0

وانت 151 و تیبای هاچ بک به بازار می‌آید

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

وانت 151 و تیبای هاچ بک به بازار می‌آید

نسخه چاپيارسال به دوستان
معاون مالی و اقتصادی گروه خودروسازی سایپا:
وانت 151 و تیبای هاچ بک به بازار می‌آید

خبرگزاری فارس: معاون مالی و اقتصادی گروه خودروسازی سایپا ضمن تشریح آخرین جزییات از تخصیص وام هزار میلیارد تومانی بانک ها به این شرکت، از چشم انداز سودآوری‌های "خساپا" در سال مالی جاری رونمایی کرد.

خبرگزاری فارس: وانت 151 و تیبای هاچ بک به بازار می‌آید

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سایپانیوز، حسن امیری هنزکی با اشاره به ابلاغیه کارگروه حمایت از تولید به بانک مرکزی برای تخصیص تسهیلات هزار میلیارد تومانی از سوی بانک های عامل، اظهار داشت: در حال حاضر نامه مذکور به دست سایپا رسیده و پیگیری ها برای نحوه تعامل و چگونگی ارایه این تسهیلات با بانک های عامل آغاز شده است.

وی با بیان اینکه تخصیص وام هزار میلیارد تومانی به معنای کمک بلاعوض یا تسهیلات ارزان قیمت نیست، تصریح کرد: این منابع به گروه سایپا اجازه می دهد تا خارج از حدود و سقف های اعتباری سابق، بتواند از تسهیلات به شکل مناسبی بهره مند شود که نحوه استفاده از این ظرفیت به توافق های صورت گرفته با بانک های عامل بستگی خواهد داشت.

*با تسهیلات هزار میلیارد تومانی چه می کنید؟

هدف از تخصیص تسهیلات هزار میلیارد تومانی به خودروسازان پرسشی بود که وی در پاسخ گفت: رشد طولی و عرضی خودروسازان و افزایش تیراژ تولید در سال های گذشته باعث شد تا روند افزایش سرمایه آنها متوقف و با تضعیف نقدینگی در گردش مواجه شوند که به هر ترتیب مصوبه جدید کارگروه حمایت از تولید اجازه خواهد داد خودروسازها خارج از سقف های قبلی بتوانند از این منابع بهره مند شوند.

این مقام مسئول راجع به کم و کیف ابلاغیه کارگروه حمایت از تولید خاطر نشان کرد: صحبت درباره نحوه باز پرداخت اقساط تسهیلات یا نرخ بهره دریافتی بانک ها به نحوه تعامل با بانک های عامل بستگی داشته که تا این لحظه نامشخص است.

در مجموع مصوبه کارگروه تولید بر تخصیص 60 درصد از این تسهیلات به قطعه سازان تابعه شرکت یا شرکت های مستقل خصوصی تأکید داشته که می تواند فشار های ناشی از نقدینگی مورد نیاز آنها را تسهیل نماید.

*خیال قطعه ساز راحت می شود

امیری در ادامه افزود: قطعه سازان به لحاظ تنگ تر شدن حلقه تحریم ها و محدود شدن استفاده از اعتبارات اسنادی کوتاه مدت و مدت دار (یوزانس و ریفانیانس)، به شدت نیاز به نقدینگی برای تأمین برخی قطعات وارداتی را افزایش داد،چرا که این شرکت ها مجبور بودند بجای اختصاص 20 درصد از سرمایه در گردش خود، به دلیل مشکل شدن نقل و انتقالات وجوه بانکی، با 100 درصد از این منابع با طرف های تجاری رو به رو شوند که در نهایت نیاز به تأمین نقدینگی را بیش از پیش بالا می برد.

به هر ترتیب قطعه سازان از شرکای خودروسازانی همچون سایپا محسوب شده و با توجه به اینکه بخش عمده قطعات خودرو از سوی قطعه سازان داخلی تأمین می شود، بهبود ساختار مالی و تقویت این بخش به ارتقاء شرایط خودروسازان خواهد انجامید.

*قیمت محصولات سایپا افزایش می یابد

معاون مالی و اقتصادی گروه خودروسازی سایپا از ارایه درخواست به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان برای افزایش قیمت محصولات این شرکت خبر داد و گفت: با توجه به افزایش قیمت نهادهای تولیدی، پیشتر با ارسال مدارک و صورت های مالی شرکت به سازمان حمایت، بازنگری در تعیین نرخ محصولات را خواستار شده که بسته به نوع قیمت تمام شده تولید، آندسته از خودروهایی که ارزبری بیشتری را به خود اختصاص دهند با افزایش نرخ بیشتر و محصولاتی که با نوسان نرخ نهادهای تولید همچون مس، آلومینیوم، ورق فولادی و غیره سروکار دارند در قیمت های بهینه تری تغییر خواهند یافت.

*رابطه قطعات با تحریم ها

امیری با بیان اینکه عمده قطعات و کالاهای خریداری شده سایپا با پرداخت ریالی تسویه می شوند، یادآور شد: تأمین قطعات منفصله (CKD) در گروه سایپا حجم چندانی را به خود اختصاص نداده و این در حالی است که ورود و خروج قطعات اتومبیل به کشور مشمول تحریم ها قرار نگرفته اند.

با این حال تأثیرپذیری از تحریم نقل و انتقال منابع بانکی، باعث شده تا در مواجهه با طرف های تجاری و تأمین قطعات گاهی اوقات افزایش هزینه ها تحمیل شود اما اینکه چه تأثیری بر سودآوری و یا تولید برجای می گذارد، باید گفت تا به امروز مشکل حادی از این بابت برای سایپا وجود نداشته است.

سایپا عمده مواد اولیه خود را از طریق قطعه سازان داخلی تأمین و تعداد محدودی از قطعات و کالاهای نیمه ساخته را از همین طریق وارد می کند.

*سایپا و سرعت گیر ارز

به باور وی تفاوت کمی و کیفی هر قطعه وارداتی، نحوه تخصیص ارز دولتی یا آزاد را متفاوت کرده و اینکه ارایه ارز ترجیحی تا کجا مشمول شرکت می شود باید دید در کدام یک از الویت های آن گنجانده می شود.

*همه کالاها تأمین شد

این مقام مسئول با بیان اینکه گروه سایپا برای تأمین برخی کالاها اقدام به تکمیل موجودی خود حتی تا پایان سه ماهه چهارم امسال نموده است، افزود: سایپا در برخی قطعات مورد نیاز خود همچون ورق، مجبور به سفارش گذاری در برنامه پیمانکاران بوده اما در برخی قطعات باید همسو با خط تولید تأمین شوند که بخش عمده ای از آنرا قطعات کوچک تشکیل می دهند.

از اینرو تأمین و دپوی قطعات اساسی و سفارش گذاری ها صورت گرفته است.

*هنر خودروسازان در حاشیه سود

وی هزینه های ارزی سایپا در تأمین مواد اولیه را بر مبنای میانگینی میان نرخ ارز آزاد و دولتی اعلام کرد و افزود: در حال حاضر خط تولید سایپا با پنج هزار قطعه مختلف رو به رو است که معلوم نیست کدام یک با ارز ترجیحی و کدام با ارز دولتی باید تأمین شوند. اینکه ارز به نرخ مرجع به خودروسازان تخصیص نمی یابد هیچ شکی نیست اما نحوه استفاده بهینه از مصارف ارزی و تغییر در حاشیه سودآوری ها به هنر آنها باز می گردد.

*دیگر تعیین قیمت به دست سازمان حمایت نیست

امیری در دست گیری تعیین قیمت برخی خودروها از سوی سایپا را عنوان کرد و افزود: با تعیین سقف قیمتی که سازمان حمایت سال گذشته برای خودروسازان ایجاد کرد، مقرر شد مدیریت قیمت آندسته از خودروهایی که نرخ آنها از سقف مذکور فراتر رود از سوی خودروسازان صورت گیرد که در این زمینه گروه سایپا برای محصولاتی همچون تیانا، زامیاد و در مجموع عمده خودروهای سنگین و لوکس خود را با این روش تعیین قیمت می کند.

*علت کاهش تولید چه بود؟

وی در ادامه دلیل کاهش تولید خودروسازان را ناشی از فروش های اعتباری و تضعیف نقدینگی اعلام کرد و گفت: در سال های گذشته با هزینه های گزافی که از بابت تسهیلات و اعتبارات بانکی ایجاد می شد از سوی خودروسازان دنبال گردید که در نهایت با افزون شدن نیاز به نقدینگی و کاهش حجم فروش های اعتباری، روند تولید با کاهش مواجه شده است.

از سوی دیگر نیاز خودروساز و قطعه ساز به منابع مالی برای پوشش ریسک خود در نقل و انتقالات بانکی و از همه مهم تر بلاتکلیف بودن موضوع پایه ارزی مصارف ارزی در دو ماه پایانی سال گذشته، باعث شد تا قطعه سازان پیشاپیش صنایع دیگر، با مشکل تأمین نقدینگی و کاهش تولید مواجه شوند.

*بعد از تابستان کمبودها جبران می شود

معاون مالی و اقتصادی سایپا با اشاره به عملکرد سه ماهه اول امسال سایپا، گفت: خودروسازان داخلی همواره به دلیل تعطیلات تقویمی و فصلی در نیمه اول سال از عملکرد مطلوبی برخوردار نبوده و در واقع از شش ماهه دوم سال با افزایش تولید و فروش رو به رو می شوند.

با این همه تلاش شده کاهش حجم فعلی تولید را با تزریق بخشی از تسهیلات بانکی تا پایان مرداد ماه جاری به شرکت های تابعه که تاکنون اخذ شده و تداوم آن در ماه های آتی، افت ظرفیت تولیدی در نیمه دوم سال جبران و دوباره به ارقام سال گذشته باز گردد.

البته با توجه به از دست دادن بخشی از تولید در سه ماهه اول سال تلاش شده با فروش برخی سرمایه گذاری های گروه از جمله بلوک بانک پارسیان و شناسایی درآمد آن در شرکت های تابعه، اطمینان خاطر سرمایه گذاران مبنی بر توانایی برای تحقق پیش بینی سود برآوردی در بودجه فراهم شود.

*گزینه ای جدید برای اجرای جدی برنامه افزایش سرمایه

وی از برنامه افزایش سرمایه سایپا نیز سخن گفت و افزود: گرچه سال های بسیاری برای تحقق این برنامه تلاش شده اما به دلیل شمولیت اصل چهل و چهار قانون اساسی و جای گیری در فهرست واگذاری ها، این امر محقق نگردیده است.

با این همه رایزنی ها برای استفاده از برخی مدل ها ادامه داشته تا اینکه بتوان از اختیارات وزیر اقتصاد در شرایط خاص بهره مند شد.

طرح توجیهی افزایش سرمایه شرکت که رقم مناسبی را در بر می گیرد اکنون آماده بوده اما همسو با آن تأمین مالی منابع کوتاه مدت و بلند مدت پیگیری می شود.

در این راستا برای انجام پروژه ها انتشار اوراق مشارکت و صکوک و برای تأمین سرمایه در گردش شرکت اوراق مرابحه برنامه ریزی شده است.

*فروش دارایی های مازاد

همچنین برنامه فروش دارایی های مازاد و غیر استراتژیک سایت اصلی شرکت در دستورکار کمیته سرمایه گذاری شرکت قرار گرفته که با توجه به اعداد و ارقام تعیین شده از سوی هیأت مدیره، هر ماه پیگیری می شود.

*اوراق مشارکت و صکوک اجاره سایپا منتشر می شوند

امیری در خصوص انتشار اوراق مشارکت سایپا گفت: اوراق مشارکت سایپا کاشان به ارزش 150 میلیارد تومان با تعهد پذیره نویسی از سوی بانک پارسیان وعرضه از سوی شرکت لوتوس پارسیان برای مدت چهار سال و با نرخ سود 20 درصد بزودی منتشر و پس از آن صکوک اجاره سایپا به ارزش 250 میلیارد تومان با تعهد پذیره نویسی شرکت تأمین سرمایه ملت و نرخ سود 20 درصد هر سه ماه یکبار برای اجاره یکسری ساختمان ها در فرابورس عرضه خواهند شد.

در عین حال انتشار اوراق مرابحه در دست پیگیری است که همسو با فروش دارایی های غیر مولد در دستورکار قرار گرفته است.

*سایپا کاشان نباید ارزان فروشی شود

این مقام مسئول درباره علت تعویق عرضه سهام سایپا کاشان نیز سخن گفت و افزود: با وجود نهایی شدن تمامی امور این عرضه، به دلیل مناسب نبودن شرایط حاکم بر بورس و برای جلوگیری از ارزان فروشی این ثروت ملی، زمان عرضه به تعویق افتاده که بسته به شرایط بورس در زمان بهتری واگذار خواهد شد.

*از سوریه نگران نیستیم

صحبت درباره روند صادرات محصولات سایپا نکته دیگری بود که وی اظهار کرد: بخشی از سهام کارخانه سایپا در کشور سوریه متعلق به شرکت بوده که با وجود شرایط حاکم بر این کشور تا به حال هر آنچه از کالاهای تولیدی که به این مجتمع فرستاده شده ، بطور کامل وجوه آن پرداخت و منتقل شده است.

در حال حاضر نیز تنها 500 دستگاه موجودی کالا در این مجتمع وجود دارد که وجوه آنها دریافت نشده که نگرانی خاصی ندارد.

حتی در شرایط بحرانی فعلی سطح تولید در سوریه حفظ و بخش اعظمی از آنها به فروش رسیده است.

*بهترین بازارهای صادراتی سایپا

در عراق اما بهترین بازار هدف برای سایپا فراهم شده بطوریکه طی سه ماه اخیر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، حدود 100 درصد افزایش فروش محصول محقق شده است.

در مصر نیز به دلیل همسانی شرایط اقتصادی، جغرافیایی و درآمد سرانه با ایران، بازارهای خوبی فراهم شده که رو به گسترش می باشد.

همچنین در اکراین، روند صادرات تیبا کلید خورده و در عین حال آنکه صادرات به کشورهای تونس، الجزایر سودان در دستورکار قرار دارد.

*تولد 2 خودروی جدید

با توجه به استراتژی پنج ساله ای که تعریف شده تولید پلتفرم ها و خودروهای تجاری جدید برنامه ریزی شده که پیش از آن تولید خودروی وانت 151 و هاچ بک تیبا (211) در ظرف امسال و سال آینده به بازار ارایه خواهند شد.

*به گروه بهمن بدهی نداریم

وی درباره واگذاری بلوک بانک پارسیان و رابطه تسویه بدهی های سایپا با گروه بهمن عنوان کرد: معامله بلوکی سایپا از سوی گروه بهمن با کنسرسیومی متشکل از چند شرکت در سال های گذشته صورت گرفته و در این میان سایپا هیچ بدهی به گروه بهمن ندارد.

جالب آنکه واگذاری بلوک بانک پارسیان یکسال قبل در هیأت مدیره سایپا سیاست گذاری شده که بخشی از منافع آن مربوط به سایپا و بخشی دیگر به سرمایه گذاری سایپا ارتباط دارد.

*چرا ایدرو و رنا از سود مجمع صرفه نظر کردند؟

وی در برابر این پرسش که صرفه نظر ایدرو و سرمایه گذاری رنا از بابت دریافت سود تقسیمی مجمع تا چه حد به نبود نقدینگی در سایپا مربوط می شود، پاسخ داد: مصوبه مجمع لازم الاجرا بوده و براساس آن سهامداران می توانند سود تقسیمی خود را بدون هیچ اجباری مطالبه کنند.

اما وقتی سهامدار عمده دغدغه ها و مشکلات حاکم بر صنعت را می بینند و با نگاهی مثبت به اصطلاح نوعی حمایت از سهام را با صرفه نظر از دریافت سود تقسیمی بوجود می آورد، نکته ای مثبت برای سرمایه گذارانی است که می توانند به ثبات و افق روشن شرکت در بلند مدت حساب کنند.

در بحث حمایت از سهام سایپا چنانچه حاشیه سازی ها در مسیر حرکت "خساپا" قرار نگیرد یکی از سیاست های است که بطور حتم از سوی هیأت مدیره دنبال و اعمال می شود.

گفته می شود خودروسازان رایزنی های گسترده ای با بانک های عامل برای تخصیص وام هزار میلیارد تومانی با نرخ بهره 7 درصدی آغاز کرده اند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

شنبه 14 مرداد 1391  11:02 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها