0

کشتی

 
naserm
naserm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1387 
تعداد پست ها : 168
محل سکونت : اصفهان

کشتی

کشتی به درگیرشدن فیزیکی دو انسان غیرمسلح اطلاق می‌گردد.مبدا کشتی به شروع حیات انسان بر می‌گردد . از زمانهای بسیار دور ، کشتی پدیده‌ای کاملا تفاوت با سایر پدیده‌های که امروزه ما آن را می‌شناسیم بوده‌است .در آن هنگام ، کشتی ورزشی نبوده که در اوقات فراغت انجام شود و یا وسیله‌ای برای استراحت و با تفریح باشد ، بلکه وسیله‌ای برای ادامه بقاء بوده‌است . به کمک کشتی بود که انسان می‌توانست از جان خود و خانواده خود حفاظت کند و باز هم به خاطر کشتی بود که انسان می‌توانست غذا به دست آورد .

کشتی در عصر حاضر با انواع مختلفی انجام می‌شود برخی مانند کشتی باچوخه بصورت بومی و برخی مانند کشتی آزاد و کشتی فرنگی در سطح بین‌المللی انجام می‌شوند.کشتی از دیرباز در مسابقات المپیک انجام می‌شده‌است.

تیم ملی کشتی ایران اولین حضورش را بازیهای جهانی این رشته در سال ۱۹۵۱ که مسابقات در هلسینکی فنلاند بود تجربه کرد

سه شنبه 24 دی 1387  2:38 PM
تشکرات از این پست
amin_g
amin_g
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 7

پاسخ به:کشتی

''

تاريخچه كشتي باچوخه در خراسان شمالي

كشتي چوخه در اصل نام كردي است و از آنجايي كه اكثر مردم شمال خراسان كرد زبان هستند اين ورزش در بين آنها معمول شده و پس از مدتي اداره كل تربيت بدني استان خراسان سابق با برگزاري اين رقابتها آن را باچوخه نامگذاري كرده است.

کشتی باچوخه

اسم “چوخه” كه امروزه بر كشتي محلي خراسان گذاشته شده از لباسي كه كشتي گيران در هنگام مبارزه به تن مي‌كنند، گرفته شده و آن شنل كوتاهي است كه كشتي گيران آن را با شال سفيد رنگي محكم مي‌كنند.

كشتي باچوخه در خراسان شمالي از تاريخچه كهني برخوردار است و اين ورزش محلي و بومي در بسياري از مراسم محلي به خصوص جشن عروسي نيز رايج بوده است.اين ورزش از سال ‪ ۱۳۴۲براي اولين بار با حمايت “منوچهر لطيف” در شهر شيروان برگزار شده و پس از آن با همكاري هيات كشتي خراسان سابق اين ورزش در روز عيد فطر برگزار شده و به عنوان تقويم ورزشي در فعاليت ورزشي استان خراسان سابق قرار گرفت.
كشتي باچوخه در استان خراسان شمالي در فصول مختلف انجام مي‌شود به طوري كه اين رقابت در اواسط زمستان و در بهمن ماه در مانه و سملقان و در ‪۱۲ فروردين هر سال در شيروان و ‪ ۱۳فروردين نيز در بجنورد به صورت استاني با حضور پهلوانان نامدار اين خطه برگزار مي‌شود.
همچنين اين رقابت ورزشي در ساليان گذشته در روز ‪ ۱۴فروردين در گود كشتي چشمه زينل خان” اسفراين برگزار مي‌شده و در سال جاري نيز اين رقابت به صورت قهرماني كشور در تقويم ورزشي فدراسيون ورزشهاي روستايي و عشايري قرار گرفته است.
**
نامداران كشتي باچوخه در خطه شمال خراسان

استان خراسان شمالي به عنوان خاستگاه اصلي كشتي باچوخه نامداران زيادي داشته‌است كه مي‌توان از بابا پهلوان زيارتي، اكبر خراساني ، حاج قربان محمد بهادري، محمد علي محمدزاده و محمد حسين زارعي ، احمد وفادار ، به عنوان نام آوران اين رشته ورزشي در خطه شمال خراسان ياد كرد.

** منش پهلواني نقطه عطف كشتي باچوخه

در اين رقابت پهلوانان قبل از ورود به ميدان مبارزه وضو مي‌گيرند و با حالت معنوي وارد ميدان شده و پس از روبوسي با حريف با دستور داور كه معمولا از پيشكسوتان كشتي باچوخه است، مبارزه را آغاز مي‌كنند و در پايان نيز برنده و بازنده همديگر را در آغوش مي‌گيرند تا منش پهلواني آنها به تماشاگران نيز ثابت شود.
نخستين دوره رقابتهاي كشتي باچوخه قهرماني كشور ‪ ۱۴فروردين با دعوت از كشتي گيران ‪ ۳۰استان كشور در اسفراين برگزار مي‌شود.
در سال گذشته حدود ‪ ۷۰هزار تماشاگر از استان خراسان شمالي براي تماشاي اين رقابت به اسفراين رفتند.

 

چهارشنبه 23 بهمن 1387  3:52 PM
تشکرات از این پست
mahdizakeri
mahdizakeri
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 530
محل سکونت : تهران

پاسخ به:کشتی

ممنون
اطلاعات خوبی بود
جمعه 25 بهمن 1387  1:38 PM
تشکرات از این پست
m666666
m666666
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 20
محل سکونت : قم

پاسخ به:کشتی

خوب بود با ارزوی برطرف شدن مشکلات کشتی کشورمان
دوشنبه 28 بهمن 1387  8:11 AM
تشکرات از این پست
javadsaa
javadsaa
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اسفند 1387 
تعداد پست ها : 130
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:کشتی

مفيد بود
شنبه 17 اسفند 1387  1:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها