0

اجرای طرح سلامت مردان(ســما) در مراکز بهداشتی درمانی قم

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12867
محل سکونت : قم

اجرای طرح سلامت مردان(ســما) در مراکز بهداشتی درمانی قم

 سلامت

برای نخستین بار در کشور طرح سلامت مردان ایرانی(سما) در مراکز بهداشتی درمانی روستایی استان قم آغاز شد.

در این طرح که در مراکز بهداشتی درمانی کرمجگان و فردو آغاز شده است، رابطه بین بروز بیماریهای غیرواگیر شایع (از قبیل بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، مشکلات اسکلتی، روانی در مردان گروه سنی 25 تا 60 سال با سبک زندگی آنان ارزیابی می شود.

در این طرح پس از فراخوان افراد جهت مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی پرونده بهداشتی محتوی فرم ارزیابی سلامت مردان، بررسی وضعیت موجود، سوابق بیماریهای قبلی فرد و بستگان، سبک زندگی و رفتارهای تغذیه ای برای آنان تشکیل می شود.

پس از ارزیابی نهائی پزشک مرکز و احتمال بروز هرگونه بیماری خاص در فرد، تشخیص داده خواهد  شد و در صورت عدم وجود مشکل، ارزیابی دوره ای، هر 3 سال یکبار انجام می شود که در صورت بروز مشکل احتمالی، ارجاع فرد به مراکز بالاتر و بررسی های پاراکلینیکی لازم از جمله آزمایشگاه، رادیولوژی انجام خواهد شد.

در این طرح، واحدهای بهداشت خانواده،مبارزه با بیماریها، تغذیه و آموزش بهداشت استان و شهرستان قم با یکدیگر همکاری می کنند..

در حال حاضر این طرح بطور پایلوت در استان قم و در آینده در سراسر کشور اجرا می شود.

لازم به ذکر است باتوجه به شیوع بیماریهای پرخطر غیرواگیر در گروه های سنی میانسال (کمتر از 60سال) و لزوم توجه بیشتر به رفتارهای مرتبط با سبک زندگی در این گروه که قشر فعال جامعه را تشکیل می دهند ، طرح سما به اجرا خواهد شد.

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

سه شنبه 16 خرداد 1391  4:00 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها