0

بذر پربركت انقلاب اسلامی

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

بذر پربركت انقلاب اسلامی

سالروز قیام 15 خرداد 1342؛ خمیر مایه نهضت مبارك ملت بزرگ ایران و روز بذر انقلاب بزرگ اسلامی ماست. ملت عزیز ما باید این بذر پربركت را در عصر عاشورای همان سال جستجو كنند.( امام خمینی، قدس سره)

 

تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی در ۱۴مهر ۱۳۴۱ دركابینه امیر اسدالله علم و سپس اعتراض امام خمینی كه به لغو این مصوبه درروز هفتم آذر سال 1341 انجامید، یكی از رویدادهایی به شمار می رود كه زمینه ساز قیام 15 خرداد و اعتراض عمومی مردم شد، در این لایحه سوگند به قرآن كریم، حذف و به جای آن، سوگند به كتاب آسمانی جایگزین شده بود.

امام خمینی(ره) همچنین ضمن مخالفت با قانون اصلاحات ارضی قاطعانه با تصمیم های ضد دینی حكومت مخالفت و برای آگاه سازی مردم و متوجه كردن آنها از خطرات این چنین تصمیماتی، همزمان در مراسم ویژه به مناسبت شهادت امام صادق(ع) در سخنرانی خود اعلام كردند كه 'امسال روحانیت عید ندارد'.

تحریم عید نوروز و تاثیر موفق آن در مبارزات مردم مسلمان ایران، سران حكومت را به خشم آورد به گونه ای كه تصمیم گرفتند تا پاسخ دندان شكنی به مبارزان و روحانیون بدهند لذا حمله به حوزه علمیه را برای سركوب و تعطیلی این مكان در دستور كار خود قرار دادند در دوم فروردین 1342 نیروهای سراپا مسلح رژیم به قم اعزام شدند و با یك حمله غافلگیرانه شماری از طلاب فیضیه را مجروح و یا به شهادت رساند.

این رویداد مانند آتشی زیر خاكستر از سوی روحانیون زنده نگه داشته شد، تا آنكه امام(ره) در مراسم عاشورای حسینی در 13 خرداد 1342 طی سخنرانی شدیداللحنی، ضمن محكوم كردن رژیم در همراهی با قدرت های سلطه گر زمان بویژه رژیم صهیونیستی، پیرامون كشتار مردم در مدرسه فیضیه قم به حكومت هشدار دادند و همین امر سبب دستگیری ایشان در سحرگاه 15 خرداد توسط عمال رژیم شد.

مردم مبارز قم با شنیدن خبر دستگیری ایشان به خیابانها آمدند و اعتراض خود را نسبت به این اقدام بیان كردند و همزمان در تهران و دیگر شهرها نیز مردم با برگزاری راهپیمایی و تظاهرات صدای همراهی خود را با امام به گوش رژیم رساندند.

رژیم برای سركوب این اعتراض ها مردم قم را به گلوله بست و تعداد زیادی از آنها را به خاك و خون كشید. حوزه های علمیه نجف اشرف، كربلا و كاظمین نیز به حمایت از امام راحل پرداختند و با نوشتن نامه به رهبران كشورهای اسلامی ضمن ابراز تنفر از رژیم پهلوی واعلام حمایت از امام خمینی (ره)، خواستار آزادی ایشان شدند.

به دنبال این اعتراض ها كه اغلب به تظاهرات و راهپیمایی های میلیونی در مناطق مختلف كشور منجر شده بود، حدود پنج تا 15 هزار نفر به شهادت رسیدند. رژیم ضمن كشتار معترضان؛ به دستگیری و محاكمه مردم و روحانیون نیز پرداخت و بسیاری را در دادگاه های فرمایشی به اعدام محكوم كرد.

هر چند به ظاهر قیام 15 خرداد به نفع شاه و رژیم به پایان رسید و سران حكومت گمان كردند كه موفق به خاموش كردن آتش اعتراض های مردمی شدند، اما این رویداد نقطه عطفی شد، در شكل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی؛ چرا كه از آن تاریخ امام خمینی(ره) و یاران جان بركف ایشان، نه خود آسوده بودند و نه اجازه دادند حكومت پهلوی آسوده باشد.

پس از فرو نشستن قیام، اسدالله اعلم نخست‌وزیر، در مصاحبه‌ای با روزنامه 'هرالد تریبون' در 17 خرداد 42 تهدید كرد كه امام و برخی دیگر از علما، محاكمه نظامی خواهند شد و ممكن است حكم اعدام آنها صادر شود.

محمدرضا پهلوی نیز دو روز بعد در یك سخنرانی، بیانات شفاف امام و تظاهرات غیورانه مردم را به تحریك و پول بیگانگان نسبت داد.

اما مردم و مراجع دگربار پس از گذشت چند روز از قیام 15خرداد و سخنان محمدرضا پهلوی به عنوان اعتراض به دستگیری امام و اعلام پشتیبانی از ایشان؛ از شهرها مختلف كشور به تهران مهاجرت كردند. بر اثر اعتراض علما و فشار افكار عمومی سرانجام امام پس از دو ماه بازداشت در پادگان نظامی، به منزلی در شمال شهر تهران منتقل شد و تحت نظر قرار گرفت. از نخستین ساعات پس از آزادی امام، مغازه داران تهران و شهرستان‌ها سر در مغازه‌های خود را پرچم زدند و چراغانی كردند و به مردم شیرینی و شكلات دادند.

امام خمینی(ره) در وصف قیام 15 خرداد فرمودند:'قیام پانزده خرداد، اسطوره قدرت ستم شاهی را در هم شكست و افسون ها را باطل كرد. شهادت جوانان رشید، زنان و مردان در آن روز، سد عظیم قدرت شیطانی را از بنیان سست كرد. خون سلحشوران كوخ نشین، كاخ های ستم را درهم كوبید. ملت عظیم الشان با قیام و نثار خون فرزندان عزیز راه قیام را برای نسل های آینده گشود و ناشدنی ها را شدنی كرد.'

امام (ره) همچنین فرمودند: 'روز پانزده خرداد، در عین حال كه چون عاشورا، روز عزای عمومی ملت مظلوم است، روز حماسه آفرین 15 خرداد، بزرگداشت ارزش های انسانی در طول تاریخ است.'

قیام تاریخی 15 خرداد نقطه عطف پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود زیرا پس از گذر پانزده سال از پیروزی ظاهری محمدرضا پهلوی كه با سركوب خونین مردم مظلوم همراه بود، كاخ طاغوتیان در ایران از هم فرو پاشید و خون سرخ شهیدان آن روز در 22 بهمن 1357 به ثمر نشست و پیروزی حقیقی از آن ملت ایران شد

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

دوشنبه 15 خرداد 1391  2:26 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها