0

«کمین واژه‌ها» غبار روبی از یک سوژه ی طلایی

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

«کمین واژه‌ها» غبار روبی از یک سوژه ی طلایی

نسخه چاپيارسال به دوستان
روایت «م.ریحان» از نگارش جدیدترین کتابش و چند گلایه از سوره مهر در گفت‌وگو با فارس؛
«کمین واژه‌ها» غبار روبی از یک سوژه ی طلایی

خبرگزاری فارس: نویسنده کتاب «کمین واژه‌ها» گفت: سوژه‌ای که این کتاب برمبنای آن شکل گرفت،‌ یکی از نقاط مبهم جنگ است که منشأ بسیاری از افتخارات بعدی بوده است.

خبرگزاری فارس: «کمین واژه‌ها» غبار روبی از یک سوژه ی طلایی

به گزارش خبرنگار «گروه حماسه و مقاومت فارس» (باشگاه توانا)، «محمدعلی محمدی» متخلص به «م.ریحان» متولد 1338 است. وی که در خرمشهر متولد شده، در جبهه‌های دفاع مقدس حضور فعال داشته و اشعار بسیاری نیز در ارتباط با دفاع مقدس سروده و افتخار سرودن نخستین شعر دفاع مقدس با عنوان‌هان «ای بلال وقت اذان است» را در کارنامه خود دارد. محمدی همچنین نویسنده نخستین مجموعه داستان‌های 55 کلمه‌ای دفاع مقدس با عنوان «تا هنوز» نیز هست.

از این نویسنده و شاعر که تخلص‌اش‌ را از استاد خود، مرحوم مهرداد اوستا به یادگار دارد، تاکنون آثاری همچون «ما آن شقایقیم- مجموعه شعر»، «من از رسوم کهن می‌گویم- مجموعه شعر»، «آواز آتش- مجموعه شعر جنگ»، «پس از نرسیدن - داستان دفاع مقدس»، «کشف خویشتن - داستان‌های مرتبط با دفاع مقدس (مشترکاً با مصطفی ایزدی)» به چاپ رسیده و کتاب‌های دیگری نیز با نام‌های عهد ماندگار، ما همانیم و آتش بگیر در دست انتشار است.

به تازگی از این نویسنده متعهد، کتابی با عنوان «کمین واژه‌ها» با موضوع شرح شکل‌گیری پایگاه‌ جنگ‌های الکترونیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همت سوره مهر منتشر و در بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران در غرفه این انتشارات توزیع شد.

محمدعلی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه بسیاری از افتخارات دوران دفاع مقدس و امروز کشور، مرهون ابتکارات مخابراتی رزمندگان در دوران جنگ هشت ساله است، اظهار داشت: هم‌اکنون در کشورمان یک پایگاه بسیار قوی جنگ‌های الکترونیک داریم و در این زمینه، نیروهای ما از نظر سوژه‌پردازی و طراحی شیوه‌های جدید در دنیا پیشرو هستند.

وی افزود: اساتید دانشگاه‌های نظامی دنیا هم‌اکنون آنچه را که از روش‌های ما در نبردهای الکترونیک می‌دانند، به عنوان روش‌های کاملاً پیشرفته تدریس می‌کنند‌ و به شدت تشنه دستیابی به اطلاعات بیشتری در این باره هستند اما طبعاً کسی که این افتخارات را می‌بیند، می‌خواهد بداند ریشه و نقطه آغاز این افتخارات کجاست.

*جنگ‌های الترونیک سپاه در دوران دفاع مقدس نقطه آغاز موفقیت‌های امروز است

این نویسنده خاطرنشان کرد: سوژه‌ای که کتاب «کمین واژه‌ها» برمبنای آن شکل گرفت،‌ یکی از نقاط مبهم جنگ است که منشأ بسیاری از افتخارات بعدی بوده است. معتقدم جنگ‌های الکترونیک سپاه در دوران دفاع مقدس نقطه آغاز موفقیت‌های امروز است که نپرداختن به این نقطه شروع، یک تقابن به نظر می‌رسد، لذا بنده در این کتاب سعی کرده‌ام این نقطه آغاز را تا حدودی معرفی کنم.

محمدی که همه دوران 8 ساله دفاع مقدس را در جبهه‌ حضور داشته است، در خصوص چرایی انتخاب سوژه کتاب «کمین واژه‌ها» گفت: بنده مدتی به عنوان نماینده صدای جمهوری اسلامی در خطوط مختلف جبهه حضور داشتم و مدتی نیز به عنوان مدیر تأمین برنامه‌های رادیو در کنار سایر رزمندگان بوده‌ام.

وی افزود: بعدها هم در وزارت کار مسئولیتی در معاونت جنگ داشتم که مرتبط با تأمین نیازهای فنی جنگ از طریق‌ واحدهای بزرگ صنعتی مانند ذوب‌آهن و ماشین سازی بود. علاوه بر این افتخار داشتم به عنوان یک شاعر هم در خدمت جنگ باشم و از این طریق با بخش‌های مختلف جبهه آشنا شدم.

محمدی اظهار داشت: البته آشنایی‌ام با مقوله مخابرات و مباحث جنگ الکترونیک به این وسعت، آْن روزها وجود نداشت و در سال‌های اخیر که از تهران به اصفهان کوچ کردم، با برخی نیروهای دخیل در بحث جنگ الکترونیک هم آشنا شدم.

*شکل‌گیری واحد جنگ الکترونیک سپاه با یک رادیوی ترانزیستوری

وی افزود: یکی از این افراد سردار «علی اسحاقی» است. وی جزو نخستین نیروهایی است که از اصفهان به جنوب اعزام شد و در منطقه دارخوین به فرماندهی سردار صفوی خدمت کرد و نخستین خط دفاعی نیروهای اسلام را که به «خط شیر» معروف بود همین گروه تشکیل دادند.

نویسنده کتاب «کمین واژه‌ها» بااشاره به پیشینه شکل‌گیری واحدهای جنگ الکترونیک سپاه خاطرنشان کرد: ما یک دکل مخابراتی در سلمانیه محمدیه در جاده اهواز ابادان در نزدیکی پل مارد داریم. یکی از روزها که سردار اسحاقی در این ایستگاه مشغول کلنجار رفتن با رادیوی جیبی‌اش بوده، متوجه می‌شود صدای بعضی فرماندهان عراقی روی موج رادیو افتاده است.

وی ادامه داد:‌ آقای اسحاقی مکالمات عراقی‌ها را ضبط می‌کند و به سردار صفوی ارائه می‌دهد و مورد تشویق قرار می‌گیرد؛ بعد از آن به دستور سردار صفوی، سردار اسحاقی مسئول پیگیری بیشتر این موضوع می‌شود. این شروع ساماندهی مباحث مخابراتی سپاه است.

محمدی بیان داشت: سردار اسحاقی از ایرانیانی است که در عراق متولد شده و خانواده‌اش در عراق زندگی می‌کردند و سال 48 از عراق اخراج شده‌اند. رشته تحصیلی او الکترونیک بوده و به زبان عربی مسلط است بنابراین عده‌ای عرب زبان را ساماندهی می‌کند و در این زمینه مشغول به کار می‌شوند.

این نویسنده یادآور شد: به همت این گروه، اولین هسته شنود سپاه در دل لشکر 14 امام حسین (ع) اصفهان شکل می‌گیرد و توسعه پیدا می‌کند. سپس جای خود را در لشکر 14 به نیروهای جدید بعدی می‌دهد و این هسته مرکزی در قرارگاه کربلا مستقر می‌شود.

*بعد از جنگ 24 هزار ساعت نوار مکالمات فرماندهان عراقی را در دست داشتیم

وی افزود: بعد از این مرحله کارها قدری پیچیده‌تر می‌شود و برادران ما می‌توانند برخی امکانات مخابراتی دشمن را به دست بیاورند و رمزهای آنها رمزیابی می‌شود؛ حتی برخی دستگاه‌های آنها را به بچه‌های جهاد دانشگاهی دانشگاه شیراز می‌دهند و آنها از آن دستگاه‌ها کپی‌سازی می‌کنند و در ادامه موفق به ساخت دستگاه‌هایی پیچیده‌تر از دستگاه‌های انگلیسی‌ می‌شوند. نتیجه این تلاش‌ها این می‌شود که وقتی جنگ تمام شد، از جمله بیست و چهار هزار ساعت نوار صدای ضبط شده فرماندهان دشمن را برای بهره برداری‌های بعدی در اختیار داشتیم.

محمدی گفت: پیگیری همان تجارب، امروز زمینه موفقیت‌ در نشاندن پهباد پیشرفته آمریکا و توانایی نفوذ در سیستم‌های مخابراتی ام آی سیکس انگلیس و سی آی ای آمریکا را فراهم آورده و آنها نگران هستند که ما از اینجا تشکیلات ستادی‌شان را زیر نظر داریم. حال آنکه آغاز همه این موفقیت‌های عظیم از یک رادیوی ترانزیستوری بوده است!

* قهرمانان جنگ‌های الکترونیک امروز هم در غربت به سر می‌برند

نویسنده کتاب «کمین واژه‌ها» اظهار داشت: بچه‌های عرب‌زبانی که چنین افتخاراتی را آفریدند، فرزندان خانواده‌های ایرانی رانده شده از عراق بودند که بسیاری از آنها شهید شدند و خیلی از آنهایی که امروز زنده‌اند، در محروم‌ترین منطقه اصفهان یعنی محله زینبیه زندگی می‌کنند. آنها در دوران دفاع مقدس به طور مداوم روی موج بی‌سیم دشمن رفته، اگر لو نمی‌رفتند، مکالمات آنها را شنود می‌کردند و اگر لو می‌رفتند، با ارشاد نیروهای دشمن یا خالی کردن دل فرماندهان آنها زمینه تسلیمشان را فراهم می‌کردند.

وی ادامه داد: قهرمانان کتاب من حتی در مقاطعی صدای فرماندهان بعثی را برای گمراه کردن نیروهایشان تقلید می‌کردند و دستورهای اشتباهی به آنها می‌دادند که منجر به تغییرات چشمگیری در صحنه‌های رویارویی می‌شد.

*هدفم معرفی اهمیت کار قهرمانان گمنامی بود که امروز اسمی از آنها برده نمی‌شود

محمدی عنوان کرد: من با نگارش کتاب «کمین واژه‌ها» سه هدف را دنبال می‌کردم، یکی اینکه منشأ شکل‌گیری پایگاه جنگ‌های الکترونیک را معرفی کنم. دیگر اینکه عده‌ای قهرمان گمنام که کسی از آنها سخنی به میان نمی‌آورد و به اهمیت، حساسیت و ظرافیت کاری که انجام داده‌اند، توجه ندارد را به نسل امروز بشناسانم و سوم اینکه یکی از افتخارات نیروهای اصفهان را که تحت‌الشعاع افتخارات آشکارترشان قرار گرفته، یادآور شوم که آن را مرهون شهید خرازی و سردار صفوی و سردار شهید احمد کاظمی هستیم.

*ماجرای درایت شهید خرازی که قدرت ابتکار عمل را از فرمانده عراقی گرفت

نویسنده کتاب «کمین واژه‌ها» خاطرنشان کرد: در این کتاب به نقش برخی سرداران دفاع مقدس نیز در ارتقای جایگاه و نقش پایگاه جنگ‌های الکترونیک پرداخته شده و از جمله در بخشی از کتاب به ماجرایی از شجاعت و ابتکار عمل شهید خرازی اشاره شده است که بلای جانانه‌ای را بر سر فرمانده معروف سپاه هفتم ارتش بعث یعنی «ماهر عبدالرشید» می‌آورد.

محمدی با بیان اینکه کتاب «کمین واژه‌ها» دربردارنده خاطرات مستند و اطلاعات نابی است که بخش زیادی از آنها تاکنون بیان نشده یا کمتر عنوان شده است، خاطرنشان کرد: بخشی از اطلاعات موجود در کتاب، از طریق مصاحبه به دست آمده است و بخش دیگری در منابع مختلف نقل شده بود که در این کتاب نیز به آنها اشاره شده است.

* دوستان نویسنده به سراغ سایر قهرمانان جنگ‌های الکترونیک بروند

این نویسنده تاکید کرد: امیدوارم با انتشار این اثر، سایر نیروهایی که در دوران دفاع مقدس در زمینه جنگ الترونیک فعالیت داشتند نیز انگیزه کافی برای بیان خاطرات خود پیدا کنند و دوستان نویسنده نیز به سراغ آنها بروند؛ چون خاطرات این افراد بخشی از خاطرات جنگ محسوب می‌شود که مغفول مانده و فکر می‌کنم امروز زمان بیان بسیاری از این حقایق فرا رسیده است.

نویسنده کتاب «کمین واژه‌ها» با بیان اینکه فصل مفصلی از این کتاب به سخنان و خاطرات سردار اسحاقی اختصاص دارد، گفت: ‌علاوه بر سردار اسحاقی با سرداران شاخص دیگری همچون سردار سید احمد موسوی که معاون اطلاعاتی سردار خرازی بوده‌اند نیز گفت‌وگوهایی انجام شده که در کتاب آورده شده است.

*از طرح ترور صدام تا حضور در پایگاه‌ جنگ الکترونیک ایران

وی افزود: از جمله قهرمان‌های کتاب «کمین واژه‌ها»، فردی است که در آن دوران دانشجوی رشته الکترونیک دانشگاه بصره بوده و اصالتاً ایرانی است؛ وی در دوران تحصیل با دوستان خود نقشه ترور صدام را طراحی می‌کند اما لو می‌رود؛ تحت تعقیب قرار می‌گیرد و دستگیر می‌شود و در حالی که گویا برای اعدام برده می‌شده، توسط دوستانش فراری داده می‌شود و به ایران می‌آید و جزو نیروهای جنگ الکترونیک ما می‌شود.

*ماجرای جاسوسی که شهید شد!

محمدی خاطرنشان کرد: اوایل جنگ، نیروهای کار آزموده به ویژه در چنین زمینه‌هایی بسیار کم بودند. خیلی از مواقع مجبور بودیم برای رفع خلأهای موجود ریسک کنیم؛ لذا در برهه‌ای، دو جاسوس صدام که ایرانی بودند بعد از دستگیری در آستانه اعدام قرار می‌گیرند؛ اما سردار اسحاقی و دوستانش با حاکم شرع صحبت کرده و این دو جاسوس را در اختیار می‌گیرند.

وی ادامه داد: یکی از این دو جاسوس، عاشق دختری در عشیره خودش بوده و بچه‌های سپاه از طریق گفت‌وگو با رئیس عشیره زمینه ازدواج وی با دختر دلخواهش را فراهم می‌کنند. بعد از این ماجرا جاسوس تواب وارد صفوف دشمن می‌شود و با اثبات فرار خود از دست ایرانی‌ها موفق به کسب اطلاعات حساسی از جبهه دشمن و کمک‌های زیادی به رزمندگان اسلام می‌شود و نهایتاً پس از خدمات خالصانه و چشمگیر به مرتبه رفیع شهادت نائل می‌شود.

*من شاهکار نکرده‌ام، سوژه کتاب برجسته بود

نویسنده کتاب «کمین واژه‌ها» با بیان اینکه اساساً در پی خلق یک شاهکار نبودم، گفت: من عجله داشتم که این کتاب را به چاپ برسانم و توجه همگان را به این زاویه بکر دفاع مقدس جلب کنم لذا اعتراف می‌کنم مطالب کتاب را قدری خام نوشته‌ام. اما برجستگی این کتاب در بیان روایت‌های بکر و ناگفته از یکی از پیچیده‌ترین قسمت‌های جنگ یعنی جنگ الکترونیک است که امیدوارم از این پس مورد توجه جدی‌تری قرار بگیرد.

*رونمایی از کتابم یک سال بعد از انتشار خبر چاپش انجام شد!

محمدی با گلایه از مؤسسه سوره مهر که انتشار کتاب «کمین واژه‌ها» را برعهده داشته است، گفت: قرار بود این کتاب به نمایشگاه کتاب سال گذشته برسد که در نمایشگاه امسال به طور ناقص توزیع شد! آن هم بدون اینکه مراسم رونمایی برای آن برگزار شود؛ در حالی که خود سوره مهر خبر چاپ این کتاب را سال گذشته بر روی وب سایت خود گذاشته که هنوز قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه طرح روی جلد کتاب نیز بدون اطلاع بنده تغییر کرده، اظهار داشت: اینکه هنوز کمترین فعالیت تبلیغی برای معرفی این کتاب توسط مؤسسه انتشاراتی سوره مهر صورت نگرفته جای تامل دارد.

*«کمین واژه‌ها» قربانی انتقاداتم به عملکرد حوزه هنری شده است

محمدی خاطرنشان کرد: بنده یکی از اعضای مؤسس حوزه هنری در سال 57  بودم و سال‌هاست به عملکرد حوزه هنری به خاطر فاصله گرفتنش از فلسفه تاسیس خود انتقاد دارم. لذا به نظر می‌رسد دوستانم تصمیم گرفته‌اند پاسخ انتقادات بنده را با بایکوت کتابم بدهند! چرا که تاکنون جوابی به دعوت من برای مناظره درباره مغایرت رویکردهای خود با فلسفه تاسیس حوزه هنری نیز نداده‌اند.

انتهای پیام/

 
 
شنبه 20 خرداد 1391  8:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها