0

پرداخت پول نفت ايران «به‌روز» شد

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

پرداخت پول نفت ايران «به‌روز» شد

جام جم آنلاين: در حالي كه پيشتر نگراني‌هايي درباره وصول درآمدهاي حاصل از فروش نفت ايران به خاطر اعمال تحريم‌ها وجود داشت،‌ بانك مركزي ديروز به طور رسمي از رفع اين نگراني‌ها و به‌روز شدن پرداخت پول نفت ايران از سوي همه كشورها خبر داد.

به گزارش خبرنگار «جام‌جم»، رسانه‌هاي غربي در شش ماه اخير تبليغات گسترده‌اي را براي اثرگذاري تحريم مالي و بانكي ايران، بويژه تحريم بانك مركزي آغاز كرده بودند كه با وجود فروكش كردن آن، كم و بيش ادامه دارد.

بنابر تحليل اين رسانه‌ها، تحريم‌كنندگان به دنبال آن هستند كه از طريق عدم انجام مبادلات بانكي بين‌المللي با بانك‌هاي ايراني و بانك مركزي، ايران را از دريافت وجوه حاصل از فروش نفت خود محروم كرده و به اين ترتيب فشار اقتصادي را بر كشور افزايش دهند.

به دنبال اين روند، بانك‌هاي دولتي و حتي خصوصي ايران يكي‌يكي در معرض اتهامات مختلف قرار گرفته و تحريم شد.

پس از مدتي جنجال، آمريكا طرح تحريم بانك مركزي ايران را نيز تهيه و تصويب كرد كه براساس آن بتواند مانع ديگري بر سر راه دريافت پول نفت ايران ايجاد كند؛ چراكه تسويه حساب معاملات كلان و ملي كشورها با يكديگر از طريق بانك‌هاي مركزي كشورها انجام مي‌شود.

يكي ديگر از اقدامات صورت گرفته در اين خصوص كه با تبليغات پرحجم و اغواكننده‌اي همراه شد، مسدود كردن دسترسي ايران به شبكه سوئيفت (شبكه مبادلات بانكي بين‌المللي)‌ براي قفل كردن تمامي دريافت و پرداخت‌هاي ايران با جهان خارج بود.

با تمام اين اقدامات، انتظار افكار عمومي جهان اين بود كه بزودي ايران از دريافت درآمدهاي نفتي خود محروم شده و وارد يك بحران اقتصادي فراگير شود.

افزايش قيمت دلار و يورو در بازار ايران كه اواخر سال گذشته و اوايل امسال اتفاق افتاد نيز بهانه لازم را به رسانه‌هاي غربي داد تا اين افزايش را نشانه‌اي از اثربخشي تحريم‌ها و كمبود ارز تحليل كنند.

با اين حال زمان هرچه جلو مي‌رفت، نشانه مهمي از اثربخشي تحريم بانكي ايران به چشم نمي‌خورد و مبادلات بانكي ايران مانند گذشته ادامه دارد، علت اين امر را در چند چيز مي‌توان جستجو كرد.

يكي از اين دلايل اين است كه برخي كشورهاي مهم و تاثيرگذار در مبادلات بانكي جهان و در راس آن سوئيس كه يكي از ستون‌هاي بانكداري دنياست، با صراحت اعلام كرد وارد ماجراي تحريم بانك مركزي ايران نخواهد شد و قدرت و نفوذ اقتصادي اين كشور حتي آمريكا را بر آن داشت تا ديروز در اظهارنظري منفعلانه فقط از اين اقدام سوئيسي‌ها «اظهار تاسف» كند.

كشورهاي ديگري چون ژاپن، كره‌جنوبي، ايتاليا و چين و روسيه نيز تلويحا خواهان مستثنا شدن از تحريم بانكي ايران شده و با سكوت همراه با رضايت از سر ناچاري آمريكا به مبادلات بانكي خود با ايران ادامه دادند. دومين علت ناكامي تحريم‌هاي بانكي ايران را بايد در روش‌هاي خلاقانه دور زدن و خنثي كردن تحريم‌ها جستجو كرد.

ابتكار انجام معاملات با پول ملي هر كشور و انجام معاملات پاياپاي نفت ـ كالا اگرچه هزينه‌هاي مبادله براي ايران را افزايش داده و از نظر اقتصادي با آسيب‌هايي روبه‌روست اما در مجموع توانسته است تحريم‌هاي بانكي عليه ايران را خنثي كرده و آرامش را به بازار كشور بازگرداند.

فروكش كردن نوسانات و رشد قيمت‌ها در بازار سكه و ارز نيز اصلي‌ترين شاهد بر اين مدعاست. در همين شرايط ديروز رييس كل بانك مركزي با تاكيد بر اين جمله كه «پرداخت پول نفت ايران به روز شده است»، از بي‌اثر شدن تحريم‌هاي بانكي خبر داد. اين جمله يعني اين كه علاوه بر رفع موانع دريافت و پرداخت پول با دنيا، حتي آن زماني كه معمولا باعث تاخير در رسيدن پول نفت به ايران مي شد نيز از ميان رفته و روند دريافت‌ها روان و سريع شده است.

تاخيرها رفع شده است

محمود بهمني ديروز در گفت‌وگو با ايسنا در مورد بدهي‌هاي ارزي كشورهاي ديگر به بانك مركزي ايران گفت: ‌ما تا اين لحظه نگذاشته‌ايم تعهدات ما معوق شود.

وي در مورد بدهي‌هاي نفت به ايران اظهار كرد: اكنون مبالغ آن را به حساب‌هاي ما در خارج از كشور واريز كرده‌اند. يكي دو كشور بودند كه با تاخير اين مبالغ را واريز مي‌كردند كه آنها هم تقريبا پرداخت‌هايشان را به‌روز كرده‌اند.

بهمني با بيان اين‌كه وضعيت پرداخت پول‌ نفت به ايران اكنون بهتر از قبل شده است، يادآور شد: در گذشته يكي دو كشور بودند كه هفت، هشت يا پنج ميليارد دلار به ايران بدهي داشتند ولي خوشبختانه اكنون آنها اين مبالغ را پرداخت كرده‌اند.

ظاهرا مقصود رييس كل بانك مركزي كشورهاي هند، چين، تركيه و چند كشور اروپايي است.

وي تصريح كرد: در مجموع پرداخت پول نفت ايران «به‌روز» شده است.

دولت ژاپن واردات نفت ايران را بيمه مي‌كند

بلومبرگ اعلام كرد كابينه ژاپن با درخواست شركت‌هاي نفتكش اين كشور براي تامين پوشش بيمه‌اي محموله‌هاي نفتي ايران موافقت مي‌كند و 7.6 ميليارد دلار براي اين كار اختصاص خواهد داد.

به گزارش فارس و به نقل از بلومبرگ، موافقت دولت ژاپن با اين درخواست در حالي است كه ژاپن با فشار شديد كشورهاي غربي براي كاهش واردات نفت از ايران روبه‌رو است.

بر اساس اين گزارش، دولت ژاپن قصد دارد 7.6 ميليارد دلار در اختيار مالكان كشتي‌ها و پالايشگاه‌هاي اين كشور قرار دهد تا بتوانند محموله‌هاي نفتي ايران را بيمه كنند.

بر اين اساس، منابع آگاه اعلام كردند پس از تصويب اين طرح در كابينه ژاپن، پارلمان اين كشور نيز بايد نظر نهايي خود را در اين خصوص اعلام كند. اتحاديه اروپا در ماه ژانويه اعلام كرد از شركت‌هاي بيمه اروپايي خواسته است بيمه محموله‌هاي نفتي ايران را متوقف كنند.

اين گزارش حاكي است، حدود 95 درصد شركت‌هاي نفتكش جهان تحت پوشش بيمه‌هاي اروپايي هستند. آمريكا در ماه مارس ژاپن و 10 كشور اروپايي را از تحريم‌هاي جديد بر ضد ايران معاف كرده است.

كريس زاووس كارشناس ارشد اقتصادي تاكيد كرد: اگر شركت‌هاي بيمه در شرق آسيا بتوانند بيمه محموله‌هاي نفتي ايران را بدون تكيه بر شركت‌هاي اروپايي تامين كنند، فشار بر نفت ايران كاهش خواهد يافت.ژاپن در سال 2010 ميلادي روزانه 362 هزار بشكه نفت از ايران وارد كرده و دومين خريدار بزرگ نفت ايران پس از چين بوده است.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

شنبه 20 خرداد 1391  5:11 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها