0

2 سیاست تلفیقی بانک مرکزی برای پایان دادن به ارز چند نرخی

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

2 سیاست تلفیقی بانک مرکزی برای پایان دادن به ارز چند نرخی

 

  آنگونه که از قول منابع آگاه مختلف بیان می شود، راهکار دولت و بانک مرکزی برای پایان دادن به شرایط چند نرخی حاکم بر بازار ارز، تلفیقی از انتخاب نرخ جدیدی برای ارز مرجع همزمان راه اندازی بورس ارزی است.

 

خبرگزاری فارس: 2 سیاست تلفیقی بانک مرکزی برای پایان دادن به ارز چند نرخی

 

 طی روزهای اخیز اخبار متفاوتی در مورد تصمیمات جدید دولت برای بازار ارز منتشر شده که روح کلی حاکم بر تمامی این اخبار افزایش قیمت ارز مرجع از 1226 تومان فعلی به رقمی بالاتر است. با این وجود به نظر نمی رسد دولت قصد داشته باشد برای آنچه ساماندهی بازار ارز عنوان می کند تنها به بالا بردن نرخ ارز مرجع اکتفا کند و به دنبال اقدامات تکمیلی برای این تصمیم است.

از اطلاعاتی که توسط منابع آگاه در اختیار خبرنگار فارس قرار گرفته است اینگونه برمی آید که افزایش نرخ ارز مرجع و ارائه گواهی ارزی برای معامله در بورس، اقداماتی است که قرار است به صورت همزمان انجام گیرد و تا زمانی که شرایط داد و ستد گواهی ارزی در بورس فراهم نشود، نرخ جدیدی برای ارز مرجع اعلام نخواهد شد.

به گفته این منابع آگاه، اهداف متفاوتی از انجام این افدام دوگانه دنبال می شود؛ ظاهرا دولت قصد دارد با بالا بردن نرخ مرجع بر درآمدهای خود بیفزاید ضمن اینکه وزارت اقتصاد هم به دنبال این است که با راه اندازی معاملات ارزی، سیطره بانک مرکزی را بر بازار ارز کاهش دهد.

در این میان بانک مرکزی و شخص رئیس کل آن نیز که تا کنون به انواع و انحاء مختلف مخالفت خود را با راه اندازی معاملات ارزی اعلام کرده است، تنها فایده افزایش نرخ ارز مرجع و معامله گواهی ارز را کاهش فشارها بر خود بابت عدم موفقیت در تک نرخی کردن ارز در بازار می داند.

با وجود تمام این گمانه زنی ها بنا بر آنچه منابع آگاه می گویند، مقامات مسئول هنوز در مورد نرخ جدید ارز مرجع به جمع‌بندی نهایی نرسیده اند و باید منتظر ماند تا در روزهای آینده این اجماع حاصل شود.

جمعه 13 مرداد 1391  6:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها