0

دهه‌ات گذشته سلطان!/ يادداشت وارده: لطفا بمان آقاي كيا

 
hakan_01
hakan_01
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : اسفند 1390 
تعداد پست ها : 3112
محل سکونت : TaBrIz

دهه‌ات گذشته سلطان!/ يادداشت وارده: لطفا بمان آقاي كيا

مهدوی کیا
 

يادداشت وارده: دهه‌ات گذشته سلطان!

حميدرضا هوشيار

 

آخرین سري از حرف‌های پارادوکسیکال علی پروین بار دیگر حاشیه‌های فراوانی را به پرسپولیس تزریق کرد. او این بار به انتقاد از مشاوران رویانیان پرداخت و در صحبت‌هایی بسیار عجیب كه از جلسه كميته فني به بيرون درز كرد، حضور 3 بازیکن در پرسپولیس 91 را تقبیح کرد.

اما این بازیکنان چه کسانی هستند؟ اولی ایمن زاید مهاجم نوستالژیک سرخ‌هاست که طرفداران پرسپولیس برای باقی ماندنش در تیم به هر دری زدند. دومی مهرزاد معدنچی است که یکی از آماده‌ترین بازیکنان جلسات تمرینی این روزهای سرخپوشان است و اگرچه ممکن است تلخ و باورنکردنی به نظر برسد اما سومین بازیکن مد نظر علی پروین، مهدی مهدوی‌کیا است! شاید اگر در کنار این 3 بازیکن حداقل اشاره‌ای رمزی به سامان آقازمانی هم می‌شد کمتر به ژست دلسوزی آن‌هایی که با هر مصاحبه به اندازه 300 بازیکن ناآماده به باشگاه ضربه می‌زنند شک می‌کردیم!

اسطوره‌هااااای الکی!

ظاهرا تعریف اسطوره در فوتبال ایران با تعریف رایجش در سایر نقاط منظومه‌ی شمسی متفاوت است! اینجا اسطوره‌ها بلدند چگونه يك تيم متمول را به ليگ‌يك بفرستند و شائبه‌هايي در مورد كَندن چندصد میلیون تومان از مالک ثروتمند فلان‌تیم خصوصی هميشه همراه آنهاست. آنها قادرند با اصحاب قدرت دیروز و امروز و حتی فردا در قاب‌های مشترک دیده شوند و همچنان اسطوره بمانند! اینجا ایران است دیگر. طبق معمول! شاید بهتر باشد به عنوان پرمصاحبه‌ترین پیشکسوت این روزهای فوتبال ایران، از علی پروین بپرسیم که آیا پیشکسوتی که در چند سطر بالا توصیفش کردیم را می‌شناسد یا خیر!

سکوت مهدی شکست...

مصاحبه علی پروین خشم شدید یکی از آرام‌ترین ستاره‌های تاریخ فوتبال ایران را به همراه داشت. مهدوی‌کیا که در تمام مدت طولانی بیرون ماندن از ترکیب هیچ اعتراضی نکرده بود و حتی نیمکت‌نشینی در پرسپولیس را افتخار خود می‌دانست برای سومین بار در طول زندگی ورزشی‌اش تصمیم به جواب دادن گرفت و این بار ادعای جالبی را علیه پروین در رسانه‌ها مطرح کرد. بنا به افشاگری جدید موشک، انتقال او به فوتبال آلمان مبلغی معادل 800 میلیون تومان را نصیب علی پروین کرده بود. ادعايي كه هيچ پاسخي از جانب پروين و اطرافيانش به همراه نداشته است.

موشک هنوز ترسناک است

برای نظریه‌پردازی در مورد کیفیت فنی فعلی مهدی مهدوی‌کیا شاید بهتر باشد که آخرین نمایش‌های او برای پرسپولیس را مرور کنیم و به یاد بیاوریم که او یکی از 3 تعویض طلایی دنیزلی در داربی 74 بود که با بازی درخشان و شوت‌های خوب و در نهایت سانتر عالی‌اش نقش ویژه‌ای در پیروزی حماسی سرخپوشان در آن مسابقه ایفا کرد. او در نیم‌فصل دوم فصل گذشته هر گاه به عنوان یار جانشین وارد زمین شد توانست بازیکن موثری باشد. برای مثال می‌توان به دیدارهای خارج از خانه پرسپولیس با سپاهان و تراکتور اشاره کرد. نمایش عالی مهدی در مقابل سپاهان و سانتر او در دقایق پایانی بازی یک امتیاز برای قرمزهای پایتخت به ارمغان آورد. او در مقابل تراکتور نیز در شرایطی که اوضاع تیمش اسفبار بود وارد زمین شد و کمک کرد دروازه تراکتور پس از مدت‌ها باز شود. موشک هنوز هم ترسناک است. برای رقبا و البته رفقایی که دارند در مسیر دلخواه رقبا گام برمی‌دارند.

لطفا بمان آقای کیا!

احتمالا منتقدانی که امروز بي‌پروا برای مهدی نسخه‌ی رفتن تجويز می‌کنند و بی‌شرمانه‌تر از آن به او لقب موشک سابق می‌دهند دل در گروي افرادی دارند که حالا منافع‌شان با افشاگری‌هاي مهدی در خطر است. شاید بهتر است آن آدم‌ها -طبق روال سابق- خودشان حرف بزنند و هیچکس را برای زدن حرف‌هایشان به خدمت نگیرند! بهتر از آن، این است که باز هم به عنوان یکی از پیشکسوتان باشگاه مصاحبه کنند و موشک همیشگی را به رفتن تشویق کنند و آن‌وقت به تماشای واکنش هواداران «واقعی» پرسپولیس که اجیرشده‌ی هیچکس نیستند بنشینند و قانع شوند که اگر دری هم قرار است باز شود به سبب رفتن خودشان باز خواهد شد.

بله؛ حق با شماست كه رويانيان مشاوران خوبي ندارد. كه اگر داشت اول از همه راهبردی‌های سابق باید کنار می‌رفتند تا آرامش به باشگاه محبوب سرخ بازگردد. همان‌هایی که سخت است القاب پرطمطراق و بی‌ربط‌شان را بنویسی و کنارش علامت تعجب نگذاری.

بی‌تردید همه‌ي هواداران پرسپولیس دوست دارند مهدی با جام از دنیای فوتبال خداحافظی کند. آنها در رویایشان به قابی فکر می‌کنند که پیش از این هرگز نداشته‌اند. تصویری از کاپیتان کیا در حال بالا بردن جام قهرمانی. قابی که شاید در آن منتقدان امروز مهدی با ژستی فاتحانه و لبخندی به پهنای صورت هم حاضر باشند! بعید است توصیه‌‌ي نسخه‌پیچ‌های مریض(!) روی کیا تاثیری داشته باشد اما بدون شک او هر تصمیمی بگیرد تا ابد محبوب قلب‌های سرخ خواهد ماند. شاید ادامه‌ی کار در سرزمین قدرنشناسی‌ها و کوبیدن خاطره‌ها و زندگي در کنار آدم‌هایی که دفاع از حقوق شخصی و پاسخ به توهین‌های بیجا را معادل کج‌اخلاقی می‌دانند کمی سخت باشد، اما امیدواریم مهدی آخرین کار سخت دوران فوتبالش را نیز انجام دهد...

http://www.uploadax.com/images/86831701968039941449.gif

نذر کردم اگر نیایی پیاده از یادت بروم

شنبه 14 مرداد 1391  10:17 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها