0

«نبرد اراده‌ها» - روزنامه جام جم - مهدي فضائلي

 
salmanjavan
salmanjavan
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 11418
محل سکونت : اصفهان

«نبرد اراده‌ها» - روزنامه جام جم - مهدي فضائلي

«نبرد اراده‌ها»عنوان سرمقاله روزنامه جام جم به قلم مهدي فضائلي است كه در ان مي‌خوانيد؛سخنان اخير رهبر معظم انقلاب اسلامي با كارگزاران نظام، در برگيرنده نكات متعددي بود اما محور اصلي اين سخنان را «آرمانگرايي توام با واقعيت‌بيني» تشكيل مي‌داد؛ موضوعي كه پيش از اين نيز (حداقل يك بار) مورد توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته بود و در ديدار با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در 18/ 3/ 89 فرموده بودند: «نگاهتان نگاه آرمانگرا باشد، از آرمان‌ها پايين نياييد، كوتاه نياييد، نگاه بايد آرماني باشد منتها با توجه به واقعيت».

سخن نخست در اين باره توضيحي است در باب اهميت اين موضوع و سپس چرايي آن در اين زمان. همه جوامع بخصوص جوامع انقلابي با اين دو سرفصل يعني «آرمانگرايي» و «واقعيت‌بيني» يا «واقع‌گرايي» سروكار دارند.

آرمان‌ها، نقش موتور پيش برنده جوامع را بازي مي‌كنند و جامعه بدون آرمان، جامعه‌اي است غيرپويا، بي‌تحرك و مرده! واقعيت‌ها نيز آن چيزهايي هستند كه وجود دارند و بطور ملموس و عيني قابل مشاهده و درك هستند.

يكي از آفت‌هايي كه خصوصا نظام‌هاي انقلابي را تهديد مي‌كند، از يك سو دست كشيدن از آرمان‌ها يا كمرنگ شدن آنها به بهانه واقعيت‌بيني است و از سوي ديگر توجه صرف به آرمان‌ها و ناديده گرفتن واقعيت‌ها. اگر چه اين آفت، آحاد جامعه را تهديد مي‌كند اما در مورد كارگزاران نظام و نيروهايي كه در بخش‌هاي مختلف جامعه بار اصلي انقلاب را به دوش مي‌كشند از اهميت بيشتري برخوردار است.

دست كشيدن از آرمان‌ها به معناي خاموش كردن قوه پيش‌برنده نظام است و يك ارتجاع اساسي از مسير انقلاب محسوب مي‌شود. بي‌توجهي به واقعيت‌ها و مستغرق شدن در آرمان‌ها نيز موجب مي‌گردد مسير منطقي براي تحقق آرمان‌ها طي نشود.

رهبر انقلاب در اين باره آرمانگرايي بدون توجه به واقعيات و بدون به كارگيري سازوكارهاي منطقي و معقول را خيال‌پردازي دانستند. در اينجا يك آسيب بطور جدي خودنمايي مي‌كند و آن عبارت است از «واقعيت‌پنداري».

بديهي است كه اگر واقعيت‌هاي كاذب يعني چيزهايي شبيه خطاي ديد كه واقعيت ندارند اما به جهاتي واقعيت پنداشته مي‌شوند يا واقعيت نمايش داده مي‌شوند به جاي واقعيت بنشينند نيز آرمان‌ها آسيب‌پذير مي‌شوند. به اين معنا كه آن سازوكار منطقي و معقول، درست تحقق نمي‌يابد.

توجه به همين نكته، چرايي توجه مجدد رهبر فرزانه انقلاب به اين موضوع در مقطع كنوني را روشن مي‌سازد.

جمهوري اسلامي ايران در يكي از حساس‌ترين مقاطع خود قرار گرفته است. درك نکردن اين حساسيت و به تبع آن درست عمل نكردن به يك وظيفه تاريخي و سرنوشت‌ساز مي‌تواند اخلالي غيرقابل جبران در مسير انقلاب اسلامي به وجود آورد.

دشمن بار ديگر همه توان خود را به ميدان آورده است تا انقلاب اسلامي ايران را وادار به عقب‌نشيني كند و سپس از اين عقب‌نشيني سكويي بسازد براي تهاجمات بعدي خود و عقبگردهاي ديگر براي ايران. امروز نبرد اراده‌ها به حساس‌ترين نقطه خود رسيده است و هر كس اراده قوي‌تر و عزم جزم‌تري داشته باشد در اين هم‌آوردي پيروز ميدان خواهد بود.

در مقطع حساس كنوني، بخش مهمي از تلاش دشمن در عرصه عمليات رواني سازماندهي شده است تا موقعيت خود را مستحكم و توانمند و شرايط ايران اسلامي را سست و آسيب‌پذير بنماياند و اين همان آسيب واقعيت‌پنداري به جاي واقعيت‌بيني است.

در اين شرايط مردم و خصوصا كارگزاران نظام و رسانه‌ها بايد اولا خطير بودن شرايط را درك كنند و سپس ضمن خنثي كردن تلاش دشمن، واقعيت‌هاي صحيح را به جاي پندارهايي از واقعيت كه دشمن مي‌خواهد آنها را القا كند، در معرض ديد همگان قرار دهند؛ واقعيت‌هايي كه موارد مهمي از آن را رهبر انقلاب در همين ديدار بيان فرمودند.

چهارشنبه 11 مرداد 1391  5:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها