0

زباله‌داني كه ساخته شده تا فراموش شود

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

زباله‌داني كه ساخته شده تا فراموش شود

 در اواسط قرن گذشته به نظر مي‌رسيد فراگیر شدن نیروگاه‌های هسته‌ای در سراسر جهان نویدبخش پایان وابستگی به سوخت‌های فسیلی و به دنبال آن حل معضلات آلودگی هوا باشد، اما امروزه خطراتی كه از سوی زباله‌های این نیروگاه‌ها و دیگر صنایع وابسته به انرژی اتمی، سلامت انسان و محیط‌زیست را تهدید می‌كند كشورهای برخوردار از این انرژی را متوجه عمق فاجعه كرده است.

 تشعشعات رادیواكتیو ناشی از این زباله‌ها، از عوامل ابتلا به انواع سرطان بویژه سرطان خون است و درصورتی كه تماس با این تشعشعات ادامه یابد، خطر وقوع جهش ژنتیكی در والدین و در نتیجه، تولد نوزادان معلول، دور از انتظار نیست؛ ضمن این كه خطرات ناشی از آلودگی مراتع و آب‌های سطحی و زیرسطحی و همین طور آلوده شدن حیوانات را هم نمی‌توان نادیده گرفت.

نگاهی به روش‌های رایج نگهداری از زباله‌های اتمی نشان می‌دهد كه این روش‌ها با حجم تهدیدهای موجود از سوی این ضایعات همخوانی ندارد. استفاده از حوضچه‌های آب یا قرار دادن زباله‌ها درون كپسول‌های فلزی و دفن آنها (روشی كه قرار است در نیروگاه اتمی بوشهر نیز مورد استفاده قرار گیرد) در درازمدت از ایمنی لازم برخوردار نیست، چراكه ضایعات هسته‌ای نیروگاه‌ها از نوع پرخطر بوده و برای هزاران هزار سال به تشعشعات خود ادامه می‌دهد.

در اين ابتكار گران‌قيمت كشور فنلاند در نگهداری از این زباله‌ها منحصر به‌فرد و جالب توجه است. این كشور با اختصاص بودجه سه میلیارد دلاری از 10 سال پيش اقدام به ساخت تاسیسات فوق پیشرفته‌ای كرده كه گفته می‌شود خطرات ناشی از زباله‌های اتمی را حداقل برای 100 هزار سال با ایمنی قابل قبول كنترل می‌كند.

در این روش، زباله‌ها درون كپسول‌های ضخیم مسی قرار می‌گیرد. سپس در كپسول‌ها را با استفاده از فناوری پیشرفته پرتوهای الكترون جوش می‌دهند و آنها را به شبكه تونل‌های عمیقی كه شكلی شبیه اسكلت ماهی دارد انتقال می‌دهند.

دهانه این تونل‌ها با لایه ضخیمی از یك نوع گل ضدآب پوشانده می‌شود و پس از پر شدن تونل‌های فرعی، دهانه تونل اصلی نیز با همان گل مخصوص بسته و با نوعی سیمان مقاوم محكم می‌شود.

سرانجام​ سال 2120 (108 سال ديگر) با قرار گرفتن 5500 تن زباله اتمی در تونل‌ها و تكمیل ظرفیت مجموعه، همه تونل‌ها در زیر پوششی از سیمان و حدود 400 متر سنگ گرانیت مدفون می‌شود.

قرار است این تاسیسات كه در جزیره‌ای در جنوب غربی فنلاند واقع شده است از سال 1399 خوشيدي به طور رسمی آغاز به كار كند. در حال حاضر حدود 300هزار تن زباله اتمی در جهان وجود دارد كه هر ساله 12 هزار تن به این مقدار افزوده می‌شود.

مسعود توكلي

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

یک شنبه 21 خرداد 1391  10:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها