0

50 درصد افراد دیابت‌ها از بیماری خود مطلع نیستند/ ورزش های هوازی؛مانع ابتلا به دیابت

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

50 درصد افراد دیابت‌ها از بیماری خود مطلع نیستند/ ورزش های هوازی؛مانع ابتلا به دیابت

نسخه چاپيارسال به دوستان
متخصص غدد بزرگسالان:
50 درصد افراد دیابت‌ها از بیماری خود مطلع نیستند/ ورزش های هوازی؛مانع ابتلا به دیابت

خبرگزاری فارس: متخصص غدد بزرگسالان گفت: دیابت نوع دو علامت زیادی ندارد و 50 درصد افراد از دیابت خود مطلع نیستند و گاهی زمانی متوجه بیماری خواهند شد که بیماری به قسمت‌های مختلف بدن آسیب رسانده است.

خبرگزاری فارس: 50 درصد افراد دیابت‌ها از بیماری خود مطلع نیستند/ ورزش های هوازی؛مانع ابتلا به دیابت

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت،  مریم واشقانی با بیان اینکه 20 تا 30 درصد افراد جامعه گرفتار اختلال قند خون هستند، ابراز کرد: به طور متوسط هشت درصد از مردم ایران به دیابت مبتلا هستند و به همین تعداد از بیماری خود مطلع نیستند.

وی با اشاره به بیماری دیابت و علل شیوع آن اظهار داشت: دیابت شایع‌ترین اختلال متابولیک بدن است که به صورت افزایش قند خون بروز می‌کند و از مهمترین علت‌های آن می‌توان به کاهش تولید انسولین در بدن  و مقاومت به آن اشاره کرد که این هورمون موجب کنترل قند خون بدن می‌شود.

متخصص غدد بزرگسالان گفت: به عنوان مثال در بارداری مشاهده می‌شود که بر اثر هورمون‌هایی که در جفت ترشح می‌شود تعادل مصرف قند به‌هم خورده و فرد دچار دیابت می‌شود.

واشقاتی به عوارض این بیماری اشاره کرد و گفت: دیابت موجب درگیر شدن عروق کوچک شبکیه چشم،  گرفتاری عروق کرونری، بیماری‌های قلبی و ناراحتی عصبی در قسمت‌های مختلف بدن خواهد شد.

متخصص غدد بزرگسالان ادامه داد: عروقی که به مغز، قلب و یا کلیه خون رسانی می‌کنند و همچنین عروق شریان‌های بزرگ، اگر بر اثر دیابت آسیب ببینند اختلال در خون‌رسانی به مغز، قلب و اندام‌های تحتانی ایجاد می‌شود، در نتیجه فرد دچار بیماری‌های عروق محیطی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از شایع‌ترین عوارض غیر عروقی که بر اثر افزایش قند خون ایجاد می‌شود می‌توان به آب مروارید، آب سیاه، ضایعات پوستی و افزایش استعداد مبتلا به عفونت اشاره کرد.

متخصص غدد بزرگسالان اضافه کرد: دیابت نوع یک بر اثر فقدان انسولین ایجاد می‌شود که به صورت حاد بروز کرده و فرد با یک وضع عمومی نامساعد به پزشک مراجعه می‌کند و بیماری تشخیص داده می‌شود.

به گفته واشقانی در این نوع از بیماری دیابت فرد با علائم افزایش قند خون مانند پرنوشی، پرخوری، پرادراری و یا به صورت علائم مخفی مانند دیر خوب شدن زخم‌ها و یا عفونت‌های قارچی مکرر به پزشک مراجعه می‌کند.

وی به علت‌های افزایش دیابت اشاره کرد و گفت: افزایش دسترسی به مواد غذایی و کاهش فعالیت‌های بدنی از مهمترین علل افزایش این بیماری تلقی می‌شود که افراد در کنار استفاده بی‌رویه از مواد غذایی فعالیت زیادی ندارند.

وی تأکید کرد: فست فودها به دلیل داشتن انرژی زیاد منجر به چاقی شده و چاقی نیز زمینه ساز دیابت می‌شود.

واشقانی در پایان سخنان خود تأکید کرد: استفاده کافی و مناسب از مواد قندی و چربی در تمام سنین توصیه می‌شود اما میزان فعالیت بستگی به فرد دارد لذا افراد جوان با فعالیت‌های ورزشی و هوازی می‌توانند از ابتلا به دیابت جلوگیری کنند و افراد سالمند نیز با توجه به وضعیت قلبی و عروقی باید فعالیت‌های روزانه خود را تنظیم کنند.

انتهای پیام/

 

پنج شنبه 12 مرداد 1391  8:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها