0

«بيماري خود شيفتگي» - روزنامه رسالت - محمود فرشيدي

 
salmanjavan
salmanjavan
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 11418
محل سکونت : اصفهان

«بيماري خود شيفتگي» - روزنامه رسالت - محمود فرشيدي

«بيماري خود شيفتگي»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمود فرشيدي است كه در آن مي‌خوانيد؛مقام معظم رهبري هرسال در ايام رحلت حضرت امام خميني( ره )، تحليلي جامع از مسائل روز كشور و جهان ارائه مي‌دهند كه حاوي نكات دقيق و ظريف و هشدار دهنده‌اي ناظر به روند امور و نيازهاي جامعه است. در مراسم امسال نيز معظم له ، عزت ملت ايران را هديه امام عزيز دانستند و وظيفه مسئولين را در مسير حركت به سمت قله‌هاي پيشرفت بسيار سنگين عنوان فرمودند و افزودند:
"در اين مسير هرگونه توقف ، خودشگفتي و غرور، خود محوري ، غفلت ، اشرافي‌گرايي، لذت جويي ، جمع كردن زخارف دنيوي و تلاش براي كسب محبوبيت براي مسئولين ممنوع است."

درباره خود شگفتي بايد گفت: خود شگفتي يا خود شيفتگي يا كيش شخصيت ، حالت حاد و بحراني عارضه‌اي روحي است كه نقطه مقابل آن بيماري خود كم بيني و حالت متعادل آن خود باوري ناميده مي‌شود و همچنان كه برخي بيماري‌هاي جسمي در اقشار خاصي بيشتر زمينه پيدايش دارد و مثلا نقرس را بيماري اغنياء خوانده‌اند ، در برابر بيماري خود شيفتگي نيز اقشار خاصي آسيب پذيرترند و بيشتر در معرض ابتلا به آن مي‌باشند.از جمله اين اقشار مي‌توان به علما و دانشمندان، ثروتمندان و مسئولان اشاره كرد و به طور كلي مي‌توان گفت تمام كساني كه به دليل برخورداري از استعداد برتر و يا قرار گرفتن در موقعيتي خاص و يا اين هردو، به موفقيت‌هاي برجسته‌اي دست مي‌يابند، بيشتراحتمال دارد كه به اين عارضه گرفتار آيند و مشكل اينجاست كه وقتي زمينه ابتلاي اين عارضه در فردي فراهم مي‌آيد ، برخي اطرافيان نيز با چاپلوسي موجب تشديدآن مي‌شوند.

قرآن كريم از ميان ثروتمندان خود شيفته  ، قارون را به عنوان نشانه بارز مثال مي‌زند كه خود را رمز دستيابي به ثروت انبوه خويش و ماندگاري آن مي‌دانست . درباره دانشمندان و علما هم ، معارف اسلامي، خطر خود شيفتگي را مكررا ياد آور شده و هشدار داده است كه حتي علم دين هم اگر با تقوا و تواضع توام نباشد، مي‌تواند به حجابي در برابر حقيقت تبديل شود.

 اما از ميان سه گروه فوق، خطر ابتلاي قدرتمندان و مسئولان به خود شيفتگي بيشتر و پيامدهاي آن براي جامعه زيانبارتر است لذا امام خميني(ره) در كتاب جهاد اكبر ، نسبت به كسي كه قدرت به اوروي آورد قبل از آنكه خود را ساخته باشد، هشدار داده‌اند . اما برخي علائم و عوارض پيدايش خود شيفتگي در مسئولان را مي‌توان اين گونه برشمرد:

قانون گريزي مسئول خود شيفته، چون خود را محور و ميزان قرار مي‌دهد ، در برابر قانون تمكين نمي‌‌كند و با تمسك به هر حربه‌اي مي‌كوشد قانون را دور بزند يا مسكوت بگذارد يا تحريف كند. خود شيفته، قانوني جز قانون خويش را بر نمي‌‌تابد و ديگر قوانين، حتي قانون اساسي را آن گونه كه خود مي‌خواهد تفسير مي‌كند نه آن گونه كه شوراي نگهبان مي‌گويد.

اصول گريزي ، منطق گريزي
رفتار سياسي مسئول خود شيفته غير قابل پيش بيني است و نمي‌توان آن را براساس منطق و اصول تحليل كرد منطق او ، تامين خواسته‌هايش مي‌باشد.به تعبير ديگر او اهل بده بستان سياسي است و به هركجا كه خواسته اش تامين شود،گام مي‌گذارد و چه بسا از خاستگاه اصولگرايي آغاز كند و تندترين شعارها را عليه سران اصلاح طلب سردهد اما اگر نياز احساس كند از مذاكره با سردمداران اصلاح طلب هم ابايي ندارد.

مي‌توان گفت خود شيفتگي ، به تدريج موجب فروكش كردن روحيه انقلابي و تقويت روحيه سازشكاري مي‌شود و چه بسا مسئول خود شيفته  به جايي برسد كه در ارتباط با سياست‌هاي كلان و ارزشهاي انقلاب هم مسئله‌دار شود و در ضرورت محكماتي نظير مقابله با شيطان بزرگ، دفاع از كشورهاي خط مقدم مقابله با اسرائيل ، برخورد با مفسدان و رانت خواران و حتي واجباتي نظير حجاب هم دچار ترديد گردد.

كنار گذاشتن خواص ارزشمدار و جذب نيروهاي فرصت طلب مسئول خود شيفته تاب تحمل كمترين مخالفت را ندارد و به همين دليل تدريجا نيروهاي اصولگرا را كنار مي‌گذارد يا آنان از اطرافش پراكنده مي‌شوند و جاي خود را به بله قربان گو‌ها و فرصت طلب‌ها و افراد مسئله‌دار مي‌دهند.

پرخاشگري سياسي
مسئول خود شيفته ، چون مبناي حركت را "من" قرار داده است نه " مكتب من"، نظم گريز است و عدم تعامل با ساير نهادها و دستگاهها و به رسميت نشناختن اختيارات و جايگاه آنها، از نشانه‌هاي رفتاري اوست.

 در مراحل حادتر، خود شيفته به بيماري توطئه توهم عليه خويش دچار مي‌شود و هركس را كه با او همفكر و همراه نباشد متهم مي‌كند و چه بسا نصايح و رهنمودهاي خيرانديشانه بزرگان را نيز نشات گرفته از همين توطئه و تباني عليه خود بپندارد.

تبليغات عوامفريبانه
در اسلام رمز محبوبيت ماندگار در ميان مردم ، ايمان و عمل صالح است چنانكه امام خميني(ره) يك عمر بدان پايبند ماند و جاودانه شد اما مسئول خود شيفته با تبليغات و وعده‌هاي فريبنده وچشم پركن مي‌كوشد افكار عمومي را به خود جلب نمايد و كسب محبوبيت كند.

انتظارمي‌رود مسئولان مخاطب نصايح دلسوزانه رهبر حكيم انقلاب اسلامي، با گوش جان پذيراي اين توصيه‌ها شوند و از فرصت خطيري كه ملت ايران در اختيار آنان قرار داده است براي اداي وظيفه و ايفاي رسالت خويش حداكثر بهره را ببرند.

ناگهان چقدر زود دیر می شود...

چهارشنبه 17 خرداد 1391  5:10 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها