0

میلان این بار در ایران!

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12867
محل سکونت : قم

میلان این بار در ایران!

میلان این بار در ایران!

 

 

 


درست است که همه میلان را به عنوان یک شهر توریستی در ایتالیا می شناسند، اما لازم نیست برای سفر به «میلان» یک قاره پرواز کنید! در 20 کیلومتری تبریز هم یک میلان کوچک قرار دارد که سفر به آن می تواند یکی از تجربه های خوب گشت و گذار شما باشد!

 

روستای میلان یکی از روستاهای تاریخی و قدیمی استان آذربایجان شرقی است که در نزدیکی شهر اسکو قرار گرفته است و طبیعت سرسبز غرب کشور را در کنار بناهای باستانی به شما نمایش می دهد.

میلان این بار در ایران!

میلان در گذشته روستای مستقلی از توابع شهرستان اسکو بود، اما امروز، بر اساس تقسیمات جدید کشوری، یکی از محلات شمالی اسکو به حساب می‌آید. اسکو هم که حتما می دانید یکی از آبادترین بخش‌های پنج‌گانه حومه تبریز است.

در سفر به روستای میلان چیزی که بیشتر از همه توجه تان را جلب خواهد کرد این است که این روستا برخلاف دیگر روستاهای کشور، آنقدرها دچار مهاجرت نشده و جمعیت آن نسبت به سال های قبل بیشتر هم شده است

 

اسکو از شمال به تبریز، از جنوب به آذرشهر، از غرب به دهستان ممقان و ایلخچی و ساحل شرقی دریاچه ارومیه و از شرق به روستاهای حومه تبریز محدود می‌شود. بنابراین در سفر به میلان و اسکو، می توانید با یک تیر چند نشان بزنید و از شهرهای اطراف که دیدن هر کدام یک تجربه منحصر به فرد است، بهره ببرید.

در سفر به روستای میلان چیزی که بیشتر از همه توجه تان را جلب خواهد کرد این است که این روستا برخلاف دیگر روستاهای کشور، آنقدرها دچار مهاجرت نشده و جمعیت آن نسبت به سال های قبل بیشتر هم شده است.

میلان این بار در ایران!

بد نیست بدانید که در گذشته منبع درآمد اصلی روستائیان باغداری بوده. در واقع اگر تا یکی دو دهه قبل قدم به میلان می گذاشتید، در میان باغ های گردو، فندق، بادام؛ زردآلو و سیب گم می شدید اما از اواسط دهه هفتاد که وضعیت آب و هوایی کشور تغییر کرد و سرما به درختان زد، باغ ها کم کم از بین رفتند و باغداری دیگر منبع درآمد اصلی روستائیان نبود. امروزه روستای میلان در بسیاری از بخش هایش مدرن تر شده و آپارتمان‌های چند طبقه را می توانید در آن ببینید.

اگر گذارتان به میلان ایران افتاد، می توانید سری به حمام قدیمی این روستا بزنید که معروف‌ترین بنای تاریخی آن است و عمرش به دوره صفویه می‌رسد. ورودی این حمام در منتهی الیه ضلع جنوبی قرار گرفته و با چهار پله وارد یک هشتی هشت ضلعی می شود و از آنجا به راهروی شمالی سربینه می رسد.

میلان این بار در ایران!

در این حمام هم مثل خیلی دیگر از حمام های قدیمی کشور، سلسله مراتب رعایت شده. یعنی ورودی، دالان و سربینه و گرمخانه پشت سر هم قرار دارند و پوشش طاق و گنبدی بر روی ستون های سنگی با سرستون های مقرنس کاری این بنا، به آن جلوه خوبی داده اند.

مسجد جامع این روستا هم یکی دیگر از بناهای تاریخی میلان است که البته در دهه 70 بازسازی شده اما هنوز چهره قدیمی خود را حفظ کرده است. برای طرفداران طبیعت هم بگوییم که میلان یک آبشار بسیار زیبا و دیدنی دارد که البته خارج از روستا قرار گرفته اما فرصت خوبی برای آب تنی در روزهای گرم تابستان به شما می دهد.

 

 

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

یک شنبه 21 خرداد 1391  6:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها