0

تصویر شعله ی خورشید

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

تصویر شعله ی خورشید


..

رصدخانه SDO ناسا به تازگی تصاویری از بزرگترین پرتو خورشیدی که طی چهار سال گذشته مشاهده شده را به زمین ارسال کرده است، این پرتو غول پیکر از لکه ای خورشیدی سرچشمه می گیرد که به سرعت در حال بزرگتر شدن است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، تصاویری که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا و به مرور زمان از ستاره زمین به ثبت رسیده اند نشان می دهند خورشید قدرتمند ترین شعله های خود را طی چهار سال گذشته روانه زمین کرده است. این فوران خورشیدی که به شعله های ایکس نیز شهرت دارند می توانند بر شبکه های ارتباطاتی زمینی تاثیر بگذارند. رصدخانه SDO ناسا این پرتو قدرتمند ماورا بنفش را از یک لکه بزرگ خورشیدی به ثبت رسانده است.

به گزارش بی بی سی، از سویی دیگر سازمان اکتشافات جغرافیایی بریتانیا پیام هشداری در رابطه با طوفانی ژئومغناطیسی ارائه کرده و گفته است احتمال دیده شدن شفقهای شمالی در شمال بریتانیا امکان پذیر است. انتظار می رود این پرتوهای قدرتمند خورشیدی طی چند روز آینده با میدان مغناطیسی زمین برخورد کرده و منجر به افزایش فعالیتهای ژئومغناطیسی زمین شوند.

اطلاعات مربوط به این شعله خورشیدی غول پیکر ساعت ۱:۵۶ به وقت گرینوویچ در ۱۵ فوریه ۲۰۱۱ به ثبت رسیده و به زمین بازتابانده شد. بر اساس گزارش ناسا منبع این شعله عظیم یعنی لکه خورشیدی ۱۱۵۸ به سرعت در حال بزرگتر شدن است.

شعله های خورشیدی به واسطه آزادسازی ناگهانی انرژی مغناطیسی ذخیره شده درون اتمسفر خورشید به وجود می آیند. اطلاعات اولیه از فضاپیمای “سوهو” نشان می دهند انفجار اخیر خورشیدی منجر به ایجاد فوران کرونالی بسیار سریع اما نه چندان درخشان در سرتاسر خورشید شده است، انفجاری از ذرات باردار که در فضا آزاد می شوند.

به گزارش وب سایت ناسا فعالیتهای غیر منتظره و شدید بر روی خورشید می تواند تکنولوژی های مدرن بر روی زمین از قبیل شبکه های برق، سیستمهای ارتباطاتی و ماهواره ای را با اختلال مواجه کند. همانطور که در سال ۱۹۷۲، طوفانی ژئومغناطیسی که به واسطه شعله های خورشیدی به وجود آمده بود منجر به از کار افتادن ارتباطات راه دور تلفنی در سرتاسر ایالت ایلینویز آمریکا شد و در سال ۱۹۸۹ نیز طوفانی دیگر در حدود ۶ میلیون نفر از ساکنان کبک را برای مدتی طولانی از دسترسی به انرژی الکتریسیته محروم کرد.

بر اساس گزارش ناسا، در حال حاضر نمایشهای آسمانی ناشی از این پرتو قدرتمند در بخشهایی از شمال ایرلند و بریتانیا آغاز شده است اما نقطه اوج این شفقهای شمالی را می توان طی روزهای آینده مشاهده کرد. محققان این پرتو غول پیکر خورشیدی را ناشی از بیداری خورشید پس از سپری شدن سالها خاموشی و فعالیت محدود می دانند. در ادامه تصاویر رصدخانه SDO و سوهو را در نورهای مرئی و ماورا بنفش مشاهده می کنید:

بزرگترین لکه خورشیدی در مرکز تصویر به خوبی آشکار است

لکه خورشیدی ۱۱۵۸ که منجر به تولد شعله خورشیدی غول پیکری شده است

تصویر ماورا بنفش در طول موج ۱۹۳ آنگستروم

تصویر لکه و شعله خورشیدی در همان طول موج

 

ترکیب دو تصویر سوهو و SDO که پرتو خورشیدی را در کنار فوران کلی ذرات مغناطیسی از لایه کرونای خورشید نشان می دهد

منبع: خبرگزاری مهر

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

جمعه 13 مرداد 1391  11:56 AM
تشکرات از این پست
ahmad88
ahmad88
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389 
تعداد پست ها : 582
محل سکونت : زنجان
شنبه 21 مرداد 1391  6:07 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها