0

جلوگیری از ورود 120 محموله كالای غیراستاندارد طی دو ماه نخست سال

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

جلوگیری از ورود 120 محموله كالای غیراستاندارد طی دو ماه نخست سال

تهران-مدیركل بازرسی كالا و امور صادرات و واردات سازمان ملی استاندارد گفت:در دو ماه ابتدایی سال جاری از ورود 120 محموله كالای غیراستاندارد به كشور جلوگیری شد.

1391/03/16 - 08:38

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا 'نیره پیروز بخت'روز سه شنبه در نشستی خبری با اشاره به اینكه 120 محموله مكشوفه شامل اقلامی چون اسباب بازی،لوازم برقی ،لوازم خانگی و غیره بوده است،اظهار داشت:در سال گذشته نیزاز ورود 600 محموله غیر استاندارد به كشور جلوگیری شد.

وی همچنین با بیان این كه تفاهمنامه استاندارد با كشور چین در حال اجرا است،افزود:طبق این تفاهمنامه تمام كالاهای وارداتی از چین باید گواهینامه نهاد بازرسی این كشور(CIQ) را داشته باشند و این كشور نباید برای صدور این گواهینامه هیچ گونه مبلغی از بازرگانان ایرانی دریافت كند.

وی یادآورشد از نظر ما تنها این گواهی نامه برای تعیین استاندارد یك كالای وارداتی كافی نبوده و سازمان استاندارد به صورت تصادفی از كالاهای وارداتی به ایران در همان كشور مبدا نمونه برداری می كند و آنها را مورد بررسی قرار می دهد.

پیروز بخت گفت:تاكنون تنها یك مورد از كالاهای وارداتی از چین كه گواهی نامه (CIQ)را نیز داشته است غیراستاندارد تشخیص داده شده كه اقدامات لازم در این خصوص صورت گرفته و در دست پیگیری است.

مدیركل بازرسی كالای سازمان ملی استاندارد ایران تصریح كرد:در ایران بیش از پنج هزار تعرفه كالایی در نظر گرفته شده در حالی كه این تعداد در چین دو هزار و 11 مورد می باشد و این امر مسائلی در زمینه مطابقت كالایی دو كشور را بوجود آورده بود كه هم اكنون رفع شده است.

**كاهش كیفیت در خودرو مشاهده نكرده ایم

پیروزبخت درباره كاهش كیفیت خودروهای تولید داخل به علت استفاده از قطعات وارداتی بی كیفیت ،اظهارداشت:كاهش كیفیتی در خودروهای داخلی مشاهده نكرده ایم و قطعاتی كه از كشورهای دیگر وارد می شود ضوابط مورد نظر خودروسازان را دارا است.

وی افزود:از نظر قوانین استاندارد اگر قطعات خودرو از كشور تولید كننده یا شركت تولید كننده وارد شود مساله ای نداشته و مورد بررسی قرار نمی گیرد اما اگر این قطعات از كشورثالث وارد شود دقت لازم در بررسی این نوع قطعات لحاظ می شود.

**اعمال تغییرات در بسته حمایتی از صادرات و واردات

مدیركل امورصادرات و واردات سازمان ملی استاندارد ایران در باره بسته حمایتی از صادرات و واردات ،بیان داشت: این بسته سال گذشته ابلاغ شد و در چند روز آینده نیز در سایت سازمان استاندارد قرار می گیرد تا امكان استفاده بازرگانان و تولیدكنندگان فراهم شود.

پیروز بخت یادآور شد ، در این بسته برخی قوانین واردات برای حمایت از تولید كنندگان تسهیل شده كه از جمله آنها می توان به واردات مواد اولیه واسطه ای و ماشین آلات خط تولید اشاره كرد در صورتی كه تعهد تولید كننده را مبنی بر استاندارد بودن دارا باشد ،از نظر ما نیز مشكلی برای ورود به كشور ندارد.

وی تاكید كرد: این تسهیلات به دلیل این كه واحدهای تولیدی با مشكلی در تامین مواد اولیه و تاخیر در ترخیص از گمركات مواجه نشوند لحاظ شده اما این موارد نیز به طور تصادفی مورد بازرسی قرار می گیرد.

پیروز بخت افزود: در هر صورت تولید كنندگان نیز باید در نظر داشته باشند كه واردات مواد اولیه غیركیفی برای تولید به ضرر خود آنها است زیرا آنها در انتهای تولید برای عرضه كالای خود باید مجوز سازمان استاندارد را دریافت كنند.

من آن گلبرگ مغرورم که می میرم زبی آبی  ،  ولی با منت و خواری پی شبنم نمی گردم

                          صــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سه شنبه 16 خرداد 1391  3:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها