0

خط هوایی میان قرقیزستان و تركمنستان برقرار می شود

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

خط هوایی میان قرقیزستان و تركمنستان برقرار می شود

 

دوشنبه - دفتر مطبوعاتی نخست وزیر قرقیزستان اعلام كرد: این كشور و تركمنستان خط مستقیم هوایی بین بیشكك و عشق آباد برقرار می كنند.

1391/03/20 - 06:53

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری'كانیوز'، این تصمیم در دیدار اخیر 'امور بیك بابانوف' نخست وزیر قرقیزستان و 'قربانقلی بردی محمد اف'رئیس جمهوری تركمنستان در عشق آباد اتخاذ شد.

نشست یك روزه نخست وزیران كشورهای همسود روز دهم خرداد ماه در عشق ‏آباد با هدف گسترش همكاری های اعضا در بخش های مختلف اقتصادی بخصوص حمل و نقل و انرژی برگزار شد.

بابانوف و محمداف در این دیدار بر ایجاد كمیسیون مشترك اقتصادی و افتتاح سفارت تركمستان در شهر بیشكك تاكید كردند.

تقویت همكاریها در زمینه گردشگری و انرژی از دیگر محورهای مورد بررسی در دیدار دو طرف بوده است.

رئیس جمهوری تركمنستان در این دیدار از دعوت قرقیزستان برای حضور او در نشست روسای كشورهای ترك زبان كه قرار است دوم شهریور ماه سال جاری در بیشكك برگزار شود، قدردانی كرد.

نشست بعدی نخست وزیران كشورهای همسود شهریور ماه سال جاری قرار است در یالتا اوكراین برگزار شود.

تركمنستان امسال ریاست جامعه كشورهای مستقل مشترك المنافع (همسود) را بر عهده دارد.

در نشست نخست وزیران كشورهای همسود بر ضرورت تبیین مفهوم آزاد سازی بازار خدمات مالی و به كارگیری مكانیسم های مناسب در همكاری های بین المللی برای بهبود و ارتقای ظرفیت اعضا برای مقابله با بحران های ناگهانی و تهدیدات جدید تاكید شده است.

در تاریخ 8 دسامبر 1991 فدراسیون روسیه، بلاروس و اوكراین موافقتنامه‌ای را در خصوص تشكیل مجموعه‌ای تحت عنوان كشورهای مستقل مشترك المنافع به امضاء رساندند و كمتر از دو هفته سران هشت جمهوری تازه استقلال یافته دیگر (جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان، مولداوی ، تاجیكستان، ازبكستان و تركمنستان) به این اجلاس پیوستند و دو سال بعد گرجستان به این سازمان پیوست و شمار كشورهای عضو به 12 مورد افزایش یافت.

جمهوری تركمنستان با توجه به اصل بیطرفی خود از سال 2005 میلادی سطح عضویت كامل خود در سازمان همسود را به سطح عضو غیر متعهد تبدیل كرد، اما به هر حال این كشور حضور فعالی در این اتحادیه دارد. این كشور در سال 2012 میلادی ریاست دوره‏ای جامع همسود را نیز بر عهده دارد.

من آن گلبرگ مغرورم که می میرم زبی آبی  ،  ولی با منت و خواری پی شبنم نمی گردم

                          صــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شنبه 20 خرداد 1391  6:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها