0

مهمترین عامل عبور عراق از چالش‌های پیش رو اتحاد و همبستگی است

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

مهمترین عامل عبور عراق از چالش‌های پیش رو اتحاد و همبستگی است

نسخه چاپيارسال به دوستان
بیانیه دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان به مناسبت سالروز تاسیس آن
مهمترین عامل عبور عراق از چالش‌های پیش رو اتحاد و همبستگی است

خبرگزاری فارس: دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق به مناسبت سی و هفتمین سالروز تاسیس این اتحادیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به چالش‌هایی که دولت عراق با آن روبروست، اتحاد را اصلی‌ترین عامل عبور از چالش‌های پیش رو خواند.

خبرگزاری فارس: مهمترین عامل عبور عراق از چالش‌های پیش رو اتحاد و همبستگی است

به گزارش خبرگزاری فارس، دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق به مناسبت سی و هفتمین سالروز تاسیس این اتحادیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به تحولات منطقه و چالش‌هایی که دولت عراق با آن روبروست، اتحاد را اصلی‌ترین عامل عبور از چالش‌های پیش رو خواند. 

مشروح این بیانیه از نظر خوانندگان می‌گذرد.

خانواده‌های سربلند شهدا

هموطنان عزیز کردستان

دوستان و هواداران اتحادیه میهنی کردستان

امروز سی و هفتمین سالروز تاسیس اتحادیه میهنی کردستان و سی و ششمین سالروز قیام نوین خلق کرد است، به همین مناسبت گرمترین تبریکات خود را تقدیم می‌داریم.

وقتی بدین مناسبت نگاهی به گذشته می‌اندازیم، از گذشته‌ای سرشار از افتخار و سربلندی لبریز می‌شویم، چرا که خرمنی غنی را پیش رو داریم که بدون وقفه توسط مبارزان اتحادیه میهنی کردستان چه در دوران مبارزات مسلحانه و چه بعد از قیام، برای اولین بار در تاریخ برای ملتمان به ارمغان آورده شده‌اند. بی شک این همه دستاورد در سایه‌ خون شهدا و انفال شدگان و بمباران شیمیایی شهرها و روستاها، آلام و سختی‌های جانبازان و تلاشهای خستگی ناپذیر پیشمرگان و اراده آهنین زندانیان سیاسی و تلاش کارگران و کشاورزان و زنان و دانشجویان و سایر اقشار دیگر جامعه حاصل شده است.

هموطنان عزیز

اتحادیه میهنی کردستان از بدو تاسیس با مطالعه علمی جامعه کردستان و نیروهای اجتماعی مبارزه و انقلاب، افکار  و عملکرد و همچنین مبارزات کردی را دچار تغییرات بنیادین کرد. تنوع طبقاتی و اجتماعی را به سمت تنوع سیاسی سوق داد و دروازه‌ای به روی پلورالیسم سیاسی گشود و زمینه را برای مشارکت همه‌ اقشار و طبقات، برای شرکت در رهبری انقلاب و مبارزات فراهم کرد و این نظریه و تئوری برای مبارزات کردی در ساختار و تشکیلات خود اتحادیه میهنی کردستان برجسته شد. بدین روش مفهوم مبارزه و رهبری دسته جمعی را جایگزین مبارزه تک حزبی و تک رهبری کرد. این تغییر و تحول فاکتوری سرنوشت‌ساز در راستای کسب موفقیت قیام در آینده بود. 

اتحادیه میهنی کردستان در مقابل نیم قرن تاریخ استراتژی خودمختاری، استراتژی حق تعیین سرنوشت را انتخاب کرد و نقطه عطفی در جنبش سیاسی بوجود آورد که بعدها در انتخابات پارلمان کردستان و با توجه به شرایط و اوضاع آن زمان و علیرغم کشمکش‌های اقلیمی و داخلی، اتحادیه میهنی کردستان فدرالیسم را به عنوان اهداف و آرمان خود انتخاب کرد که خوشبختانه پارلمان کردستان نیز در اسرع وقت فدرالیسم را به عنوان استراتژی مرحله نوین مبارزه در کردستان عراق اعلام کرد و بعد از سقوط رژیم صدام نیز این شعار در قانون اساسی عراق تثبیت شد.

اتحادیه میهنی کردستان در انتخابات پارلمان کردستان و تشکیل حکومت اقلیم و بعدها توسعه حیات دموکراسی نقش سازنده‌ا‌ی ایفا کرده است. از همه مهمتر؛ همه‌ قوانین مدرن و دموکراتیک از قبیل اصول آزادی، سکولاریسم، تساوی حقوق زن و مرد؛ همگی ناشی از اقدامات و تلاش‌های اتحادیه میهنی کردستان بوده است. بی‌گمان تثبیت دستاوردهای دموکراتیک کنونی کردستان کاری سهل نبوده و در این راستا اتحادیه میهنی کردستان با ده‌ها چالش و کشمکش فکری و سیاسی و قانونی و حتی نظامی نیز روبرو شده است، اما بالاخره، این اتحادیه میهنی کردستان و جبهه توسعه و دموکراسی‌خواهی بودند که پیروز شدند.

دوستان اتحادیه میهنی کردستان

این بخش از دستاوردهای کنونی که از تاثیر و فداکاری‌های اتحادیه میهنی کردستان حاصل شده‌اند، زیرساخت و زیربنای مستحکمی، برای آینده تشکیل داده‌اند. برای نمونه، تجربه فدرالی کنونی، موجب شده است که دوباره مفهوم حق تعیین سرنوشت مورد بحث و بررسی قرار گیرد، زیرا در حال حاضر کشمکش‌ها بر سر وجود یا عدم وجود نظام دموکراتیک و حیات دموکراسی و تعدد حزبی نیست، بلکه تلاش اتحادیه میهنی کردستان و همفکران اجتماعی و فکری آن توسعه بیشتر مفهوم حق تعیین سرنوشت و حفظ و گسترش حکومت دمکراتیک و مدرن و گسترش مداوم دمکراسی در همه ابعاد آن است.

لیست موضوعاتی که هم اکنون جوهر اصلی سعی و تلاش اتحادیه میهنی است، مسایلی عدیده‌ای را در بر می‌گیرد از جمله گسترش و توسعه جامعه مدنی، آزادی بیان، حقوق شهروندی، تساوی حقوق زن و مرد، تغییر قوانین حوزه خصوصی، سیستم بازار آزاد، توسعه‌ انسانی، احیای صنایع و بخش کشاورزی و غیره. جدای از این دستاوردها نمی‌توان از این هم گذشت که مناطق تحت نفوذ و کنترل اتحادیه میهنی کردستان از لحاظ بمباران شیمیایی و تخریب روستاها بیشترین فجایع و ویرانی در آن اتفاق افتاده است. اتحادیه میهنی کردستان علیرغم مشکلات فراوان، در یک حرکت فراگیر و در کمترین مدت این مناطق را بازسازی کرد.

بی گمان تغییرات سیاسی و اجتماعی و فکری که در منطقه روی داده و هنوز هم در در جریان هستند، آینده متغیری را نشان می‌دهند، به همین دلیل است که اتحادیه میهنی کردستان وظیفه خود می‌داند برای آینده آماده و مجهز باشد و معتقد است که مبارزانش می‌توانند در آینده توسعه سیاسی و اجتماعی و اقتصادی نقشی فعال‌تر و مثمرثمر را ایفا کنند. هر چند دستاوردهای گذشته مایه افتخارند و زیربنای محکمی برای ثبیت آینده‌ای روشن و توسعه یافته است، اما چون وظایف و آرمان‌های امروزه‌ ما در راستای آینده هستند، به همین خاطر معتقدیم برای آنکه سطح وظایف و اهداف در راستای سطح توقعات مردم کردستان در آینده باشد لازم است با دیدی انتقادی و علمی به سیستم حزبی و سیاسی خویش بنگریم تا مبارزان خود و همچنین ملتمان را با مفاهیم نوین و ابزار نوین برای آینده مهیا و آماده سازیم. در بطن خویش بازسازی و اصلاحات همه جانبه انجام دهیم و برون از بطن حزب نیز مناقشات و کشمکش‌های فکری و سیاسی مناسب را قبول کند و در مسایل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی بیشتر و بیشتر پیش قدم باشد، زیرا به علت دلایل محتوایی و داخلی و برخی کم و کاستی‌های سیاسی و حکومتداری که وجود دارند، باید امید به آینده را در بین اقشار مردم کردستان احیا کند. در برخی از ابعاد اجتماعی و فرهنگی و حزبی یک نوع نگرانی در جریان است، در این بین نیز اتحادیه میهنی کردستان به سهم خویش نیز مسئولیت‌هایی را بر گردن دارد.

در این ایام که ایام سالروز تاسیس یک حزب سیاسی کردستان است حزبی که تاسیس و تداوم آن همیشه آینده ساز بوده است، جا دارد در این‌جا به همه طبقات و اقشار مردم کردستان بخصوص جوانان و زنان و زحمتکشان بگوییم؛ با روحیه‌ای امیدوارکننده خود را برای آینده آماده کنند زیرا آینده‌ای درخشان و توسعه یافته در انتطار ملتمان است. اتحادیه میهنی کردستان و همه نیروهای دموکراسی‌خواه حقیقی برای پاسداری از تجربه دمکراسی و دستاوردهای حاصل از آزادی و مبازره در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و ریشه کن کردن پدیده‌های زشت حکومتداری تلاش می‌کنند.

می‌دانیم که شما از اتحادیه میهنی کردستان انتظارات بیشتری دارید و این انتظارات و توقعات هم به جاست، زیرا تجربیات گوناگونی با آن دارید و انتظار دارید که براساس سطح امیال و آرزوی و خواسته‌های شما باشد. هم‌زمان اتحادیه میهنی کردستان است که باید برای برعهده گرفتن وظایفی که بر دوش وی است به ویژه در مورد عدالت اجتماعی و دستاوردهای طبقاتی مانند یک نیروی سوسیال دمکرات خود را آماده کند. بی شک در این برهه آماده سازی و آماده شدن و مستحکم‌تر کردن انسجام بین نیروها از وظایف اصلی دوستان اتحادیه میهنی می‌باشد.

هموطنان مبارز

امسال در شرایطی مراسم یادبود را برگزار می‌‌کنیم که تمام منطقه با تغییراتی مواجه است و احتمال هر تغییری می‌رود، فرصتها مهیا هستند اما بی‌خطر و بی‌تهدید نیستند، به همین دلیل می‌توان گفت همچنان که اوضاع برای همه منطقه سرنوشت ساز است برای کردستان نیز سرنوشت ساز خواهد بود، چرا که مرحله‌ای حساس و نیازمند تفکری دقیق است. وحدت و همبستگی سیاسی و اجتماعی کردستان از فاکتورهای مهم است و برای آینده‌ای روشن و درخشان کاملاً لازم و ضروری است. بی‌گمان ائتلاف و همپیمانی اتحادیه میهنی کردستان و حزب دمکرات کردستان درحال حاضر امتحان مهمی است که تاکنون موفق بوده است. با تفاهم و درک اوضاع و شرایط داخلی و منطقه‌ای و با تصمیمات مشترک وظایف مشترک انجام گیرد، با سیاستی فراگیر و با وحدت و همبستگی بین کردها و جناحهای مختلف می‌توان تهدیدات و خطراتی که روبروی ماست زدوده شوند.

اوضاع و شرایط کنونی اشتباه را بر نمی‌تابد و انجام دادن وظایف عمومی مشترک نیز قابل تاخیر نیست. هم اکنون اوضاع سیاسی کردستان نه تنها اوضاع کردستان عراق بلکه باقی بخشهای کردستان نیز متفاوت است و احتمال پیشرفت شرایط به نفع ملتمان در پیش است و احتمال تکرار تهدیدات و خطرات و تراژدی‌هایی که در یک قرن گذشته بر سر ملتمان آمده، خیلی زیاد است. این هم بدان معناست که فرصت‌هایی در مقابل ماست که همه باید به وحدت و همبستگی بین همه جناحهای سیاسی کردستان و همچنین به نهادی اصلی کردستان عراق ملتزم باشند. وحدت بین ملتمان شرط وجود و تدوام ماست.

در مورد عراق نیز باید گفت که این کشور در حال گذر از بحران عمیقی است و بی اعتمادی شدیدی بین جناحهای سیاسی و فراکسیون‌های پارلمان عراق موجود است.

تاکنون همه تلاش‌هایی که برای عبور از این بحران صورت گرفته است به نتیجه‌ای نرسیده و بحران‌ها عمیق‌تر شده و افق تاریک منازعات جاری تغییر چندانی نکرده است.

بی‌گمان این بحران‌ها گریبان اقلیم کردستان و ملتمان را نیز گرفته‌اند، زیرا بسیاری از حقوق و مطالبات اقلیم کردستان بین کردستان عراق و بغداد به حالت معلق و حل نشده باقی مانده است و صراحتاً اعلام می‌کنیم که این حقوق در معرض تهدیدی جدی قرار دارند. بحرانهای آشکار و نهان، کشمکش‌ها و اختلافات میان جناحها، عملکرد داخلی و خارجی، عمیق شدن بحرانها و تداوم بحرانها و بروز کشمکش‌ها در منطقه و جهان اسلام، آینده دولت عراق به عنوان یک دولت موفق را دچار سوال و تردید کرده است، بی‌گمان این مسئله مورد توجه و نگرش و تفحص مشترک همه جتاحهای سیاسی کردستان قرار می‌گیرد. به منظور آمادگی جهت دفاع از دستاوردی حاصل شده و تلاش برای خواسته‌هایی که هنوز به دست نیامده‌اند و از سوی دشمنان موانع بر سر آن ایجاد می‌شود و برعلیه آن می‌کوشند. همچنین باید خود را آماده کرد برای هرگونه احتمالی که شاید بر عراق مسلط می‌شود. ما معتقدیم که در راستای آمادگی خودمان برای مقابله با هر گونه اتفاق احتمالی، پیش شرط اصلی آن وحدت و همبستگی ملتمان است که اتحادیه میهنی کردستان برای کسب و استقرار آن از آمادگی تمام برخوردار است. بی شک برای ایجاد زمینه لازم در این باره ارتباط سالم و دموکراتیک نیاز اصلی است.

در خاتمه به همین مناسبت سلام و درود گرم اتحادیه میهنی کردستان به ارواح شهیدان کردستان، به خانواده‌های معظم شهدا و انفال‌شدگان، به جانبازان و زندانیان سیاسی و سایر اقشار مردم کردستان و به تک تک اعضا و هواداران اتحادیه میهنی کردستان چه در داخل و چه در خارج از کردستان تقدیم می‌کنیم. سلام به همه مبارزان کرد.

با آرزوی موفقیت مبارزات ملت کرد

پیش بسوی آینده‌ای درخشان

دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان

 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 16 خرداد 1391  9:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها