0

ماهیگیری آمریکا از آب گل‌آلود یمن/ناامنی بی سابقه در سایه اختلافات سیاسی

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

ماهیگیری آمریکا از آب گل‌آلود یمن/ناامنی بی سابقه در سایه اختلافات سیاسی

 

  درحالی که یمن این روزها در سایه اختلافات شدید سیاسی شاهد درگیری‌های خشونت بار متعددی است، واشنگتن بر روی تکمیل نفوذ و سیطره امنیتی، اطلاعاتی و نظامی خود در این کشور است.

 

خبرگزاری فارس: ماهیگیری آمریکا از آب گل‌آلود یمن/ناامنی بی سابقه در سایه اختلافات سیاسی

 

در درگیری‌های خشونت‌بار صبح روز سه شنبه میان نیروهای امنیتی و شخصیت‌های قبیله‌ای طرفدار "علی عبدالله صالح" دیکتاتور مخلوع یمن در مقر وزارت کشور دست‌کم 12 نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. مهاجمان به وزارت کشور یمن خواستار مشغول شدن به کار در مقابل مشارکتشان در جنگ سال گذشته "الحصبة" بودند.

شاهدان عینی اعلام کردند که در این درگیری‌، از سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین برای دو طرف استفاده می‌شد و علاوه بر آن بالگردهای نظامی نیز بر فراز مقر درگیری به پرواز در‌آمدند.

بر اساس این گزارش، بیش از 100 مرد از قبایل مذکور یک‌شنبه گذشته نیز وزارت کشور یمن را تحت اشغال خود درآورده بودند و خواستار جذب شدن در نیروی پلیس یمن بودند اما پس از وعده‌های مقامات مسئول یمنی، از وزارت کشور عقب‌نشینی کردند. هرچند که وزارت کشور یمن اشغال این وزارتخانه را تکذیب کرد.

منابع آگاه محلی اعلام کردند که وزارت کشور یمن، با بالاگرفتن درگیری‌ها ناگزیر شد از 200 نیروی تیپ یک زرهی کمک بگیرد. در همین حین نیز طی درگیری‌هایی که گفته می‌شود، پس از برکناری صالح تاکنون یکی از خشونت‌بار ترین درگیری‌های یمن بوده، ده‌ها نفر زخمی شدند.

از سوی دیگر ناظران محلی اعلام کرده‌اند که طرح عربی – آمریکایی افزایش و تشدید حملات تروریستی و انفجاری همانند عراق و سوریه در یمن نیز کلید خورده است.

این منابع درباره طرح توطئه سعودی برای متزلزل کردن اوضاع در منطقه نیز هشدار می‌دهند و معتقدند که این طرح در گام‌های بعدی، شامل یمن نیز می‌شود.

این ناظران بر این باورند: کسی که فعالیت‌های آمریکا در یمن در تمامی زمینه‌ها، از فعالیت‌های امنیتی و نظامی گرفته تا سفرها و بازدید‌های مکرر مقامات آمریکایی از یمن، اظهارات سفیر آمریکا در یمن، گفت‌وگویش با وزیر کشور و تمرکز واشنگتن بر موضوع امنیت و اطلاعات به بهانه حضور القاعده در یمن و نیز تمرکز آن بر موضوع بازسازی ساختار ارتش، همه و همه بیانگر تکاپوی آمریکا برای تکمیل سلطه و سیطره‌اش بر نهادهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی یمن است. واشنگتن به شدت بدنبال ایفای نقش در هرگونه تصمیم نظامی و امنیتی در یمن است.

این ناامنی بی سابقه در یمن نیز در سایه اختلافات سیاسی شدید میان شرکای سیاسی این کشور است. اختلافاتی که مانع پیشرفت روند سیاسی و اجرای سایر بندهاب طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن شده است.

پنج شنبه 12 مرداد 1391  5:33 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها