0

خدشه در روابط ايران و تركيه به نفع اسرائيل

 
mostafataleb
mostafataleb
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 1378
محل سکونت : اصفهان

خدشه در روابط ايران و تركيه به نفع اسرائيل

جام جم آنلاين: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت:استفاده از امكانات و استعدادهاي ايران و ترکيه براي ارتقاي صلح، امنيت و پيشرفت در منطقه و دنياي اسلام ضروري است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در ديدار آقاي اوميت يارديم سفير تركيه در جمهوري اسلامي ايران، روابط تهران و آنكارا را تاريخي و ديرينه خواند،گفت: بعد از جنگ تحميلي همكاري‌هاي دو كشور مسلمان جهش و ارتقاي قابل ملاحظه‌اي پيدا كرد و اين امر مرهون حسن‌نيت و نياز دو كشور به همكاري و امكانات موجود در ايران و تركيه بود، و آقايان اوزال و دميرل در اين مقطع نقش موثري داشتند.

هاشمي رفسنجاني به تشكيل گروه 8 و نيز مثلث ايران، تركيه و سوريه براي همكاري در زمينه تحولات عراق اشاره كرد و ادامه داد: سرعت تحولات مردمي و انقلابي در منطقه به گونه‌اي است كه همكاري‌ها ميان كشورها به خصوص ايران و تركيه را بيش از گذشته الزامي مي‌كند.

وي با اشاره به وقايع سوريه، عدم مداخله بيگانگان در امور اين كشور را خاطرنشان ساخت و گفت: مردم سرنوشت خود را تعيين خواهند كرد.

رئيس مجمع تشخيص مصحلت نظام، به قدرت رسيدن حزب اسلامي عدالت و توسعه در تركيه و نيز مواضع چند سال گذشته آنكارا در قبال رژيم صهيونيستي را زمينه بسيار مناسبي براي حفظ و ارتقاي همكاري‌ها ميان كشورهاي منطقه به خصوص در مبارزه با رژيم غاصب صهيونيستي و حفظ محور مقاومت عنوان كرد و گفت: ايران و تركيه دو مركز مهم همكاري‌هاي منطقه‌اي هستند و خدشه در اين محور بخاطر حوادث سوريه مي‌تواند به نفع مقاصد شوم رژيم صهيونيستي و تضييع حقوق مردم مسلمان فلسطين تمام شود.

در اين ديدار سفير تركيه در جمهوري اسلامي ايران به روابط تاريخي، ديرينه و نزديك دو كشور اشاره كرد و گفت: اختلاف‌نظر ميان دو كشور در زمينه مسائل منطقه طبيعي است، اما آنچه مهم است، تلاش براي كاهش اختلافات و گسترش مذاكرات ديپلماتيك جهت يافتن راههاي جديد براي حفظ و ارتقاي مسائل مورد علاقه دو كشور است.

 اوميت به تحولات سوريه اشاره كرد و گفت: تركيه به طور اعم موافق حفظ حاكميت، استقرار صلح، قطع جنگ و خونريزي و نيز مداخلات در سوريه است.(باشگاه خبرنگاران)

 

پنج شنبه 12 مرداد 1391  4:51 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها