0

تلويزيون HD براي پخش تصاوير HD

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

تلويزيون HD براي پخش تصاوير HD

 

 
 
چگونه تصوير HD واقعي داشته باشيم؟

تعداد علاقه‌مندان به تلويزيون‌هاي HD روز‌به‌روز در ‌حال افزايش است و حتي همين روزها نيز در خيلي‌ از خانه‌ها مي‌توان يک تلويزيون يا يک نمايشگر LED از نوع HD يافت اما داشتن يک تلويزيون يا نمايشگر HD براي مشاهده تصوير HD کافي نيست بلکه بايد تصاوير نيز به‌طور HD ضبط و پخش شوند.

به عنوان مثال تصويري که به وسيله دوربين VGA يک گوشي تلفن همراه ضبط شده باشد، HD نيست و نمايش آن روي يک تلويزيون HD، نتيجه بدتري در پي دارد.

حال فرض کنيم که يک فيلم يا تصوير با کيفيت HD در اختيار داريم. به‌طور کلي در‌ حال حاضر هر نوع تصوير متحـرک که با حداقل رزولوشن 720i پخش شود، HD محسوب مي‌شود.

عدد 720 عرض تصوير است و با توجه به اين که نسبت تصوير 16 به 9 يا 4 به 3 يا هر نسبت ديگري باشد، مي‌توان تعداد پيکسل‌هاي طول تصوير را نيز محاسبه کرد.

امروزه اين نوع از تصاوير تنها به فيلم‌ها محدود نمي‌شوند بلکه بسياري از بازي‌هاي رايانه‌اي را نيز مي‌توان مثال زد که با کيفيت HD ساخته و پرداخته شده‌اند.

دو شرط لازم براي نمايش تصوير به صورت HD، نمايشگر و خروجي تصوير HD است اما اين دو شرط کافي نيستند.

در هنگام نمايش يک تصوير متحرک به صورت HD اطلاعات بسيار زيـادي از منـبـع تصويـر مثـل رايانـه، Blu-Ray Player ،PS3 Xbox 360 و يا دستگاه‌هاي ديگر به نمايشگر ارسال مي‌شود.

براي انتقال اين حجم از اطلاعات به واسط ارتباطي HDMI نيازمند خواهيد بود. يعني اگر نمايشگر تصوير را از طريق پورت HDMI دريافت نکند، تصوير HD نمايش داده نخواهد شد.

پورت HDMI يک واسط چند رسانه‌اي با پهناي باند 10 گيگابيت بر ثانيه است و تنها اين پورت قادر است تصاوير با کيفيت HD را از پخش‌کننده به نمايشگر منتقل کند. اگر از پورت ديگري به غير از پورت HDMI استفاده کنيد، حتي با وجود نمايشگر و پخش‌کننده HD، در نهايت تصويري با کيفيت DVI يا کم‌تر را دريافت خواهيد کرد.

علاوه بر ايـن پورت‌هـاي HDMI تنهـا پـورت‌هـايي در سيستم‌هاي ديجيتال هستند که امروزه قادر به انتقال تصاوير 3D هستند.

تصاوير 3D با استفاده از فناوري‌هاي مختلفي توليد مي‌شوند. برخي از اين فناوري‌ها صرفا نرم‌افزاري است و با استفاده از ترفندهاي فريب چشم، تصوير سه بعدي ايجاد مي‌شود اما نمونه‌هاي با کيفيت، خروجي سه‌بعدي را با استفاده از دو ستون موازي تفکيک شده از پيکسل‌ها ايجاد مي‌کنند.

زاويه تابش نور در اين ستون‌ها طوري طراحي شده است که چشم چپ يک ستون و چشم راست ستون ديگري از اين پيکسل‌ها را دريافت مي‌کنند و اين اتفاق منتهي به دريافت تصاوير جدا و درنتيجه درک سه‌بعدي از تصوير مي‌شود.

بنابراين موضوع اين تصاوير دو برابر تصاوير معمولي رزولوشن دارند و بديهي است که کابل‌هاي DVI و VGA به هيچ وجه نمي‌توانند با ظرفيت خود آن‌ها را منتقل کنند.

بنابراين اگر قصد داريد يک فيلم سه‌بعدي را روي نمايشگر سه بعدي خود تماشا کنيد، حتما بايد پخش‌کننده تصوير از طريق پورت HDMI به نمايشگر متصل شود.

البته بايد اشاره کرد که ترفندهاي نرم‌افزاري براي نمايش سه‌بعدي مانند ترفند آبي و قرمز و تصاوير نامتقارن، به اين نوع پورت‌ها نيازمند نيستند.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

شنبه 20 خرداد 1391  6:49 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها