0

منوي آغازين ويندوز 7

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

منوي آغازين ويندوز 7

 

 
پيش از آن كه درباره تنظيمات Start Menu صحبت كنيم، چند مورد از Gesture‌هايي(1) را كه مي‌توانيد در ويندوز 7 از آنها استفاده كنيد، مطرح خواهيم كرد كه از لحظات اوليه كار با ويندوز 7 مي‌تواند بسيار برايتان مفيد باشد.

1‌‌ـ‌ براي اين كه يك پنجره را Maximize كنيد، يعني پنجره، تمام صفحه نمايش را پر كند، كافي است قسمت بالايي پنجره يا همان Titlebar را با ماوس بگيريد و نشانگر ماوس را به قسمت بالاي صفحه نمايش بكوبيد! خواهيد ديد كه پنجره مورد نظرتان Maximize مي‌شود. براي اين منظور همچنين مي‌توانيد در حالتي كه پنجره مورد نظرتان را انتخاب كرده‌ايد، از كليد تركيبي Winlogo+Up Arrow(2) استفاده كنيد. براي اين كه پنجره به اندازه قبلي خود بازگردد، كافي است عكس اين كار را با ماوس انجام دهيد يا كليد تركيبي Winlogo+Down Arrow را به كار ببريد.

 

2‌‌ـ‌ اگر Titlebar يك پنجره را با ماوس بگيريد و به سمت راست صفحه بكوبيد، پنجره موردنظرتان دقيقا نيمه سمت راست صفحه نمايش را پر خواهد كرد و به همين ترتيب مي‌توانيد كاري كنيد كه پنجره‌تان در نيمه سمت چپ صفحه نمايش قرار گيرد. كليدهاي تركيبي Winlogo+Right Arrow و Winlogo+Left Arrow نيز دقيقا همين كار را براي شما انجام خواهد داد.

در مواقعي كه مي‌خواهيد محتويات 2 فولدر يا درايو را با هم مقايسه كنيد يا عمليات Copy را انجام دهيد، مي‌توانيد از اين ترفند استفاده كنید و هر دو پنجره را در كنار هم داشته باشيد.

3‌‌ـ‌ در مواقعي كه تعداد زيادي پنجره باز كرده‌ايد و صفحه به هم ريخته شده و فقط با يكي از پنجره‌ها كار داريد، مي‌توانيد Titlebar آن را با ماوس بگيريد و به بالا و پايين تكان دهيد! خواهيد ديد كه غير از پنجره مدنظرتان، بقيه پنجره‌ها Minimize مي‌شوند.

نحوه تنظيمات Start Menu و Taskbar

 

Start Menu را مي‌توان مركز فرماندهي ويندوز در محيط كاربري هر كاربر تعريف كرد. پس از نصب ويندوز 7 شما مي‌توانيد تمامي فعاليت‌هاي مدنظرتان را از طريق Start Menu انجام دهيد. توسط منوي استارت مي‌توانيد به نرم‌افزارهاي موجود در ويندوز 7 و نيز نرم‌افزارهايي كه نصب كرده‌ايد، دسترسي داشته باشيد و همچنين از طريق Searchbox موجود در اين منو مي‌توانيد تقريبا هرآنچه را كه مورد نظرتان است پيدا كنيد.

 

به وسیله Taskbar هم مي‌توانيد براحتي آنچه را كه مي‌خواهيد در دسترس قرار دهيد.

اما براي اعمال تنظيمات در Start Menu و Taskbar مي‌بايست روي آيكون ويندوز كه به صورت پيشفرض در سمت چپ Taskbar قرار دارد، كليك راست كنید و Properties را برگزینيد تا صفحه‌Taskbar and start menu properties باز شود.

1‌‌ـ‌ در تب Taskbar كه خود به 3 قسمت تقسيم شده، مي‌توانيد تنظيمات مربوط به Taskbar را انجام دهيد. در قسمت Taskbar Appearance مي‌توانيد از طريق گزينه‌Lock the taskbar، نوار وظايف را Lock (قفل) يا Unlock كنيد. اين گزينه را كه به صورت پيش فرض انتخاب شده از حالت انتخاب خارج و Apply كنيد تا بتوانيد قسمت‌هاي مختلف Taskbar را جابه‌جا كنيد.

انتخاب گزينه ‌Auto hide the taskbar باعث مي‌شود فقط هنگامي كه ماوس را به قسمت پايين صفحه مي‌آوريد نوار وظايف را ببينيد و در ديگر اوقات، نوار ابزار مخفي باشد. اين كار مي‌تواند محيط دسكتاپ‌تان را كمي بزرگ‌تر جلوه دهد!

انتخاب گزينه‌Use small icons نيز باعث كوچك شدن آيكون‌هاي Pin شده روي Taskbar مي‌شود.

شما مي‌توانيد از منوي كشويي موجود در مقابل گزينه‌Taskbar location on screen، گزينه‌هاي Left ، Right‌ يا Top را انتخاب و با اين كار Taskbar تان را به جهت‌هاي مختلف صفحه‌ نمايش منتقل كنيد. همچنين مي‌توانيد درباره نحوه قرارگيري آيتم‌هاي موجود در Taskbar تصميم‌گيري كنيد. حالت پيشفرض بهترين گزينه ‌است، اما اگر مي‌خواهيد عملكرد Taskbar تان شبيه به ويندوز XP باشد، مي‌توانيد از منوي كشويي Taskbar buttons گزينه‌Never combine يا Combine when taskbar is full را انتخاب كنيد.

درباره تنظيمات Notification Area پيش از اين صحبت كرده‌ايم.

اگر گزينه ‌Use Aero peek… ‌را از انتخاب خارج كنيد نيز Aero peek غيرفعال مي‌شود. توضيحات مربوط به Aero peek در شماره قبل عنوان شده است.

2‌‌ـ‌ در تب Start Menu،‌ از منوي كشويي power button action مي‌توانيد گزينه‌ مورد نظرتان را براي عملكرد دكمه ‌Power موجود در منوي استارت انتخاب كنيد. به صورت پيشفرض با كليك روي اين دكمه، رایانه تان خاموش مي‌شود، اما مي‌توانيد عملكرد ديگري را براي اين دكمه در نظر بگيريد. مثلا اگر به هر دليل مايل نيستيد رایانه‌تان خاموش شود، مي‌توانيد عملكرد Sleep را براي اين دكمه انتخاب كنيد و...

در قسمت Privacy دو گزينه وجود دارد كه در حالت عادي هر دو فعال هستند.

به صورت پيشفرض 10 نرم‌افزار آخري كه با آنها سر و كار داشته‌ايد، در قسمت سمت چپ منوي استارت فهرست مي‌شوند تا دسترسي مجدد به آنها آسان‌تر باشد. اگر گزينه ‌اول قسمت Privacy را از انتخاب خارج كنيد، جلوي اين اتفاق را خواهيد گرفت و مشخص نمي‌شود شما از چه نرم‌افزارهايي استفاده كرده‌ايد!

خارج كردن گزينه‌ دوم از حالت انتخاب نيز باعث مي‌شود نام انواع فايل‌هايي را كه با آنها سر و كار داشته‌ايد، در Taskbar و همچنين منوي استارت باقي نماند.

اگر روي دكمه ‌Customize كليك كنيد، پنجره Customize start menu باز مي‌شود. مي‌توانيد موارد دلخواهتان را اضافه كنيد يا رفتار آيكون‌هاي موجود در سمت راست منوي استارت را تغيير دهيد.

ذيل برخي آيتم‌ها، 3 گزينه وجود دارد؛ اگر Display as a link را انتخاب كنيد، با كليك روي آن آيتم، صفحه مربوط به آن باز خواهد شد. اگر گزينه‌Display as a menu را انتخاب كنيد، با كليك روي آيتم مورد نظر، يك منوي كشويي در مقابل آن باز مي‌شود كه اين مورد براي آيتم‌هايي نظير Computer و Control panel بسيار مناسب است.

انتخاب گزينه ‌Don't display this item نيز آيتم مورد نظر را از قسمت سمت راست منوي استارت حذف مي‌كند.

آيتم‌هايي مانند Default programs، help، Run و... را هم مي‌توانيد در اين قسمت فعال يا غيرفعال كنيد. پيشنهاد مي‌شود گزينه‌هاي
Connect to، Highlight newly installed programs (3) و Run command را هميشه در حالت انتخاب قرار دهيد.

در قسمت Start menu size نيز مي‌توانيد تعداد آيكون نرم‌افزارهايي كه در قسمت Recent program منوي استارت ذخيره مي‌شود و نيز تعداد آيتم‌هاي Jump list براي هر نرم‌افزار را به ترتيب از طريق گزينه‌ اول و دوم مشخص كنيد. بيشترين عددي كه مي‌توانيد براي گزينه‌اول تعيين كنيد 30 و بيشترين عدد براي jump list نيز 60 است.

3‌‌ـ‌ از طريق تب Toolbars نيز مي‌توانيد نوار ابزارهاي دلخواهتان را به Taskbar اضافه كنيد.

به عنوان مثال با فعال كردن Address مي‌توانيد به تمامي URL (نشاني‌هاي اينترنتي) و UNC (نشاني‌هاي شبكه‌اي) مدنظرتان دسترسي داشته باشيد.

محمدسعيد نمازی

 

پانوشت‌ها:

 

1 ـ Gesture‌ها، عملكردهايي هستند كه مي‌توانيم در محيط‌هاي مختلف براي سهولت در انجام كار از آنها استفاده كنيم. به عنوان مثال برخي ترفندهايي را كه با ماوس مي‌توان انجام داد Mouse Gesture گويند.

2ـ كليدهاي مربوط به جهت‌هاي بالا، پايين، چپ و راست را Arrow (پيكان) مي‌نامند.

3 ـ اگر در ويندوز 7 نرم‌افزار جديدي نصب كنيد و پس از آن از منوي استارت، گزينه ‌All Programs را انتخاب كنيد، خواهيد ديد كه پوشه‌مربوط به نرم‌افزار جديد، Highlight شده است. اين حالت به صورت پيشفرض فعال است، ولي مي‌توانيد آن را غيرفعال كنيد.

 

جمعه 13 مرداد 1391  12:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها