0

نكاتي كه بايد درباره دارو دادن به كودكان بدانيد

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

نكاتي كه بايد درباره دارو دادن به كودكان بدانيد

 تلخ كـردن كام كـوچولو


 
 
گاهي اوقات خوراندن دارو به كودك از تربيت بچه هم سخت‌تر است
 
 
  وادار كردن كودك به انجام كاری كه دوست ندارد، واقعا سخت است؛ به‌خصوص كه این كار خوردن خوراكی تلخ و عجیبی باشد كه هر چند ساعت باید تكرار شود. كودك در زمان بیماری معمولا لجبازتر و بدحال‌تر است و همین دادن دارو را به او سخت‌تر می‌كند. والدین روش‌های مختلفی برای دادن این داروها به كودك دارند اما ممكن است بعضی از این روش‌ها چندان مورد تایید پزشكان نباشد و گاه بعضی از آن‌ها اثر دارو را از بین ببرد. نكات زیر می‌تواند به والدین در مورد روش‌های مختلف دارو دادن به كودكان در سنین مختلف كمك كند. چگونه به نوزاد دارو دهيم؟

 •   اگر به تنهایی به نوزاد دارو می‌دهید، می‌توانید ابتدا دارو را در سرنگ آماده كنید و بعد در حالی كه او را در بغل دارید یا روی یك سطح مطمئن قرار داده‌اید، آرام دهان نوزاد را باز كنید و دارو را به سمت داخل دهان و عقب دهان و به سمت گونه نوزاد تخلیه كنید. در این قسمت از دهان نوزاد، جوانه چشایی وجود ندارد و نوزاد متوجه طعم متفاوت دارو نخواهد شد. اگر به جای سرنگ از قاشق مدرج استفاده می‌كنید باید قاشق را در داخل لب پایین نوزاد قرار دهید و درحالی كه دهان نوزاد را نیمه‌بسته نگاه می‌دارید قاشق را به سمت بالا ببرید تا دارو به آهستگی داخل دهان نوزاد تخلیه شود.
 •   سرنگ‌ها بهترین وسیله برای اندازه‌گیری میزان دارو و همچنین نگهداری دارو برای دفعات بعدی استفاده است.
 •   می‌توانید برای این‌كه نوزاد راحت‌تر دارو را بخورد آن‌را با كمی شیرخشك یا شیرمادر مخلوط كنید اما توجه داشته باشید كه به‌هیچ وجه دارو را با یك شیشه شیر كامل مخلوط نكنید چون ممكن است كودك نتواند در یك نوبت همه شیر را بخورد و میزان دارویی كه دریافت می‌كند كمتر از دوز تجویز شده باشد.
 •    از پزشك بخواهید تا دفعات دارو دادن به نوزاد را بیشتر كند و به جای آن در هر دفعه دوز دارویی كمتری به نوزاد بدهید تا نوزاد راحت‌تر بتواند دارو بخورد.
 •    برای قطره‌های چشمی حتما به كمك یك بزرگسال دیگر احتیاج است. درحالی كه یك بزرگسال نوزاد را ثابت در بغل دارد فرد دیگر باید به آرامی پلك پایین را به سمت پایین كشیده و اجازه دهد تا قطره بین چشم و پلك پایین بریزد. بعد از ریختن قطره چشمی مدتی سر نوزاد را به سمت عقب نگه دارید تا دارو از چشم نوزاد بیرون نریزد.
 •   بیشتر داروهایی كه برای نوزادان وجود دارد به‌صورت مایع است و همین دادن دارو را به نوزاد راحت‌تر می‌كند. اكثر این داروها به وسیله طعم‌دهنده‌های مصنوعی، شیرین شده است تا طعم آن‌ها نوزاد را اذیت نكند. با این حال متفاوت بودن طعم این داروها ممكن است موجب شود كه نوزاد به‌راحتی خوردن این داروها را قبول نكند. دادن دارو به نوزاد بهتر است توسط 2نفر انجام شود. به این صورت كه نوزاد را در یك ملحفه یا قنداق بپیچید كه دست و پا نزند و درحالی كه مادر یا فرد دیگري نوزاد را در بغل گرفته است دارو توسط نفر دوم به او داده شود. فردی كه نوزاد را در بغل دارد، می‌تواند به آرامی با انگشت چانه نوزاد به پایین بكشد تا دهانش باز شود.
 •   سعی كنید روند دارو دادن به نوزاد را سریع انجام دهید تا نوزاد اذیت نشود و داروخوردن برایش تبدیل به تجربه آزاردهنده‌‌ای نشود.
 •    حین دارو دادن، به آرامی برای نوزاد آواز بخوانید یا با او حرف بزنید تا احساس آرامش كند. اگرچه نوزاد متوجه معنی حرف‌های شما نخواهد شد اما لحن آرام شما و تن صدای شما می‌تواند باعث احساس امنیت و اطمینان كودك شود.
 •   دارو باید توسط سرنگ مدرج، قطره‌چكان یا قاشق‌های مخصوص دارو به نوزاد داده شود تا دوز صحیح دارو در هر وعده دارو دادن به نوزاد رعایت شود. نوزادان در ماه‌های ابتدایی عمر قادر به خوردن از لبه قاشق‌های معمولی نیستند و بیشتر چیزی كه می‌خورند از گوشه دهان‌شان خارج می‌شود.
 •    برای ریختن قطره در گوش نوزاد،  نوزاد را روی تخت یا یك سطح مطمئن قرار دهید به‌طوری كه گوش مبتلای كودك به سمت بالا باشد. بعد از ریختن قطره به گوش نوزاد كمی صبر كنید تا دارو كاملا درون كانال گوش جریان پیدا كند. سپس با ملایمت قسمت غضروفی كوچكی كه در جلوی كانال گوش قرار دارد را چند بار فشار دهید تا دارو به سمت داخل گوش برود و به بیرون سرریز نكند.
 
 برای كودكان بزرگ‌تر از یك سال:

 •  مواد طعم‌دهنده طبیعی و آبمیوه‌ها هم می‌توانند به داروها اضافه شوند و خوردن آن‌را برای كودك ساده‌تر كنند. داروهای بدمزه را می‌توان با آب پرتقال یا گریپ‌فروت مخلوط كرد. در داروخانه‌ها هم می‌توان مواد طعم‌دهنده مصنوعی متناسبی با طعم‌های آشنا برای كودك مانند طعم آدامس یا شربت را تهیه كرد و دارو را با آن‌ها مخلوط كرد اما باید توجه داشت كه در هر وعده دادن دارو باید كودك همه ماده‌ای كه دارو با آن مخلوط شده است را بخورد و چیزی باقی نماند.
 •   اگر كودك به حدی بزرگ است كه می‌توانید با او در مورد خوردن دارو حرف بزنید برایش عواقب دارو نخوردن را توضیح دهید. به كودك اجازه دهید كه در مورد بعضی از مراحل دارو خوردن خودش تصمیم بگیرد، مثلا این‌كه دوست دارد چه كسی به او دارو بدهد یا این‌كه دوست دارد در كجا دارویش را بخورد و بعد از خوردن دارو چه نوع آبمیوه‌ای دوست دارد اما همواره در نظر داشته باشید كه كودك نباید فكر كند می‌تواند در مورد خود دارو خوردن هم با شما بحث كند.
 •  داروها را همیشه در یك زمان و مكان خاص به كودك بدهید. كودك بعد از مدتی شرطی می‌شود و می‌پذیرد كه در این زمان خاص باید دارو مصرف كند.
 •  به خاطر داشته باشید كه یك قاشق‌چای‌خوری معادل 5‌میلی‌لیتر و یك قاشق‌غذاخوری معادل 15میلی‌لیتر از مایع است.
 •  برای بهتركردن طعم دارو می‌توان آن‌ها را در یخچال نگهداری كرد. خنك‌كردن دارو باعث می‌شود طعم آن قابل تحمل‌تر شود. از پزشك در مورد این‌كه چه داروهایی را می‌توان در یخچال نگهداری كرد سوال كنید.
 •  كودكان برخلاف نوزادان به راحتی اجازه‌دادن دارو به‌خود را نمی‌دهند. بهتر است والدین ابتدا علت دادن دارو را با زبانی ساده برای كودك توضیح دهند و داستانی ساده در مورد بیماری و كمك دارو برای كودك تعریف كنند سپس از كودك بخواهند كه خودش نیز در این كار به والدین كمك كند و مراحل ساده كار را خود كودك انجام دهد.
 •   به هیچ وجه كودك را فریب ندهید و بدون اطلاعش به او دارو ندهید، چون ممكن است موجب مقاومت بعدی او در خوردن غذاهای عادی هم شود.
 •  كودكانی كه هنوز به راحتی نمی‌توانند از فنجان یا قاشق چیزی بخورند را باید مانند نوزاد در نظر گرفت و همچنان از قطره‌چكان یا سرنگ یا قاشق مدرج استفاده كرد. برای اندازه‌گیری دارو در فنجان مدرج باید آن‌را روی یك سطح صاف قرار داد و سپس همسطح با آن به میزان دارو نگاه‌كرد و مقدار مناسب را اندازه گرفت.
 •  در صورتی كه كودك به‌اندازه‌ای بزرگ است كه می‌تواند خودش دارو بخورد اجازه بدهید با نظارت شما خودش این كار را انجام دهد.
 •  برای این‌كه كودك راحت‌تر خوردن دارو را قبول كند می‌توان با یك نمایش كوچك ابتدا كمی از دارو را به عروسك محبوب كودك داد یا حتی خود والدین می‌توانند كمی مولتی‌ویتامین را به‌عنوان دارو بخورند تا كودك متوجه شود كه دارو خوردن كار عجیبی نیست.
 •   اگر كودك برای خوردن دارو مقاومت كرد، مدت كوتاهی به او استراحت بدهید اجازه بدهید تا كمی آرام شود و سپس دارو دادن به او را شروع كنید. قبل از دارو دادن دوباره به كودك به او یك لیوان آب بدهید، او را در آغوش بگیرید و به او محبت كنید و از او بخواهید تا در خوردن دارو به شما كمك كند.
 •  بعضی از انواع دارو مانند قرص‌ها را می‌توان با كمی غذا هم مخلوط كرد و به كودك داد. قرص‌ها معمولا طعم بدی ندارند و قرص‌هایی كه قابل خرد‌كردن هستند را می‌توان با غذای كودك مخلوط كرد.
 •  یكی از روش‌های ساده‌تر‌كردن خوردن دارو توسط كودك، بی‌حس‌كردن جوانه‌های چشایی اوست. قبل از دادن دارو، به او نوشیدنی سرد بدهید. می‌توانید با آبمیوه طبیعی برای او یخمك سرد درست كنید تا با خوردن آن جوانه‌‌های چشایی‌اش بی‌حس شود. این خوردنی‌ها می‌توانند به‌عنوان پاداشی زودهنگام برای خوردن داروها به كار روند.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

دوشنبه 15 خرداد 1391  9:59 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها