0

خاطرات شهيدي كه به رمان رسيد

nargese_montazer
nargese_montazer
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 1760

يازدهمين چاپ «نه آبي نه خاكي»٬

نويد شاهد: رمان «نه آبي نه خاكي» نوشته علي موذني است كه وي اين رمان را بر اساس مطالب دفتر چه خاطرات شهيد سعيد مرادي نگاشته٬به تازگي از سوي انتشارات سوره مهر به چاپ يازدهم رسيده است.

به گزارش نويد شاهد به نقل از پايگاه خبري سوره مهر اين كتاب در اصل دفترچه خاطرات 6 سال حضور شهيد مرادي در جبهه بوده كه به قلم خود او نگاشته شده است.

در ابتداي كتاب، جريان وداع شهيد مرادي با خانواده اش براي حضور در ميدان جنگ، سپس آشنايي اش با ابراهيم رحماني، محمد جوادي، عباس شاكري، علي ماكت و رضا شعباني و پسر پانزده ساله اي به نام رسول روايت مي شود كه همه اين افراد به جز ابراهيم رحماني شربت شهادت نوشيده اند.

كتاب «نه آبي نه خاكي» روايتگر خاطرات شهيد مرادي در لشكر 17 علي بن ابي طالب (ع) بوده است. او در اين كتاب از هم رزمانش، دوستي هايش، صميميت و خلوص رزمندگان، شوخي ها و خنده هايشان، مناجات ها و راز و نيازهاي خالصانه در تاريكي هاي شب، زيارت امامان معصوم (ع) در خواب و... مي گويد. همچنين او از نبرد تن به تن با دشمن، مشاهده صحنه شهادت رزمندگان و آموزش هايشان در آب و خاك نيز گفته است.

نثر روان، ساده و بي ابهام و همچنين استفاده از تعابير دقيق و وصفي زيبا و دقت در نقل جزئيات موجب شايستگي اثر شده است. اما به طور قطع مي توان گفت آنچه مايه برتري اين كتاب گرديده نادربودن حوادث و شگفت نمودن وقايعي است كه براي صاحب خاطره به وقوع پيوسته است.

شروع دفترچه خاطرات (نه آبي نه خاكي) به اين صورت است:من با نوشتن اين دفترچه يا اصولاً نوشتن خاطرات، به آرزويي پاسخ مي دهم كه نويسندگي است. حالا اگر نفس پروري است، باشد. البته نيست، چون مي گويند براي نويسنده شدن هم بايد سختي كشيد همان طور كه براي كشتن نفس بايد سختي كشيد. پس نوشتن هم عين نفس كشي است، به خصوص اگر حديث نفس باشد. شنيده ام حديث نفس براي خودش يك جور تكنيك است. نمي دانم اين تكنيك چه فلسفه اي را با خود همراه دارد، اما من خودم نفسم را با اين فلسفه حديث مي كنم كه آن را به چنگ آورم يا در چنگ گيرم. - يعني مي توانم؟

كتاب«نه آبي نه خاكي» توليد دفتر آفرينش هاي ادبي است كه در قطع رقعي از سوي انتشارات سوره مهر به چاپ يازدهم رسيده است.

انتهاي خبر/

سه شنبه 16 خرداد 1391  10:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها