0

تلخ‌ترین روز اسارت

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

تلخ‌ترین روز اسارت

 سخت‌ترین و تلخ‌ترین روز اسارت، صبح روز چهاردهم خرداد ماه سال 68 بود.

 
خبرگزاری فارس: تلخ‌ترین روز اسارت

 

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مدیرکل انتظامی و امنیتی استانداری قزوین، فرج‌الله فصیحی رامندی در خاطرات خود از سال‌های اسارت می‌گوید: سال 1368 در اردوگاه اسیران در عراق، کمپ 8، عنبر (شهر الانبار) ساعت 7:30 صبح به وقت محلی، پس از آمارگیری (شمارش اسرا به ترتیب آسایشگاه‌ها) سوت آزادباش زده شد.

به اتفاق سه تن از دوستان در محوطه اردوگاه یاد شده (قاطع یک) کنار سیم خاردار در حال قدم زدن بودیم، در یک لحظه تعدادی سرباز عراقی با سلاح به صورت آماده‌باش داخل شدند.

پست‌های نگهبانی اردوگاه به صورت زوجی شد (یعنی به هر پست نگهبانی یک سرباز مسلح اضافه شد) و تحرک عراقی‌ها زیاد شد.

رفت و آمد بیرون سیم خاردار، تلاطم زیاد آنها و حالت مضطربانه‌ای که داشتند هر بیننده را به یاد زمان جنگ و شروع عملیات‌ها می‌انداخت.

دیدن این صحنه پس از حدود ده ماه از پذیرش قطعنامه و آتش‌بس حقیر را به شگفتی واداشت، به دوستان گفتم: دقت کنید عراقی‌ها به حالت آماده‌باش درآمده‌اند، گویا خبری شده است!

سه شب قبل از آن تلویزیون عراق خبر بیماری امام را منتشر و فیلم آن را نیز برای لحظه‌ای نشان داده بود و از آنجا که باور ارتحال امام برایم دشوار بود، نخواستم به این موضوع فکر کنم و با تغافل از این امر به دوستانم گفتم منتظر باشیم حتماً حادثه‌ای رخ داده است.

همچنان در حال قدم زدن بودیم، با توجه به اختلاف افق، رأس ساعت هشت صبح رادیوی عراق که از طریق بلندگوی اردوگاه شنیده می‌شد.

پس از اعلام ساعت هشت نخستین خبر خود را به رحلت امام اختصاص داد، با توجه به اینکه قبلاً هم چنین اخباری منتشر کرده بود باور نکردیم و گفتیم مانند گذشته دروغ می‌گوید، اما همین که منبع خبر را به نقل از رادیو ایران و از قول حاج سید احمد خمینی اعلام کرد رنگ از رخسارم پرید، زانوهایم سست شد و بی‌‌اختیار در کنار سیم خاردار به زمین نشستم، اشک از چشمانم سرازیر شد و نتوانستم جلوی بغض خودم را بگیرم و با صدای بلند گریه کردم، دوستان دیگر هم وضعیتی مشابه من داشتند و می‌توانم بگویم سخت‌ترین و تلخ‌ترین روزم در اسارت آن روز بود.

ساعتی گذشت افسر عراقی (فرمانده اردوگاه) سرگرد ماجد آمد و همه بچه‌های قاطع یک را جمع کرد و صحبت کوتاهی داشت، او گفت: ما هم مثل شما خبر فوت خمینی (امام) را از رادیو شنیدیم، گرچه با ایران و خمینی در حال جنگ هستیم ولی از شنیدن این خبر خوشحال نشدیم من به شما تسلیت می‌گویم، صبر کنید و سعی کنید آرامش را حفظ کنید و مبادا بخواهید نظم اردوگاه را به هم بزنید اگر کسی بخواهد آشوب کند شدیداً با او برخورد می‌کنیم، امروز دیگر خمینی در دنیا نیست.

جمله افسر عراقی که به دنبال این حرف گفت جمله بسیار زیبایی است هنوز در گوشم طنین‌انداز است: من به عنوان یک افسر عراقی می‌گویم "کان خمینی اکبر رجل سیاسی فی العالم" خمینی بزرگ‌ترین سیاستمدار دنیا بود.

شنیدن این مطلب از زبان افسر بعثی عراقی برای بنده که عشق به امام در وجودم جا گرفته بود و امید دیدن او پس از بازگشت اسارت را برایم آسان می‌کرد، لذتبخش بود. گرچه دیدار امام پس از بازگشت از اسارت برای من و امثال من میسر نشد اما این جمله امام که فرموده بودند: "اگر اسرا روزی باز گشتند و من در میان آنها نبودم به آنها بگویید خمینی به فکرشان بود" آرامش خاصی به همه ما داد.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

یک شنبه 14 خرداد 1391  5:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها