0

معمول‌ترين علائم يك فرد وسواسي چيست؟

 
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 43957
محل سکونت : خراسان رضوی

معمول‌ترين علائم يك فرد وسواسي چيست؟

 

ايسنا: وسواس يكى از شايع ترين اختلالات و بيمارى‌هاي رواني در جوامع مختلف است و متخصصان روان پزشكي تعاريف گوناگونى را از اين بيمارى ارائه داده‌اند.

 

 

اين بيمارى شامل فكر، احساس يا تصورات عود كننده و مزاحم براى شخص است كه در وي ايجاد اضطراب مى‌كنند در نتيجه تعادل فرد به دنبال اين بيمارى به هم مى‌خورد و بيمار در سازگارى با محيط، دچار مشكل مى‌شود.

 

به نوشته مجله آنلاين سايكولوژي تودي، افراد مبتلا به وسواس جبري دو ويژگي بارز و مهم يعني افکار وسواسي و اعمال وسواسي دارند. البته هر فکر تکراري لزوما وسواس نيست و هنگامي وسواس تلقي مي‌شود که برخلاف ميل شخص به ذهن او وارد شود. در واقع اين فکر، لذت‌بخش نيست و از ذهن خارج نمي‌شود. در اين حالت، فرد مزبور اين فکر را متعلق به خود نمي‌داند اما از ذهن وي نيز بيرون نمي‌رود و در نتيجه اضطراب شخص را تشديد مي‌كند.

 

بسياري از اختلالات وسواسي به طور نسبي داراي علايم و نشانه‌هاي زير هستند:

 

- گيج شدن در بين مفاهيم «هست» و «نيست»؛ بسياري از بيماران وسواسي در دريايي از بايد‌ها و نبايدها، درست و غلط، خوب و بد و مفاهيمي از اين قبيل سردرگم مي‌شوند.

 

- نظم و ترتيب خشك و با انضباط افراطي؛ اين ويژگي جزو خصايص افراد وسواسي نيست بلكه احساس عدم اطمينان نسبت به انجام شدن درست كارها، بيمار را به اين سمت سوق مي‌دهد. بنابراين بيمار رواني با توجه به احساس مزبور، با هدف ايجاد رضايت فكري و رواني مبادرت به انجام فعاليت‌هاي افراطي براي نظم بخشيدن به كارها مي‌كند.

 

- رفتارهاي تكراري؛ افراد مبتلا به وسواس به خاطر حس ناامني دروني به طرز بيمارگونه‌اي به تكرار يك عمل مبادرت مي‌ورزند و گاهي با وجود چندبار تكرار، بازهم به نتيجه دلخواه نمي رسند.

 

- كمال گرايي؛ هر چند كمال گرايي يك ويژگي عادي و طبيعي در بشر است، اما اين ويژگي در انواع مختلف اختلالات وسواسي داراي حالتي ناموزون، غيرطبيعي و نابهنجار است به گونه‌اي كه مثلا در وسواس شستشو، فرد بيمار ممكن است براي دست يافتن به نهايت تميزي و نظافت كه خود نوعي كمال تلقي مي شود، مدت‌ها ذهن و فكر خود را مشغول سازد و در نهايت نيز به آرامش و رضايت خاطر دست نيابد.

 

- افكار ناراحت كننده؛ عموما افراد وسواسي انواع مختلفي از افكار و انديشه‌هاي آزار دهنده دارند.

 

بسيارى از روان شناسان و روان پزشكان براى درمان اين بيماران از دو روش «رفتار درمانى» و «دارو درمانى» استفاده مى كنند اما در هر حال مراجعه به متخصص براي كنترل بيماري در اين افراد يك الزام است.

 

 

 


جهت درج این مطلب در وب سایت خود,
متن زیر را کپی و در مطالب سایت خود وارد نمایید.
پیش نمایش :

 

مدیرتالارلطیفه وطنزوحومه

پنج شنبه 12 مرداد 1391  10:23 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها