0

رژیم گیاه‌خواری باعث كمبود آهن می‌شود

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

رژیم گیاه‌خواری باعث كمبود آهن می‌شود

 دكتر "علی‌اصغر وحیدی‌نیا" افزود: در واقع ما با گیاهخواری متعصب مخالفیم و به جای آن تعادل بین تمام چهار گروه غذایی یعنی نان و غلات، شیر و لبنیات، میوه و سبزی و گوشت‌ها را توصیه می‌كنیم.

 
وی ادامه داد: همانطور كه مصرف غذاهای حیوانی صرف منجر به بروز بیماری‌های تمدن می‌شود مصرف بیش از اندازه فیبر و املاحی نظیر پتاسیم در گیاهخواران نیز می‌تواند سلامت قلب را تهدید كند.
 
دكتر وحیدی­‌نیا درباره انواع رژیم گیاهخواری اظهار كرد: "گیاهخواران خالص" نخستین گروهی هستند كه تنها از منابع گیاهی تغذیه می‌كنند، "لاكتووجترین‌ها" گروه دوم هستند که به جز منابع گیاهی، گروه لبنیات را هم مصرف می‌كنند و "لاكتواو وجترین‌ها" که علاوه بر منابع گیاهی، گروه لبنیات و تخم‌مرغ را نیز در رژیم غذایی خود می‌گنجانند گروه سوم گیاهخواران هستند.
 
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی همدان عنوان كرد: این نوع رژیم‌ها شاید بتوانند ویتامین B12 مورد نیاز بدن را به خوبی تأمین كنند اما فرد دچار كمبود آهن می‌شود كه این امر مشكلاتی مانند كم‌خونی، خستگی زودرس و اختلال در فعالیت‌های سیستم عصبی فرد را به دنبال دارد.
 
دكتر وحیدی‌نیا ادامه داد: مشكل فقر آهن در زنانی كه گیاهخوار هستند، بیشتر است و در كودكان گیاهخوار نیز فقر آهن منجر به اختلال شدید در قدرت یادگیری می‌شود.
 
وی در ادامه به اصل رعایت اعتدال و تنوع در مصرف غذا اشاره و خاطرنشان كرد: افراد سالم روزانه باید سه تا پنج وعده، سبزیجات مصرف كنند كه حتماً یك وعده آن باید از منابع غنی ویتامین A چون كاهو و اسفناج باشد.
 
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اضافه كرد: همچنین توصیه می‌شود كه در روز دو تا چهار وعده میوه مصرف شود و یك وعده آن متشكل از منابع ویتامین C چون كیوی و توت‌فرنگی باشد.
 
وی با اشاره به اینكه اساس اصلی غذاهای مصرفی ما غذاهای گیاهی است، ادامه داد: غذاهای گیاهی به علت چربی پایینی كه دارند در پیشگیری از بیماری‌های تمدن می‌توانند مفید باشند اما باید در كنار آن‌ها شیر، تخم‌مرغ و گوشت هم وجود داشته باشد تا نیاز بدن به آهن و B12 تأمین شود.
 
دكتر وحیدی‌نیا درباره تامین نیاز عضلات توسط پروتئین‌های گیاهی بیان كرد: پروتئین در غذا به دو دسته كامل كه صرفاً در منابع حیوانی و غیركامل كه شامل منابع گیاهی است، تقسیم می‌شود اما این بدان معنا نیست كه برای تأمین نیاز روزانه پروتئین بدن فقط باید منابع حیوانی مصرف شود.
 
وی ادامه داد: برای تامین پروتئین روزانه بدن باید مخلوطی از حبوبات و غلات و یا مقداری پروتئین حیوانی در كنار یكی از این دو گروه غذایی مصرف شود.
 
وی یادآور شد: برخی از پروتئین‌های گیاهی، اسیدهای آمینه محدود كننده‌ای در خود دارند كه هنگام پروتئین‌سازی می‌تواند روند پروتئین‌سازی بهینه را مختل كند بنابراین پروتئین‌های گیاهی را باید با دقت و به طور مؤثر و به میزان کافی دریافت كرد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی همدان درباره عوارض گیاهخواری گفت: عوارض گیاهخواری در نوجوانان و خانم‌های شیرده و باردار بیشتر از سایر گروه‌های سنی است همچنین كمبود B12 و فقر آهن در سالمندان نیز مساله مهمی است كه مانع از گیاهخواری آن‌ها می‌شود.
 
منبع: ایسنا

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

دوشنبه 15 خرداد 1391  1:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها