0

اشیای تاریخی با قدمت چندین هزار ساله در کوثر کشف شد

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

اشیای تاریخی با قدمت چندین هزار ساله در کوثر کشف شد

 

  رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کوثر گفت: به دنبال حفاری‌های صورت گرفته در مسیر راه آهن اردبیل ـ میانه اشیای تاریخی ارزشمندی به دست آمد.

 

خبرگزاری فارس: اشیای تاریخی با قدمت چندین هزار ساله در کوثر کشف شد

 

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل، جابر اسدی اظهار داشت: این اشیا شامل ظروف سفالی، پیه‌سوز، سینی و گلابدان با قدمتی برابر هزار سال است که نشان می‌دهد قدمت محوطه و منطقه مذکور به دوره اسلامی می‌رسد.

وی ادامه داد: این اشیا به صورت اتفاقی توسط افراد دلسوز و علاقمند در منطقه دربند مشکول به دنبال اجرای پروژه عمرانی احداث راه آهن به دست آمد.

این مسئول بیان داشت: اشیای مکشوفه فاقد نماد یا نشانه خاص هستند و فقط ویژگی هنری دوره مذکور در آنها مشهود است که بر اساس همین ویژگی‌ها قدمت منطقه مذکور را می توان به دوره مذکور منتسب کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کوثر یادآور شد: با توجه به اینکه اشیای کشف شده قدیمی‌ترین نمونه‌های به دست آمده در این بخش از شهرستان هستند، مستندات سابقه سکونت انسان را در این محدوده تا هزار سال به عقب می‌‌برند که بر این اساس اهمیت تاریخی منطقه منحصر به‌فرد می‌باشد.

اسدی در زمینه نگهداری و وضعیت این آثار ابراز داشت: وضعیت آثار موجود در این محوطه که تا حد زیادی تحت خطر نیز هستند لزوم انجام کاوش اضطراری و نجات بخش را ضروری کرده و امیدواریم با تأمین اعتبار لازم بتوانیم به این امر مهم اقدام کنیم.

این مسئول تصریح کرد: نظر به اینکه برخی محدوده‌های باستانی واقع در این منطقه واجد ارزش تاریخی بالایی است هر گونه کند و کاو در آن ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

همچنین فرماندار کوثر نیز از شناسایی بیش از 400 اثر تاریخی و فرهنگی در این شهرستان خبر داد.

سید سعدالله رئیس‌ساداتی بیان داشت: از این تعداد حدود 60 اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

وی با اشاره به اینکه آثار بیشتری برای ثبت ملی به سازمان میراث فرهنگی معرفی شده است، اظهار امیدواری کرد که همسو با سایر شهرستان‌ها آثار تاریخی، باستانی و فرهنگی این شهرستان به ثبت ملی برسد.

این مسئول با اشاره به تشکیل انجمن میراث فرهنگی در مناطق روستایی  ابراز داشت: این انجمن‌ها با هدف صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی در این شهرستان تشکیل می‌شود.

پنج شنبه 12 مرداد 1391  4:34 AM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها