0

اهميت و نقش گلبول‌هاي سفيد در بدن

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

اهميت و نقش گلبول‌هاي سفيد در بدن

 

سيستم دفاعي بدن، قبل از تولد شكل مي‌گيرد و بعد از تولد تكامل پيدا مي‌كند. تعدادي از گلبول‌های سفید که بخشی در خون و بخشی دیگر در کبد و مغز استخوان جا گرفته‌ با ورود هر عامل میکروبی و غیرمیکروبی به بدن، به دليل واكنش سیستم دفاعی از بین مي‌رود.

 

تعداد گلبول سفید در خون بین 4000 تا 10 هزار در هر میلی‌متر مکعب است. گلبول‌های سفید در بدن، چند گروه با وظايف مختلف است.

مثلا گروهی علیه میکروب‌ها فعالیت كرده، یک‌سری علیه ویروس‌ها و دسته دیگر به عوامل غیرمیکروبی و مهاجم حمله مي‌كند.

هرگاه یک عامل میکروبی و غیرمیکروبی وارد بدن شود، فعالیت سلول‌های دفاعی در بدن آغاز می‌شود. وقتی این فعالیت تشدید شود به بدن پیام می دهد گلبول سفید بیشتری را برای مقابله با این حمله بسازد و طی این فرآيند، گلبول های سفید افزایش پيدا مي‌كند و بعد از رفع عفونت تعداد آن کاهش می‌یابد.

گاهي افزایش گلبول‌هاي سفید به علت عامل بیگانه مهاجم خارج از بدن نيست بلکه فضای مغز استخوان که ساختمان گلبول‌های سفید تعداد آن را تنظیم و به گردش خون تحویل می‌دهد، دچار پدیده سرطانی شده و بیش از حد گلبول سفید می‌سازد.

اگر در آزمایش خون، تعداد گلبول سفید افزایش یابد هميشه به این معنی نیست که پدیده عفونی یا سرطانی آن را تهدید می‌کند، بلكه این آزمایش‌ها بايد از سوي پزشک مورد ارزیابی قرار بگيرد.

جمعه 13 مرداد 1391  1:00 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها