0

چگونه سرعت فتوشاپ را افزايش دهيم

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

چگونه سرعت فتوشاپ را افزايش دهيم

 

 
فرض كنید می‌خواهید یك پروژه چاپی با اندازه بزرگ در محیط فتوشاپ كار كنید. در شروع كار همه چیز مرتب و درست پیش می‌رود، ولی بعد از مدتی احساس می‌كنید سیستم‌تان سنگین شده و كار به كندی پیش می‌رود. با گذشت زمان این حالت بیشتر به چشم می‌آید تا حدی كه در استفاده از بعضی ابزارها و انتخاب و فراخوانی آنها با مشكل مواجه می‌شوید. اگر بخواهیم به عنوان یك طراح حرفه‌ای كار كنیم، حتما با پروژه‌هایی در اندازه‌های بزرگ سروكار خواهیم داشت و مهم‌ترین مشكلی كه در كار با این پروژه‌ها با آن مواجه می‌شویم، كم‌شدن تدریجی سرعت سیستم خواهد بود. این هفته می‌خواهیم با هم به بررسی عواملی كه به ما در افزایش راندمان اجرای فتوشاپ كمك می‌كند، بپردازیم.

دقت كنید مهم‌ترین عامل در افزایش سرعت اجرای فتوشاپ داشتن یك سخت‌افزار مناسب با قدرت CPU بالا و Ram زیاد است كه البته داشتن یك ‌هارد با دور بالا و بیشتر بودن مقدار كش CPU نیز در این بین بی‌تاثیر نخواهد بود.

 

امروزه با توجه به ارزانی قیمت Ram، پیشنهاد می‌شود حداقل مقدارRam سیستمی‌ كه در آن نرم‌افزار فتوشاپ را اجرا می‌كنید 2گیگابایت در نظر بگیرید تا هنگام طراحی پروژه به علت كم‌شدن فضای Ram با انتقال موقت اطلاعات روی ‌هارد فعال شدن (scratch disk) مواجه نشوید، زیرا خود این عمل با این كه جلوی هنگ‌كردن سیستم را در نتیجه انتقال اطلاعات Ram روی ‌هارد می‌گیرد، ولی به علت كم بودن سرعت ‌هارد نسبت به Ram باعث كندشدن اجرای فتوشاپ می‌شود (البته 2 برابر این مقدار یعنی‌ 4 گیگابایت بسیار بهتر خواهد بود). برای جلوگیری از كاهش سرعت در این حالت، بهتر است یك درایو خالی و Defrag شده را به صورت اختصاصی به این منظور در نظر بگیریم و هرازگاهی این درایو اختصاصی را فرمت كرده و دوباره Defrag كنیم. در صورتی كه می‌خواهید از Ram بیشتر از 4 گیگابایت استفاده كنید باید سیستم‌عامل از نوع 64 بیتی و به تبع آن فتوشاپ نسخه 64 بیتی را نصب كنید تا مقدار Ram قابل شناسایی و استفاده شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای اطلاع از چگونگی استفاده از مقدار Ram مصرفی و فضای دیسك چركنویس پس از بازكردن یك پروژه، مطابق شكل زیر روی علامت مثلث كلیك كرده و گزینه Scratch Sizes را انتخاب كنید. در این حالت 2 عدد كه با یك علامت ‌/‌ از هم جدا شده‌اند، نمایش داده می‌شود. عدد سمت راست نشان‌دهنده مقدار كل فضای Ram اختصاص داده شده به فتوشاپ و عدد سمت چپ مقدار استفاده‌شده از این فضا را نشان می‌دهد. زمانی كه عدد سمت چپ بیشتر از عدد سمت راست شود، فضای Ram اختصاصی فتوشاپ پر شده و استفاده از فضای دیسك چركنویس آغاز می‌شود و رفته‌رفته افت سرعت به چشم می‌آید. طراحی پروژه‌هایی با اندازه‌های بزرگ یكی از عواملی است كه باعث پرشدن فضای Ram می‌شود. یكی دیگر از عوامل مصرف‌كننده Ram در فتوشاپ پانل History است. این پانل، پانل فوق‌العاده مفیدی برای رفع اشتباهات و بازگشت به عقب در فتوشاپ است كه ولع زیادی در مصرف Ram سیستم دارد.

از قسمت Edit‌/‌Preferences‌/‌performance‌/‌history می‌توانیم تعداد این بازگشت‌ها را مشخص كنیم. در صورتی كه روی یك پروژه با رزولوشن پایین و حجم كم مثل طراحی یك صفحه وب كار می‌كنید می‌توانید این عدد را افزایش دهید تا تعداد بازگشت‌های بیشتری در اختیار شما قرار گیرد. در پروژه‌هایی با رزولوشن بالا یا اندازه بزرگ برای جلوگیری از مصرف زیاد Ram می‌توانید مقدار این عدد را كاهش دهید. یكی دیگر از كارهایی كه می‌تواند موجب افزایش سرعت اجرای فتوشاپ شود این است كه تا حد امكان هنگام استفاده از فتوشاپ سایر نرم‌افزار‌ها را ببندیم تا فضای Ram بیشتری در اختیار فتوشاپ قرار گیرد.

در نهایت اگر چنانچه با مشكل كمبود Ram مواجه شدید می‌توانید با اجرای فرمان purge از قسمت Edit نسبت به خالی كردن فضای Ram مصرفی فتوشاپ اقدام كنید. در صورتی كه در حال استفاده از فضای دیسك چركنویس باشید، این عمل ممكن است مقداری طول بكشد و علامت انتظار در كنار ماوس ظاهر شود كه در این حالت بایستی منتظر اتمام محاسبات و اجرای فرمان باشیم. دقت كنید این عمل قابل بازگشت نبوده و در صورت اجرا بر حسب مورد كل اطلاعات موجود در كلیپ بورد و پانل History  یا هر دو را پاك خواهدكرد.

گاهی اوقات راحت‌ترین و البته مطمئن‌ترین روش خالی‌كردن فضای Ram، ذخیره فایل و بستن فتوشاپ و اجرای دوباره آن است كه در این حالت كل فضای Ram اشغال شده دوباره آزاد خواهد شد.

 

جمعه 13 مرداد 1391  12:29 PM
تشکرات از این پست
vimkey
vimkey
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اسفند 1390 
تعداد پست ها : 277
محل سکونت : خراسان جنوبی
یک شنبه 15 مرداد 1391  3:12 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها