0

تب مرغ خوابيد

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

تب مرغ خوابيد

 

در حالي كه افزايش قيمت مرغ در يك ماه اخير باعث نارضايتي افكار عمومي بويژه در ماه مبارك رمضان شده بود، سرانجام ديروز با به ثمر نشستن بخشي از برنامه‌هاي دولت، قيمت مرغ به‌نحو‌قابل‌توجهي كاهش يافت.
 

 از حدود يك ماه گذشته قيمت مرغ از آستانه قيمتي حدود 4000 به يكباره به حدود پنج، سپس شش، هفت و در نهايت 8000‌تومان رسيد.

اين رشد قيمت جنجال بسياري ايجاد كرد؛ به طوري كه دولت و مرغداران شروع به ايراد اتهام به يكديگر كردند. مرغداران گران شدن نهاده‌هاي توليد مرغ و در راس آن كنجاله سويا و ذرت را علت اصلي گران شدن مرغ مي‌دانستند و راه‌حل آن را اختصاص ارز دولتي به آن اعلام مي‌كردند.

در مقابل دولت از تامين بخشي از اين خوراك طيور خبر مي‌داد و اذعان مي‌كرد بخشي از مرغداران، خوراك ياد شده را تحويل گرفته، اما در بازار آزاد فروخته‌اند.

با اين حال مرغداران تحويل هرگونه خوراك را انكار مي‌كردند. اين دعواها و كشمكش‌ها در حالي بالا گرفته بود كه واردات مرغ به كشور ممنوع بود و وزارت جهاد كشاورزي به عنوان صاحب امضا با پافشاري بر اين نظر كه مرغ مورد نياز در كشور توليد ‌مي‌شود، مجوز واردات مرغ را صادر نمي‌كرد و هم به خاطر فرارسيدن ماه مبارك رمضان به طور سنتي مصرف مرغ و مواد لبني در كشور افزايش يافته و به نوعي تب تقاضا ايجاد شده بود.

در نتيجه همزمان با هياهوها و مقصريابي‌ها و اخبار ضدونقيض از برگزاري جلسات و غيره، قيمت مرغ ركوردهاي قيمتي را يكي پس از ديگري پشت سر مي‌گذاشت تا سرانجام در مرز 8000 تومان ايستاد.

آغاز روند نزولي قيمت‌ها

دولت همزمان با افزايش قيمت مرغ دو بار قيمت دولتي براي آن اعلام كرد. قيمت نخست 4600 تومان بود كه به خاطر اختلاف قيمت فاحشي كه با بازار داشت منجر به بروز صف‌هاي طويل در برخي استان‌ها شد. دولت با مشاهده اين امر مجددا قيمت مرغ دولتي را بالا برد و به 5200 تومان رسانيد.

از سوي ديگر، با ورود مجلس به ماجرا، وزارت جهاد كشاورزي مجوز نامحدود واردات مرغ و گوشت را صادر كرد تا روند نزولي قيمت‌ها آغاز شود.

كمي پس از اين اقدامات اثرات كاهش قيمت مرغ در بازار آشكار شد و روز گذشته به اوج خود رسيد.

بحران قيمت مرغ حل شده است

در همين حال محمد يوسفي، رييس هيات مديره انجمن صنفي مرغداران گوشتي ايران با اشاره به عوامل مختلفي كه باعث كاهش قيمت مرغ شده، از حل مشكل قيمت مرغ در كشور خبر داد و به خبرنگار ما گفت: مشكل قيمت مرغ در تهران بيش از ساير نقاط كشور بروز كرده بود، چرا كه مصرف مرغ در استان تهران سه برابر توليد آن در اين استان است.

وي افزود: در ساير استان‌ها نيز به علت رشد قيمت نهاده‌هاي توليد و رشد 30 درصدي تقاضا در ماه مبارك رمضان، قيمت مرغ بالا رفته بود و استانداران به دليل جلوگيري از رشد بيشتر قيمت در استانشان از خروج محموله‌هاي مرغ زنده به سوي تهران جلوگيري كردند و لذا قيمت مرغ روز به روز افزايش مي‌يافت.

وي اظهارداشت: اما اكنون سه عامل همزمان با هم باعث كاهش قيمت مرغ شده است. عامل نخست فروكش كردن تب تقاضاست. عامل دوم ورود مرغ‌هاي وارداتي است كه هم‌اكنون حدود ده هزار تن آن وارد كشور شده و عامل سوم آغاز ورود مرغ به استان تهران از ساير استان‌هاست.

وي افزود: پيش از اين روزانه حدود 700 تن مرغ از ساير نقاط به تهران وارد مي‌شد و هم‌اكنون بين 500 تا 600 تن مرغ دوباره وارد تهران مي‌شود. وقتي قيمت مرغ در تهران كه نماد كشور است متعادل شود، به لحاظ رواني تب تقاضا در كشور نيز كاهش مي‌يابد.

يوسفي با اشاره به كاهش قيمت مرغ تصريح كرد: امروز (ديروز) قيمت مرغ در كشتارگاه 5700 تومان و در خرده‌فروشي حدود 200 تومان بالاتر و 5900 تومان بود. به اين ترتيب اگر متوسط قيمت مرغ در تهران را حدود 7500 تومان بگيريم، قيمت مرغ حدود 1600 تومان كاهش يافته است.

اين مقام صنفي خاطرنشان كرد: با توجه به اين كه فصل پرتقاضاي مرغ فروكش كرده و مرغ‌هاي وارداتي نيز در حال ورود به كشور است، بايد گفت هم‌اكنون وضعيت قيمت مرغ به روال عادي بازگشته و در روزهاي آينده شاهد كاهش بيشتر قيمت مرغ نيز خواهيم بود. به نظر نمي‌رسد رشد قيمت مرغ مجددا اتفاق بيفتد.

وي افزود: با اين حال احتمال رشد قيمت تخم‌مرغ در يك ماه و نيم آينده و تا شهريورماه وجود دارد و ما از الان هشدار آن را داده‌ايم كه دولت براي آن فكري بكند تا ماجراي قيمت مرغ اين بار در تخم‌مرغ تكرار نشود.

 

جمعه 13 مرداد 1391  12:59 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها