0

بانک‌ها تسهیلات مورد نیاز تولید را تأمین کنند

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

بانک‌ها تسهیلات مورد نیاز تولید را تأمین کنند

نسخه چاپيارسال به دوستان
رئیس سازمان بازرسی کل کشور:
بانک‌ها تسهیلات مورد نیاز تولید را تأمین کنند

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: همه دستگاه های نظارتی با روشنی، وضوح و قاطعیت اعلام می‌کنم بانک‌ها باید تسهیلات مورد نیاز تولید و به خصوص سرمایه در گردش مؤسسات و شرکت‌ها را تأمین کنند.

خبرگزاری فارس: بانک‌ها تسهیلات مورد نیاز تولید را تأمین کنند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی با حضور در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تبریز، ضمن دیدار با فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی مشکلات و معضلات آنان را بررسی کرد.

در این نشست برخی اعضای اتاق بازرگانی تبریز ضمن ارائه گزارش فعالیت‌های اقتصادی استان، مشکلات و معضلات این حوزه را مطرح کرده و از رئیس سازمان بازرسی خواستار پیگیری آنان شدند.

وی با بیان اینکه مرکز تلاش، همت، کوشش، سازندگی و خدمت به مردم همین اتاق‌های بازرگانی استان‌ها است، به ابراز شگفتی رئیس اتاق بازرگانی تبریز از میزان استقبال اعضای اتاق بازرگانی استان از این نشست اشاره کرد و گفت: برخی از دوستان گفتند این میزان استقبال به خاطر این است که مشکلات فعالان اقتصادی استان خیلی حاد و شرایط سختی بر آنان حاکم است. با این بخش موافقم.

پورمحمدی گفت: ولی بخش دیگر را من اضافه می‌کنم. شما اینجا جمع شدید چون به تولید وفادار بوده و تولید برای شما ارزش و افتخار است. فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی اینجا گرد هم آمدند تا بررسی شود و ببینیم چه گره ای می‌توانیم از سر راه تولید بر داریم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اظهارات یکی از حاضرین گفت: ایشان گفتند «برای حل مشکلات راهی پیدا خواهیم کرد یا راهی خواهیم ساخت» که تعبیر بسیار زیبایی بود.

وی ادامه داد: دو مناسبت در پیش داریم که در ارتباط با آن دو نکته عرض می‌کنم. اول میلاد مبارک امیرالمؤمنین(ع) است. می‌خواهم به تعبیر امام علی(ع) درباره شما اشاره کنم؛ حضرت در نامه خود خطاب به مالک والی مصر فرمود: «ای مالک! نسبت به صنعتگران و پیشه‌وران توجه کن، توجه و حل مشکلات آن‌ها بیش از توجه ات برای اخذ مالیات و عوارض از آن‌ها باشد. فعالیت و نشاط صنعتگران و پیشه‌وران موجب رونق کشور می‌شود.»

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: نکته دیگر این است که در ایام ماه رجب قرار داریم. پیامبر(ص) فرمود این ماه، ماه مغفرت است. یکی از ذکرهای وارد در این ماه، ذکر استغفار است. در رابطه با کار شما و استغفار یک نکته را مطرح می‌کنم. خداوند در قرآن آیه ای دارد که بسیار عجیب و پر معنا است. خداوند در سوره مبارکه نوح می‌فرماید«فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارًا. یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُمْ مِدْرَارًا. وَیُمْدِدْکُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَیَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَیَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهَارًا. به آنها گفتم از پروردگار خویش آمرزش بطلبید که او بسیار آمرزنده است.

تا بارانهای پر برکت آسمان را پی در پی بر شما فرستد،و شما را با اموال و فرزندان فراوان امداد کند، و باغ‌های سر سبز و نهرهای جاری در اختیارتان قرار دهد.» همه ما گرفتاریم. یا صنعت ما خوابیده و یا تجارت و تولید ما با مشکل روبرو شده است. به قول یکی از اعضا یا باید مشکل را برطرف کرد و یا راهش را ساخت. اما باید بدانیم برای ساختن این راه از کجا شروع کنیم. خدا در آیه فوق به ما می‌گوید باید از استغفار شروع کنیم.

مسئولان، دردها و مشکلات فعالان اقتصادی را بشنوند

وی با اشاره به اظهارات فعالان اقتصادی در این نشست، تصریح کرد: مطالبی که در اینجا مطرح شد بسیار ارزشمند و اساسی بود؛ بخش‌هایی از اظهارات دوستان، درد دل، دل نگرانی، اشکالات و نقدهای جدی حوزه اقتصاد بود. این مطالب و دغدغه‌ها باید گفته شود و توسط مسئولان نیز شنیده شود. در این نوع جلسات این طور نیست که راه حل همه مشکلات دست ما باشد و یا بتوانیم همه مشکلات را حل کنیم. مهم این است که مسئولان دردها و مشکلات فعالان اقتصادی را بشنوند. بخشی از مطالبی که اینجا گفته شد مطالب تحقیقی و تحلیلی دقیقی بود. این مطالب برای من آموزنده بود و به این خاطر از بزرگوارانی که آن‌ها را مطرح کردند تشکر می‌کنم.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: واقع امر این است که دغدغه های شما را رهبر معظم انقلاب نیز دارد. اگر رهبری دغدغه شما را نداشتند امسال را تولید ملی نام‌گذاری نمی‌کردند. ایشان همه را دعوت کرد که امسال تولید ملی را مورد توجه قرار دهند. ایشان همچنین فرمول تولید ملی را مطرح فرمودند؛ یعنی باید کار و سرمایه به کمک هم بیایند تا به تولید ملی برسیم. ولی ظاهراً ما مدیران، مشکل و مزاحم آن‌ها هستیم. انشاء الله ما مزاحم و مانع نباشیم.

وی با اشاره به اظهارات یکی از فعالان اقتصادی حاضر در نشست که می‌گفت ما بیشتر از تحریم خارجی از تحریم داخلی رنج می‌بریم، گفت: دغدغه های شما جدی و درست است. نمی‌خواهیم باور کنیم ولی این قدر شنیده‌ایم که در حال تسلیم شدن هستیم. به جز این نشست در جاهای دیگر بارها به ما گفته شد از تحریم خارجی نمی‌ترسیم، بلکه تحریم داخلی ما را از پای در آورده است. این انتقاد را جاهای مختلف می‌شنویم. می‌خواهیم باور نکنیم ولی این نگرانی وجود دارد.

پورمحمدی با اشاره به ظرفیت‌ها و موفقیت‌های استان آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان و تبریز جایگاه ویژه ای دارد. یکی از حاضران تاکید داشت که تبریز در صنعت پیشگام است ولی من می‌خواهم بگویم آذربایجان به همان قدر که در صنعت پیشگام است در فرهنگ، سیاست و تاریخ کشور هم پیشگام است.

افزایش فوق‌العاده هزینه‌ها گریبان گیر تولید شده است

پورمحمدی در بخش دیگر از این نشست گفت: یکی از تولید کنندگان حاضر در این نشست گزارشی از هزینه های تولید را مطرح کرد. بر اساس این گزارش بایستی نرخ کالاهای تولیدی چند برابر افزایش پیدا کند. افزایش فوق‌العاده هزینه های تولید را قبول داشته و می‌دانیم که این مسئله گریبان گیر تولید شده است. از سوی دیگر در این زمینه پیشنهاداتی ارائه شد که نیازمند تأمل و دقت بیشتری است. بنده تمام این پیشنهادات را با کارشناسان سازمان بازرسی و دولت مطرح می‌کنم تا بررسی کنیم که چطور با تشریک مساعی می‌توانیم این پیشنهادات را تعقیب کنیم.

یکی از فعالان اقتصادی با بیان اینکه اخیراً بخشنامه ای صادر شده مبنی بر اینکه صاحبان چک برگشتی هفت سال از خدمات دولتی و بانکی محروم می‌شوند، از رئیس سازمان بازرسی خواست تا این مسئله را پیگیری و در راستای لغو آن تلاش کند. پورمحمدی نیز در پاسخ به این فعال اقتصادی ضمن تردید در قانونی بودن این بخشنامه گفت: در این باره قضاوت قطعی نمی‌توان کرد. اما با توجه به آشنایی که با قوانین به خصوص قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد دارم، این بخشنامه خلاف قانون است و وجاهت قانونی ندارد. البته این مسئله را به صورت قطعی نمی‌گویم اما قطعاً آن را بررسی می‌کنم. چرا که طبق قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد هر گونه تحریم و ممنوعیت درباره صاحبان چک برگشتی باید توسط یک کمیته متشکل از سه قاضی رای داده شود. باید پیگیری دقیق شود.

به بانک‌ها نگفتیم وام ندهید بلکه گفتیم غیرقانونی تسهیلات ندهید

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در واکنش به اظهارات یکی از فعالان اقتصادی مبنی بر اینکه سیستم بانکی در خدمت تولید نیست، گفت: با شوکی که اخیراً بانک‌ها به واسطه کشف فساد بانکی اخیر دیدند مقداری زمین گیر شدند. اخیراً هر کجا پا می‌گذاریم گفته می‌شود بانک‌ها می‌گویند سازمان بازرسی اجازه نمی‌دهد ما وام و تسهیلات بدهیم. این در حالی است که هیچ گاه نگفتیم وام ندهید، بلکه گفتیم غیرقانونی وام ندهید. جالب آنکه اخیراً رئیس یکی از بانک‌های بزرگ به من گفت چندین طرح بزرگ برای اعطای تسهیلات دارم که از سازمان بازرسی می‌خواهم نظر بدهد که چکار کنم. من گفتم این چه حرفی است و اگر نظر من را بخواهید باید به همه وام بدهید.

بانک‌ها باید تسهیلات مورد نیاز تولید را تأمین کنند

وی در ادامه تاکید کرد: همه دستگاه های نظارتی و بنده به عنوان رئیس هیئت نظارت بر صندوق توسعه ملی با روشنی، وضوح و قاطعیت اعلام می‌کنم بانک‌ها باید تسهیلات مورد نیاز تولید و به خصوص سرمایه در گردش مؤسسات و شرکت‌ها را تأمین کنند. نباید کسی بگوید سازمان بازرسی یا مؤسسات نظارتی مانع اعطای تسهیلات هستند. این حرف را نباید پذیرفت.

پورمحمدی با اشاره به درخواست فعالان اقتصادی در نشست حاضر گفت: برخی حاضران درخواست کردند که تلاش شود تا قانون در کشور حاکم شود و از دست سلایق عاجزیم و ما را از سلایق نجات دهید. این حرف کاملاً درست است؛ رسالت سازمانی ما نیز همین است. الآن فکر می‌کنیم بسیاری از مشکلات به خاطر بی توجهی به قوانین است. این دغدغه جدی است و همه حرف ما با مسئولین این است که کار خوب کاری است که با قانون مرتبط باشد.

وی افزود: به عقیده من حتی اگر نیاز باشد کمی سرعت را کم کنیم؛ ولی قانون را محترم بشماریم. ارزش این کار بیشتر است. چرا که بر اساس روایات اگر سرعت داشته باشیم چنانچه در جایی منحرف شدیم فاصله مان از هدف بیشتر می‌شود. از این جهت خواست ما رعایت قوانین و ضوابط است. گاهی اوقات به مسئولین می‌گوییم شما زحمت زیاد می‌کشید؛ مطالبات جدی را مطرح کرده و قول می‌دهید ولی چون اجرای شما طبق ضوابط و برنامه ریزی نیست به جای پیشرفت بیشتر، دچار عقب‌ماندگی و توقف شده‌ایم.

با رعایت قوانین بخش بزرگی از مشکلات اقتصاد کشور حل می‌شود

پورمحمدی ادامه داد: در نشست‌هایی که با اعضای اتاق بازرگانی استان‌های مختلف دارم عموماً یک گله هم از بخش خصوصی بیان می‌کنم. به دوستان بخش خصوصی می‌گویم بی انضباطی تنها در دولت مطرح نیست، بلکه در بخش خصوصی نیز وجود دارد. ولی چون شما این قدر مشکل دارید این مسئله را مطرح نمی‌کنم. ولی به طور کلی اگر همه تلاش کنیم قوانین رعایت شود بخش بزرگی از مشکلات این بخش رفع می‌شود. طبعاً توصیه ما به خصوص به دست‌اندرکاران اجرایی این است که به قوانین ملتزم باشند. وقتی مسایل را پیگیری می‌کنیم با هم کلنجار رفته و گاهی وقت‌ها، اوقات تلخی نیز می‌شود. گاهی هم دولت از دست ما گله می‌کند.

این گرفتاری ما است که اقتصاد متکی به کار و تولید نیست

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه ما با حاکمیت پولی مواجه هستیم، تصریح کرد: این گرفتاری ما است که اقتصاد ما متکی به کار و تولید نیست. به همین دلیل باید این نظام پولی و مالی تغییر کند و این دغدغه جدی است. در ساختار کنونی به جای اینکه کارخانه های ما رونق پیدا کند بانک‌ها رونق پیدا می‌کنند.

وی افزود: البته بخیل نیستیم ولی باید بین بنگاه های اقتصادی و مالی یک توازن برقرار باشد. چرا که غیر از این باشد با مشکلات زیادی مواجه خواهیم بود؛ معلوم است که سود در پول است نه کار و تولید. این دردسر بزرگ ما است و حتماً باید برطرف شود. البته ما مقام مجری نیستیم. مهم این است که این حرف‌ها را شنیده و به دستگاه های مربوط منتقل کنیم. نمایندگان مجلس باید تلاش کنند این مباحث را جدی‌تر در حوزه تصمیم گیری قرار داده تا این دغدغه‌ها کاهش پیدا کند.

وی در پایان به درخواست برخی نمایندگان اصناف مختلف حاضر در این نشست اشاره کرد و گفت: درخواست نمایندگان اصناف جزو برخورد با تخلفات است. سازمان بازرسی کل کشور این موضوعات را جدی‌تر پیگیری می‌کند. امیدوارم با تعامل این موضوعات حل شود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 16 خرداد 1391  10:14 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها