0

16 هکتار از مراتع قم در آتش سوخت

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

16 هکتار از مراتع قم در آتش سوخت

 

  مدیرکل منابع طبیعی استان قم با بیان اینکه از اواخر خرداد ماه تاکنون هشت مورد حریق در مراتع استان گزارش شده است گفت: بر اثر این حریق‌ها بیش از 16 هکتار از مراتع مناطق ییلاقی قم نابود شد.

 

خبرگزاری فارس: 16 هکتار از مراتع قم در آتش سوخت

 

احمد عفتان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به اینکه استان قم خشک و نیمه خشک بوده و میزان متوسط بارندگی آن محدود و نصف میانگین کشور است خاطر نشان کرد: در این شرایط استقرار بوته‌ها و درختچه‌ها بسیار سخت است.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه از اواخر خرداد ماه تاکنون هشت مورد حریق در مراتع استان گزارش شده است اظهار کرد: بر اثر این حریق‌ها بیش از 16 هکتار از مراتع مناطق ییلاقی استان و تعدادی گونه‌های ارزشمند بادام کوهی به کلی نابود شد.

وی با بیان اینکه بخش خلجستان با شش فقره حریق بیشترین سهم آتش‌سوزی را در مراتع استان داشته است تصریح کرد: همچنین در بخش‌های کهک و سلفچگان نیز شاهد وقوع حریق بوده‌ایم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به اینکه علت وقوع تمام این حریق‌ها متاسفانه عوامل انسانی است که در اثر سهل‌انگاری و یا بعضاً شیطنت افراد ناآگاه به وقوع می‌پیوندد خاطر نشان کرد: شهروندان که برای تفریح و تفرج به مناطق ییلاقی و کوهستان‌ها و مراتع عزیمت می‌کنند بیش از پیش باید مراقب باشند تا با برپا کردن آتش، موجب بروز حریق در مراتع نشوند.

عفتان با تاکید بر اینکه در سال 89، 33 مورد حریق در مراتع استان رخ داد و در مجموع 427 هکتار از این اراضی در آتش سوخت خاطر نشان کرد: در سال گذشته حریق‌ها به 14 مورد کاهش یافت اما متاسفانه 74.7 هکتار اراضی از بین رفت.

وی با تاکید بر اینکه تعداد نیروها و امکانات یگان حفاظت این اداره کل کافی نیست و تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم اظهار کرد: در صورت مشاهده هر گونه حریق نیز مراتب را به‌صورت شبانه‌روزی به تلفن امداد یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به شماره 120 اطلاع دهند.  

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم تصریح کرد: به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم در هنگامی که هوای استان همراه با وزش باد است و منجر به گسترش آتش می‌شود، از روشن کردن آتش در مراتع و پارک‌ها خودداری کنند.

چهارشنبه 11 مرداد 1391  4:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها