رژیم اسرائیل را در نظر دارند و به دنبال الگویی هستند تا نقطه عطفی برای تحرک مخالفان ایجاد کنند. اما حتی مسئله ایجاد منطقه پرواز ممنوع ‌هم نیاز به مجوز شورای امنیت دارد که چین و روسیه مخالفت کرده‌ و باز هم مخالفت خواهند کرد.

چه کسی از شرایط موجود سوریه سود می‌برد

فارس: آیا وضعیت موجود به ضرر سوریه است؟

ایرانی: استمرار وضعیت موجود هم انزوای بین‌المللی سوریه را درپی دارد و هم می‌تواند به عنوان یک سناریو برای مخالفان بشار اسد باشد تا حاکمیت در ضعف کامل قرار بگیرد.

در حال حاضر اسرائیلی‌ها نیز از این وضعیت خوشحال هستند چراکه در صورت ادامه آن، همه مخالفان رژیم صهیونیستی درگیر مشکلات و مسائل داخلی خودشان می‌شوند، حزب‌الله و حماس نیز متاثر از مشکلات سوریه درگیر مسائل خودشان شده و از موضوع اسرائیل غافل می‌شوند.

از طرف دیگر وضعیت اقتصادی سوریه هم در شرایط سختی قرار خواهد گرفت که این شرایط زیاد به نفع سوریه نیست و به نظر می‌رسد نظام در پی آن است که سریع و در کمترین زمان وضعیت را به گذشته برگرداند که البته این کار به طور کامل امکان پذیر نیست و بعید است سوریه به شرایط قدیم خود بازگردد اما همین که بتواند از این شرایط خارج شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

امروز سوریه به یک میدان جنگ برای طرف‌های مختلف جهان تبدیل شده و صحنه رقابت دولت‌های قدرتمند است.

حتی برخی دوستان گذشته دولت سوریه مانند ترکیه نیز درگیر شرایط فعلی شده‌اند، لذا باید اقدام بزرگ داخلی صورت گیرد تا شرایط عوض شود.

هیچ نشانه‌ای دال بر جدایی روسیه از سوریه وجود ندارد

فارس: روسیه و چین تا کجا پشتیبان سوریه خواهند بود؟

ایرانی: طبیعتاً هر طرفی بنا به دلایل و منافعی که دارد، وارد ماجرا می‌شود. این مسائل یک طرفه نیست و قطعاً اهداف چند بعدی دارد. آنها در چارچوب منافع خودشان حفظ سوریه را به صلاح ‌می‌دانند، اما موضوع یکطرفه نیست.

باید در نظر داشته باشیم که تحولات بین‌المللی سیال است و متغیرها می‌توانند به صورت نسبی جابجا شوند، اما تا امروز هیچ نشانه‌ای که روس‌ها بخواهند از سوریه جدا شوند وجود ندارد.

در حال حاضر ادبیات دیپلماتیک عوض شده و شکل جدیدی به خود گرفته است.

چین و روسیه نشان ‌داده‌اند که به صورت جدی در کنار سوریه قرار گرفته و می‌دانند هرگونه تغییری در نظام سوریه بر آینده روسیه تاثیرگذار است.

فارس: اگر قرار باشد معامله‌ای بشود برای روس‌ها چه جایگزینی وجود دارد؟

ایرانی: به نظر روس‌ها بعید نیست که با شکست خوردن جبهه سوریه، کل جبهه متحدین روسیه از بین بروند و جنوب منطقه قفقاز که ایران نیز جزو آن است مورد تعرض قرار گیرد و کنترل انرژی از دست روس‌ها خارج شود.

از طرفی روسیه پایگاه مهم خود در مدیترانه را از دست می‌دهد، مگر می‌شود کشوری در دنیا دنبال قدرت جهانی باشد و در مدیترانه پایگاه نداشته باشد.

ضمن اینکه تجربه لیبی هم به کمک روس‌ها آمده و آنها آموخته‌اند که ‌باید با احتیاط بیشتری جلو روند و تسلیم غرب نشوند.

فارس: موضع کرد‌ها و وضعیت کردستان سوریه درا ین شرایط چگونه است؟

ایرانی: کردها در مسئله سوریه دچار دو دستگی شده‌اند اما یک محور اساسی و یک عنوان برای خودشان دارند و آن حفظ مصالح کرد است، این یک قاعده کلی در بین گروه‌های کرد است.

بدست گرفتن امنیت مناطق کردنشین سوریه از سوی کردها به سود دولت است

فارس: آیا بدست گرفتن امنیت کردستان سوریه به دست کردها یک برنامه توافق شده با دولت سوریه بوده است؟

ایرانی: بدون تردید کردها دچار مشکل شدیدی با بخشی از معارضان هستند و بدون تردید بخشی از کردها دارای روابط خوبی با دولت سویه هستند. اما این موضوع که در حال حاضر بخش‌های زیادی از سرزمین کردستان آرام است، بحث اینجا است که آیا این با توافق دولت سوریه یا با فشار نظامی در تصرف کردها قرار گرفته است.

آنچه به نظر می‌آید این است که باید توافقی صورت گرفته باشد که البته این به نفع دولت سوریه است و به این ترتیب نیروهای نظامی آن می‌توانند در مناطق دیگر حاضر شوند و به طبع بخشی از بدنه دفاعی دولت آزاد می‌شود. در مجموع به نظر می‌رسد دولت سوریه با این وضعیت کنار آمده، اما در آینده احتمالاً باعث شکاف بین برخی کردها با دولت سوریه خواهد شد.

این را هم در نظر بگیریم که کردهای سوری و برخی از کردهای ترکیه روابط نزدیکی را با دولت سوریه داشتند و اگر این فرض شود که کردهای سوریه با کردهای ترکیه با یک توافق نزدیک به سر می‌برند وضعیت فرق می‌کند، لذا می‌بینیم که مقامات ترک اعلام کرده‌اند که اگر کردهای ترکیه به سوریه فرار کنند این حق برای آنها محفوظ است که به خاک سوریه نیز حمله کنند.

دولت عراق مرزهای خود برای ورود القاعده به سوریه را مسدود کرده است

اتفاق دیگری که در همین زمینه در منطقه کردستان عراق افتاده این است که آیا قلمرو نیروهای پیشمرگه، مناطق داخل عراق را نیز شامل می‌شود یا مناطق مرزی بدست ارتش حکومت مرکزی است.

اخیراً دولت عراق یکی از مناطق مرزی به نام "فیشخارو" که در اختیار کردها بود را بدست گرفته و تحت کنترل خود درآورده است. این موضوع بین مالکی و بارزانی، مشکلاتی را ایجاد کرده است.

دولت عراق اعلام کرده برای جلوگیری از تردد القاعده به سوریه مرز را تحت کنترل درآورده که این موضوع به سود دولت سوریه خواهد بود. القاعده مرز "بوکمان" عراق را در اختیار گرفته و دولت عراق نمی‌خواهد القاعده دیگر مرزها را نیز در اختیار بگیرد.

در مجموع تحولات عراق، ترکیه و سوریه در موضوع کردی به هم مربوط می‌شود، اما تردیدی نیست که القاعده از این مرزها ‌استفاده می‌کند و دولت عراق هم آنها را محدود کرده است.

فارس: حمایت عناصر منافقین از اپوزیسیون سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ایرانی: تلاش سیاسی آنها طبیعی است، آنها سعی دارند نیروهای معارض سوری و معارض ایران را تحت حمایت داشته باشند.

برگه‌هایی که سوریه می‌تواند از آن استفاده کند

فارس: اعلام می‌شود که برخی عناصر ترکیه و کشورهای غربی در سوریه دستگیر شده‌اند، چرا مستندات آن از سوی دولت ارائه نمی‌شود؟

ایرانی: مهم منابع خبری منتشر کننده این اخبار هستند و باید دید منبع اخبار منتشر شده کجاست. این موضوع در صورت واقعایت می‌تواند مانند برگه‌هایی باشد که غرب را وادار به سکوت کند. اگر دولت سوریه تا کنون از آن استفاده نکرده باید دلیل آن را پیدا کرد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

شنبه 14 مرداد 1391  11:32 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها